Virbos čaklums un skaistums iet roku rokā

Talsu novads

15. maijā Talsu novada pašvaldības konkursa «Talsu bruncī ieaustie» komisija devās uz Virbu pagastu. Acis un ausis priecēja atšķirīgie stāsti un vietējo ļaužu paveiktais.
Rokas darba nebijās
Virbu pagastā nominācijai «Darbīgākā zemnieku saimniecība» izvirzīta ZS «Mazčāpuļi» (dibināta 2004. gadā), kur saimnieko Vija Druviņa un Andris Ļjandzins. Viņiem jāparūpējas par 40 govīm un 20 jaunlopiem. Šķirnes divas: ’Latvijas brūnā’ un ’Holšteinas melnraibās’. Vairāk paplašināties gan nevarot, jo to neatļauj pieejamā saimniecības teritorija (aptuveni 20 hektāru), taču arī šis ir ievērojams daudzums lopiņu, kas prasa ļoti lielu darbu. Vija komisijai stāsta, ka «Mazčāpuļi» ir dzimtas mājas. «Šīs ir mana tēva mājas. Pati te neesmu dzimusi un augusi, bet nu dzīvoju jau vairāk nekā 20 gadu. Esmu sapratusi, ka šī ir mana vieta, gribu te saimniekot, lai mans mantojums ir sakopts un senčiem nav jākaunas par manu darbu. Domāju, ka tēvs varētu tikai priecāties, jo biju tā, kas mudināja viņu atgriezties savās mājās,» emocionāli stāsta V. Druviņa. Ģimenē aug divi dēli, un abi aktīvi piedalās ikdienas darbos, un vecākais paziņojis, ka grib šeit turpināt saimniekot. Mamma ir gan pārsteigta, gan lepna par to, jo visu bērnību puikas aizvadījuši lauku darbos.
Kopš nodibināta ZS, realizēti trīs projekti, piesaistot Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļus. Projektu ietvaros izveidota mēslu krātuve, iegādāta tehnika, piemēram, traktors, prese, slaukšanas iekārtas u. c. aprīkojums. «Protams, gribētos izdarīt vēl bezgala daudz, bet rokas ir tikai divas un diennaktī stundu skaits ir ierobežots,» smejot bilst Vija.
Pienu ZS nodod kooperatīvam «Piena ceļš» jau vairāk nekā desmit gadu. «Cenšamies visus aģitēt, ka latviešiem jāiemācās kooperēties. Tas ir vajadzīgs, jo īpaši tādām vidēja lieluma saimniecībām kā mēs. Tā ir garantija. Kooperatīvā esam aptuveni 50 biedru, un mums pieder «Jaunpils pienotava», kur tiek gatavota dažāda veida produkcija, un esam lepni par to,» par savu darbību klāsta saimniece.
Ceļā uz skaistāku nākotni
Nominācijā «Gada jaunums» Virbu pagastā izvirzīts Nākotnes dārzs blakus Virbu pagasta pārvaldes ēkai. Dārzs pērn tika oficiāli atklāts. Komisiju sagaidīja viena no dārza idejas autorēm Solvita Grišāne. Aptuveni četrus hektārus plašajā teritorijā blakus pārvaldes ēkai atrodas lauku pļava. Izpļautas vien taciņas, pa kurām iziet, lai varētu baudīt un vērot, kas pļavā aug. Tajā ir ne vien dažādas lauku puķes, bet arī koku stādi, piemēram, Japānas ķirsis, jasmīni, ābeles, pīlādži, etiķkoki, liepas, ozoli, egles, dažādas priedes, kļavas un daudzi citi. Par stādu izkārtojumu padomu sniedzis uzņēmums SIA «Janvāri». Teritorijā ir arī bērzu birzs, kas dabiski izveidojusies, atlicis vien to iekopt. Pastaigas laikā iespējams apsēsties un baudīt skatu, mieru un klusumu uz kāda no vairākiem soliņiem, ko pārvalde izveidojusi saviem spēkiem. Kā izrādās, dažiem no tiem jau radušies nosaukumi, kā «Jauniešu soliņš» un «Mīlētāju soliņš» (nostāk no visiem pārējiem, protams). Pērn uzsākta tradīcija, ka sev vēlamu stādu dārzā var iedēstīt arī precinieki, aicināti arī skolas izlaiduma klases audzēkņi un jaundzimušo vecāki.
Šī ir jau trešā sezona, kad dārzs tiek pilnveidots un iekārtots, un pašlaik tajā ir 176 koki un krūmi, 25 dažāda veida sugas. Nākotnē plānots ierīkot vēl papildu puķu dobes (šajā pavasarī viena jau tapusi), izveidot bērnu rotaļu laukumu un dārza tālākajā daļā, kur ielejā tek Virbupīte, ierīkot laipas.
Košuma eksplozija
Radošākā novadnieka godam Virbu pagastā izvirzīta pagasta iedzīvotāja Jana Dziemidova, kuras jaunāko darbu izstāde bija apskatāma Virbu kultūras namā. Jāteic, «pelēcīgajam» latvietim tik košas un piesātinātas krāsas nav ierastas, tāpēc jo vairāk piesaista un rada apbrīnu. Izstādes nosaukums ir «Kluso domu spēks», jo šie darbi tapuši pārdomu laikā, un tie viņai ir sirdij tuvi. Jana darbojas ar eļļu, akrilu un akvareli, bet mēdz arī apgleznot mēbeles u. c. Viņa teic, ka ideju esot daudz.
Lai arī ar mākslu ir uz «tu» jau kopš bērnības, J. Dziemidovas dzīvē bijis posms, kad māksla nolikta malā, tomēr viņa iekšēji vienmēr zinājusi un bijusi pārliecināta, ka pie tās atgriezīsies. Tagad Jana ikdienā darbojas Talsos, «Galerijā Art». Viņa izsaka pateicību savai māsai Elitai Blumbahai, kura viņu iedrošinājusi un atbalstījusi.
Mākslinieces galvenais iedvesmas avots ir ziedi un jūra, tāpat arī ceļojumi, grāmatas un mūzika. Vislabākais darbu radīšana laiks Janai ir vakari. «Bet mūza var apciemot jebkurā brīdī,» nosmej J. Dziemidova. Runājot par nākotnes iecerēm, māksliniece atklāj, ka vēlas turpināt iesākto sapņu tēmu un veidot izstādes, ar kurām varētu sevi parādīt plašāk gan Latvijā, gan ārpus tās robežām.