«Uzņēmējdarbības vidē nav nekā svarīgāka par spēju uzdrošināties»

Uzņēmējdarbība

To, ka jauniešos ir potenciāls un šajā jomā ir vērts ieguldīt finansējumu, apstiprina ne viens vien uzņēmīgs jaunās paaudzes pārstāvis. Par vienu no šādiem cilvēkiem ir kļuvusi arī talseniece Elvīra Krēķe. Papildu tiešajiem amata pienākumiem Rīgas domē viņa ir pamanījusies izveidot platformu «Legally», kurā organizācijām piedāvā saņemt juridiskos pakalpojumus attālināti. Lai ietaupītu laiku un ātrāk spertu soļus profesionālās karjeras attīstībā, Elvīra nemitīgi cenšas atrasties trīs soļus priekšā.
Uzsākt savu biznesu un nodibināt uzņēmumu neatkarīgi no izvēlētās profesijas jauniete ir vēlējusies vienmēr. Lai iepazītu sevi un atrastu jomu, kas patiesi interesē, viņa aktīvi iesaistījās dažādos projektos, darbojās organizācijās un apmeklēja seminārus, līdz bakalaura grāda iegūšanas izskaņā nonāca pie interesējošās nozares — datu aizsardzības. Izejot personas datu aizsardzības speciālista kvalifikācijas kursus, Elvīra kopā ar partneri Diānu Daukšu nolēma nodibināt uzņēmumu SIA «Telitex» un sniegt mazāka mēroga juridiskās konsultācijas personas datu aizsardzības jomā. Pēc pusgada viņas konstatēja, ka uzņēmums nesasniedz plānotos apgriezienus. Aptaujājot potenciālos klientus, tika identificētas galvenās problēmas — uzņēmēji uzskatīja, ka juridiskie pakalpojumi ir pārāk dārgi, to saņemšana ir laikietilpīga, juristi nodarbojas tikai ar pārstāvību tiesā, un ne visiem reģionos esošiem uzņēmumiem ir pieejami juridiskie pakalpojumi. Lai šīs problēmas risinātu, juridisko pakalpojumu sniegšanu padarītu efektīvāku un lētāku, meitenes pavadīja vairākas naktis, studējot juridiskās nozares tendences un tehnoloģiskos risinājumus, līdz saprata, ka šai nozarei ir nākotne un tajā ir vērts ielūkoties.
Pakalpojumu saņemšana — no jebkuras vietas Latvijā
Patlaban ir izstrādāta platformas «Legally» pirmā versija, kas sevī ietver attālinātu iespēju reģistrēt uzņēmumu, veikt izmaiņas jau esošā uzņēmumā, sagatavot līgumus, sakārtot personas datu aizsardzību atbilstoši Vispārīgās datu aizsardzības regulas prasībām, sagatavojot nepieciešamo dokumentāciju vai interneta mājaslapas sīkdatņu politiku. Uzņēmējs, dodoties uz «Legally» vietni, izvēlas pakalpojumu, aizpilda pieteikuma formu, norāda kontaktinformāciju un pēc pāris dienām šifrētā formātā saņem dokumentu savā e-pastā. Pakalpojumus var saņemt no jebkuras vietas Latvijā, tādā veidā atvieglojot piekļuvi juridisko pakalpojumu sniedzējiem, kā arī samazinot pakalpojuma izmaksas. Nupat ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Talsu biznesa inkubatoru noslēgts līgums par inkubācijas atbalsta saņemšanu, bet ar to viss nebeidzas — tuvākajā nākotnē plānots attīstīt produkta nākamās versijas un digitalizēt pakalpojumu tik tālu, lai jurista iesaiste šajā procesā būtu pēc iespējas minimālāka.
Ārvalstīs tendence piedāvāt pakalpojumus attālināti ir senāka, bet arī Latvijā tā strauji pieņem apmērus. Jauniete uzskata, ka latviešu novēloto pievēršanos digitalizācijai ietekmē vairāki faktori un nosaukt vienu būtu nekorekti. «Tas varētu būt gan vēsturiskais faktors, gan ģeogrāfiskais novietojums, latviešu mentalitāte un citi iemesli. Iespējams, latvieši ir noslēgtāki un konservatīvāki, līdz ar to, ienākot digitālajam laikmetam, daudz piesardzīgāki un uzmanīgāki, taču es nekādā gadījumā neteiktu, ka neesam progresīvi, it sevišķi paskatoties uz jaunās paaudzes uzņēmējiem,» pārdomās dalās Elvīra.
Nebaidīties pat tad, ja kaut ko nākas darīt vienai
Pirmos pamatus un iemaņas viņa ieguva Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā, kur mācījās programmā «Komercdiplomātija un starptautiskās attiecības» un apguva tādus netradicionālus mācību priekšmetus kā etiķete, protokols, publiskās runas māksla, saskarsmes kultūra, diplomātija un uzņēmējdarbība. Lielisku iespēju ielūkoties uzņēmējdarbības vidē viņa guva brīdī, kad veidoja skolēnu mācību uzņēmumu — jauniete kopā ar pansionāta «Lauciene» darbiniekiem īstenoja labdarības akciju «Dāvā Prieku!». Paralēli viņa piedalījās Jauniešu Saeimā, ASV vēstniecības jaunatnes konsultatīvajā padomē un citās organizācijās. Sākotnēji Elvīra vēlējās darboties politikā, tāpēc šajā laikā izkopa prasmi uzstāties publikas priekšā, izteikt viedokli un idejas, būt neatkarīga un nebaidīties pat tad, ja kaut ko nākas darīt vienai. Pēc vidusskolas viņa uzsāka studijas Rīgas Juridiskajā augstskolā, kur studēja programmā «Tiesības un diplomātija», turpināja būt aktīva, iesaistījās Studentu asociācijā un kļuva par biznesa komitejas valdes priekšsēdētāju — veidoja sadarbību ar dažāda mēroga uzņēmumiem. Darbojoties Studentu asociācijā, jauniete praktiski izjuta, kā tas ir — strādāt komandā. Otrajā kursā viņa laikus uzsāka praksi advokātu birojā, kas ļāva gūt praktisku skatījumu uz jurista ikdienas darbu, un iesaistījās biedrībā «European Law Students’ Association Latvia», kur drīz vien tika ievēlēta par viceprezidenti jautājumos, kas saistīti ar semināriem un konferencēm.
Nonākot ārpus komforta zonas
«Esmu piedalījusies starptautiskos juridiskos pētījumos, konferencēs… ķēru katru iespēju, kas bija pieejama, un katra no tām ir spēlējusi milzīgu lomu manu prasmju attīstībā. Pēc pirmās vairāku mēnešu prakses lielā birojā drīz vien nonācu vienā no labākajiem advokātu birojiem Latvijā — izejot biroja organizētās gadu garās apmācības, pāris aktīvākajiem tika dota iespēja iziet praksi. Divus gadus mācoties un praktizējoties, atradu sev interesējošo nozari un trešā kursa izskaņā nolēmu iziet personas datu aizsardzības speciālista kvalifikācijas kursus, lai kļūtu par datu aizsardzības speciālisti,» atklāj Elvīra. Patlaban viņa turpina papildināt zināšanas, studējot maģistrantūrā, un strādā Rīgas domes Īpašuma departamenta iznomāšanas un piedziņas pārvaldē par juristi eksperti, kā arī vada uzņēmumu SIA «Telitex», kur nodarbojas gan ar uzņēmējdarbību, gan klientu apkalpošanu. Paralēli jauniete turpina apmeklēt seminārus, vieslekcijas, konferences un pašmācības ceļā apgūt jaunas prasmes. Lai ietaupītu laiku un ātrāk spertu soļus profesionālās karjeras attīstībā, Elvīra nemitīgi cenšas atrasties trīs soļus priekšā.
«Interesēties par juridisko jomu sāku pavisam nejauši. Kopš sevi atceros, man vienmēr bija izstrādāts plāns — zināju, ko darīšu, kur man jāiet, bet līdz jurisprudencei nonācu sagadīšanās pēc. Studijas Rīgas Juridiskajā augstskolā uzsāku diplomātijas dēļ. Vēlējos iesaistīties politikā, taču drīz vien sapratu, ka jurisprudence mani saista vairāk un padodas labāk. Mani saista noteiktība, konkrētums, nepieciešamība pielietot loģisko domāšanu un galvenokārt risinājumu meklēšana. Man patīk sevi izlikt ārpus komforta zonas un risināt sarežģītas problēmsituācijas ne tikai teorētiski, bet arī praktiski,» atzīst Elvīra.
Drosme, ticība sev un savām idejām
Sasniegt nospraustos mērķus un nodoties sapņu realizācijai meitenei ir palīdzējusi drosme, ticība sev, savām idejām, neatlaidība un spēja nebaidīties. Jauniešiem, kuri vēl nedarbojas šajā jomā, bet nākotnē to vēlētos darīt, Elvīra iesaka nebaidīties jautāt un sākt ar mazumiņu — tās ir lietas, ko ieteicams praktizēt jau savlaicīgi. Bieži vien cilvēki neuzsāk idejas realizāciju, jo baidās, ka trūks resursu vai spējas to iznest. Viņi aizmirst, ka apkārt ir daudz cilvēku, kuri ar prieku būtu gatavi iesaistīties — lai idejas pamanītu, par tām ir jārunā! «Lielāko daļu projektu esmu realizējusi, uzrunājot uzņēmumus un personas — būsiet pārsteigti, cik bieži cilvēki ir gatavi iesaistīties avantūrās vai palīdzēt ar padomu, ja viņi redz potenciālu! Tas attiecas ne tikai uz padomu saņemšanu vai palīdzību kādā konkrētā jomā, bet arī sadarbības izveidi. Pamanīt iespēju izveidot veiksmīgu sadarbību un uzdrošināties uzrunāt potenciālo sadarbības partneri ir jāmāk. Tāpēc jau vidusskolas gados ir svarīgi izkopt prasmi jautāt un runāt — šeit talkā nāk drosme celt roku un uzdot jautājumus, iesaiste skolēnu padomēs, pasākumos un cita veida aktivitātēs. Uzņēmējdarbības vidē nav nekā svarīgāka par spēju uzdrošināties. Kāpēc saku, ka jāsāk ar mazumiņu? Tāpēc, ka reti, uzsākot biznesu, produkts A paliek nemainīgs. Visbiežāk produkts A laika gaitā, pielāgojoties tirgum, pārtop par produktu Z, taču šāds process nevar notikt, ja neesi sācis ar mazumiņu — visvairāk mēs iemācāmies tieši darot. Šis ir vēl viens iemesls, kāpēc daudz radošu cilvēku neuzsāk savu biznesu. Viņi uzskata, ka ir jāizgudro ritenis un kaut kas neeksistējošs, taču bieži vien, sākot ar visvienkāršāko produktu vai pakalpojumu, mēs varam nonākt vistālāk. Kļūstot par speciālistu vienā jomā, drīz vien spējam identificēt konkrētās nišas problēmas un attīstīt nopietnāku ideju. Šim procesam noteikti jāiziet cauri, bet jāsāk ar mazumiņu, pat ja ideja šķiet visai vienkārša,» norāda Elvīra.
Katra diena kā jauns izaicinājums
Viņa uzskata, ka pāragri runāt par saviem sapņiem un plāniem nav labākā prakse, jo sevi ir jāpierāda ar darbiem, nevis vārdiem. Vienmēr pastāv risks, ka idejas var neizdoties, taču tieši tas padara uzņēmējdarbību aizraujošu — katra diena ir kā jauns izaicinājums. Tā ir dinamiska un progresīva vide, kas sniedz iespējas būt radošam, uzturēties radošu cilvēku vidū un izpausties pēc saviem ieskatiem.
Lai nepazaudētu sevi ikdienas steigā, Elvīra atvēl laiku arī vaļaspriekiem — jauniete ir aktīva dzīvesveida piekritēja, bet par vaļaspriekiem, kas palikuši nemainīgi, sauc mūziku un dejošanu. Savulaik viņa absolvējusi Talsu mūzikas skolu, un mūzika viņu ir pavadījusi visu dzīvi. Viena no meitenes sirdslietām ir arī dejošana, taču šobrīd tam neatliek laika, tā vietā viņa nododas vaļaspriekam, kas attīstījies samērā nesen — daudz lasa un klausās grāmatas audioierakstā.