Rērihu un Mierkalnu dzimta — vienā grāmatā

Kultūra

19. maijā ļaužu pārpilnā Talsu novada muzeja zālē tika atklāta pedagoģijas doktores, Latvijas Universitātes emeritētās profesores, novadnieces Aīdas Krūzes grāmata «Cauri gadsimtiem. Rērihu un Mierkalnu dzimtas». Tajā apkopota abu dzimtu vēsture no 19. gadsimta sākuma līdz mūsdienām.
Aīdai Krūzei šis ir nozīmīgs pavasaris — aprīlī nosvinēta apaļa dzīves jubileja, maija sākumā no Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa rokām saņemts Atzinības krusta IV šķiras ordenis un nu vēl radu un draugu pulkā piedzīvoti skaisti grāmatas atvēršanas svētki.
Pamudinājumu šāda divu dzimtu līkloču apkopojuma radīšanai viņa guvusi, noslēdzot pašas veidoto grāmatu sēriju «Laikmets un personība», kurā apkopoti 130 Latvijas pedagogu dzīvesstāsti. Kad jau pedagoģijas vēsturē nozīmīga lappuse saglabāta, radies jautājums, vai arī savas dzimtas ļaudis nebūtu pelnījuši grāmatu, kas nākamajām paaudzēm atvieglotu piekļūšanu dzimtas saknēm. Protams, arī šī apkopojuma tapšanas laikā dzimtā iezīmējies ne viens vien spožs skolotājs, nerunājot nemaz par to, ka pati vēsture skolo katru, kas tajā atskatās. Kā autore raksta priekšvārdā, «jāsaglabā un jānodod jaunajām audzēm tās ziņas, ko savos pierakstos un atmiņu stāstos atstājuši daži mūsu senči, un jāpastāsta par notikumiem, kas manai paaudzei vēl spilgtā atmiņā un ko negribam un nespējam aizmirst». Vēl vairāk —
A. Krūze grāmatas nobeigumā apzināti atstājusi neaizpildītas lappuses, rosinot Rērihu un Mierkalnu dzimtas pārstāvjus turpināt iesākto darbu. Iemeslu taču netrūkst, pie tam autore pieredzējusi, cik daudz gandarījuma un prieka šāda nodarbe spēj sniegt. «Ja dzimtas pārstāvju apzināšana turpināsies, ja pēc daudziem gadiem ar šīs grāmatas palīdzību kāds sameklēs savu radinieku, ja kādam radīsies vēlēšanās apmeklēt savu senču dzīves vai atdusas vietu, pabūt skaistajā Kurzemē, kur atrodas mūsu dzimtas saknes, priecāšos, ka veikums ir bijis tā vērts,» pauž A. Krūze.