Talsi — vieta, kur piepildās sapņi

Talsu novads

«Kas var būt skaistāks par to, ja ir izdarīts labs darbs un iedzīvotāji ir apmierināti?» viesojoties novada centrā, «Talsu bruncī ieausto» žūrijai aizdomāties lika viens no konkursa dalībniekiem. Viņa teiktajam nevar nepiekrist — pateicoties radošiem, aktīviem un darboties gribošiem novada iedzīvotājiem, plaukst un zeļ ne tikai apkārtne, bet arī novada vārds.
Nominācijai «Ģimenēm un bērniem draudzīgākais pagalms» izvirzīta 1905. gada iela 1, kur izveidots pilsētā pirmais bērnu laukums ar mīksto segumu. Vairāk par padarīto pastāstīja mājas iemītnieks Jānis Baltačs, kurš kopā ar komjauniešiem piedalījies tās celšanā. Tā kā ēka bija nolietojusies un radās nepieciešamība to atjaunot, mājas vecākā Jāņa Feldmaņa vadībā tapa projekts. Vispirms tika renovēta māja, nomainīti radiatori, logi un pielikti alokatori, bet pagalms bija vienos dubļos. «Talsu namsaimnieks» ierosināja veidot uzkrājumus, un pēc laika tika pieņemts lēmums piedalīties pašvaldības projektu konkursā par daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pagalmu labiekārtošanu. Rezultātā tika izveidots bruģēts automašīnu stāvlaukums, slēgts atkritumu urnu laukums un bērnu rotaļu laukums ar mīksto segumu. «Beidzot, pēc 30 gadiem, bērni ir tikuši pie sava stūrīša. Kad cēlām māju, mēs par šo laukumu varējām tikai sapņot. Paldies par attieksmi un kvalitatīvu darbu jāsaka «Talsu namsaimniekam», bruģēšanas firmai «Delta AB», «CVS» vīriem un «Talsu ūdenim». Ir veikti apzaļumošanas darbi, uztaisīts trotuārs, uzstādīti soliņi — vide ar projekta palīdzību tiek sakārtota, un tas priecē,» atzīst J. Baltačs.
Lielajā ielā savu sapņu piepildījumu izdzīvo
kafijas namiņa «Ie—pauzē» saimniece Kristīne Kromane. Šogad kafijas namiņš izvirzīts nominācijai «Draudzīgākā tirgotava vai kafejnīca». Pirms vairākiem gadiem Kristīnes dzīve sagriezusies kājām gaisā — uzzinot par smagu slimību, viņa pameta darbu un kļuva par bezdarbnieci. Par vietu, kur viņa pati būtu sev saimniece, Kristīne sapņoja jau sen, bet kaut kas viņu vienmēr atturēja. Kad slimība piespieda pārdomāt dzīvi, sieviete pārstāja baidīties un sāka rīkoties. Bezdarbniekos viņai piedāvāja rakstīt biznesa plānu, bet galu galā to neapstiprināja, un viņa vērsās pēc palīdzības attīstības finanšu institūcijā «Altum». «Uz jautājumu, kas būs uzņēmuma odziņa, atbildēju — tam ir grūti noticēt, bet tā esmu es!» stāsta Kristīne. Meklējot telpas kafijas namiņam, jaunā uzņēmēja vēlējās atrast vietu ar savu auru — telpas, kur iepriekš nav darbojies neviens cits uzņēmējs. Ieraugot sarkano ķieģeļu ēku, viņa sapratusi, ka šī vieta ir īstā. Produktu klāstā ietilpst ne vien dažādi kafijas un tējas veidi, bet arī mājražotāju produkti un konditorejas izstrādājumi, kas mērojuši ceļu no kafejnīcas «Lāsīte». Kafijas namiņa darba laiks ir elastīgs — tas tiek pieskaņots pilsētā notiekošajām aktivitātēm.
Uz «Radošākā novadnieka» godu pretendē
Linda Raituma, kura nodarbojas ar fotografēšanu, svētku radīšanu, cilvēku iepriecināšanu, sajūtu radīšanu un dzīves bagātināšanu. Uzņemot mūs savās mājās, kur interjera elementi un kompozīcijas ir viena par otru izteiksmīgākas, Linda atzīst, ka par viņu vairāk runā darbi. Linda ir nodibinājusi pati savu aģentūru, kas piedāvā uzburt svētkus, un sirdī auklē ieceri par vietu, kur izpausties plašāk. «Man vēl joprojām nav savas vietas, tāpēc visas radošās domas un idejas top šeit. Idejas vēl ir tapšanas stadijā, bet jebkurš mājas stūrītis dzīvo, sajūtas dzīvo. Kad nodibināju aģentūru, mums bija kolosāla atklāšana ar meža fejas pieskārienu. Protams, dzīvē vienmēr visu gribas realizēt plašāk. Sapņot nav liegts — visu, ko nevaru īstenot šeit, īstenoju citur. Veidoju interjeru viesu mājām, kafejnīcām, veikaliem, dzimšanas dienām, kāzām un citiem pasākumiem. Jo vairāk tu dari, jo vairāk ideju rodas. Galvenais ir uzdrošināties. Protams, ir dažādi cilvēki, dažādi uzskati, bet šobrīd dekorēšana ir modes lieta. Domāju, ka šī vēlme manī ir no bērnības — vienalga, kur esmu dzīvojusi, vienmēr esmu kaut ko gribējusi pa savam, citādāk. Arī fotografēšana mani vienmēr ir aizrāvusi, bet tehniski joprojām mācos. Sajūtas tālu nav jāmeklē — tās ir visapkārt. Tikko uzzied pirmais zieds vai uzkrīt pirmais sniegs, idejas dzimst pašas no sevis,» ar savu iekšējo pasauli iepazīstina Linda.
Ar aktīvākās organizācijas —
biedrības «Talsu pakalnu sporta klubs» — pārstāvjiem tiekamies Talsu sporta hallē — vietā, kur biedrība realizējusi savu lielāko projektu. 2018. gadā, piedaloties LAD izsludinātajā «Leader» projekta aktivitātē, iegādāti trenažieri un ierīces, kas izvietotas Talsu sporta hallē. Projekta ietvaros iegādāti divi slēpošanas trenažieri, trīs skriešanas trenažieri, trīs velo trenažieri, sešas PT4Pro treniņu sistēmas, kāpņu trenažieris, pieci rollerslēpju pāri klasiskajam stilam un pieci rollerslēpju pāri slidsolim. Biedrība dibināta 2016. gadā, un tā sastāv no trīs valdes locekļiem — valdes priekšsēdētāja Kārļa Vanaga, valdes locekļiem Ginta Lūša un Jura Damškalna. Tās ilgtermiņa mērķi ir popularizēt un attīstīt aktīvu dzīvesveidu Talsu novadā, organizēt kopīgus treniņus un sacensības, veicināt skolēnu un jauniešu iesaistīšanu sporta nodarbībās un pilnvērtīgā brīvā laika pavadīšanā, kā arī mērķtiecīgi atbalstīt, attīstīt, veicināt un organizēt sporta pasākumus.
Biedrībai ir piesaistīta komanda, kas startē skriešanas un slēpošanas sacensībās. Trīs reizes pēc kārtas taku skrējiena seriālā «Stirnu buks» komanda kopvērtējumā ieguvusi 1., 2. un 3. vietu. No 2016. līdz 2019. gadam Talsu pakalnu sporta klubs pārstāvējis Talsu novadu Latvijas čempionātā distanču slēpošanā pieaugušajiem (komandā darbojas divi Latvijas izlases distanču slēpotāji). 2018. gadā komanda piedalījusies maratonā un pusmaratonā «Skrien Latvija», bet no 2016. līdz 2018. gadam komandu kopvērtējumā ieguvusi 1. vietu slēpojumā «Apkārt Alaukstam». Biedrība organizējusi riteņbraukšanas sacensības «Talsu velokross», slēpojumu «Cildināsim Daģu kalnu», «Pavasara krosu un nūjošanas festivālu», slēpojumu «Apkārt Talsiem», slēpošanas seriālu «Talsu apļi» un palīdzējusi sagatavot Talsu un Kamparkalna posmu trases taku skriešanas seriālam «Stirnu buks». Tāpat biedrība, piesaistot projektu un fondu finansējumu, veikusi labiekārtošanas darbus Talsu multifunkcionālajā trasē, uzstādījusi informatīvo stendu Daģu kalnā, iegādājusies sniega blieti, organizējusi slēpojumu un atalgojusi jaunieti biroja administratora darba pildīšanai.
Daudzdzīvokļu māju K. Mīlenbaha ielā 23,
kas pretendē uz «Sakoptākās dzīvojamās mājas» godu, vietējie sauc par atsevišķu republiku. Kopš 2014. gada, kad tā guva uzvaru nominācijā «Sakoptākā daudzdzīvokļu māja pilsētā», paveikts liels darbs. Iedzīvotāji izlēma izmantot iespēju piesaistīt pašvaldības līdzfinansējumu un sakārtot mājas iekšpagalmu. Tika sasaukta iedzīvotāju sapulce, un pieņemts lēmums par labu dalībai projektā. Nu sētā ieklāts jauns bruģa segums un sakārtota lietus ūdens novadīšanas sistēma. «Dzīvoju šeit kopš dzimšanas. Māju pabeidza 1960. gada februārī, un mani uz šejieni atveda 1960. gada novembrī. No sākotnējiem iemītniekiem šeit palikusi viena ģimene, pārējie laika gaitā ir pienākuši klāt. Neskatoties uz to, dzīvojam draudzīgi. Lielākos kolektīvos ir jābūt vienam, kas to lietu vada, kas sasauc iedzīvotājus kopā un uzklausa, kas katram uz sirds. Domāju, ka pie sasniegtā neapstāsimies, nākamais ir kāpņu telpas remonts. Soli pa solim iesim tālāk, lai rezultātā visi būtu apmierināti. Mājas vecākais ir kā dzirnakmens starp diviem akmeņiem — apsaimniekotāju un iedzīvotāju, bet, kas var būt skaistāks par to, ja ir izdarīts labs darbs un iedzīvotāji ir apmierināti? Tas ir tas, uz ko mēs tiecamies,» uzsvēra mājas vecākais Ivars Maķevics.