Bakstīšanās

Viedokļi

Tas, ka lielākā daļa Talsu novada (un arī apkārtējo novadu) iedzīvotāju vēlas un gaida plānoto multifunkcionālo sporta un rekreācijas kompleksu, ir skaidrs. Un tas, ka process, lai projekts uz priekšu virzītos raitiem soļiem, tiek muļļāts kā «Ziemassvētku jampadracī» tā arī negatavie pelēkie zirņi, arī skaidrs. Kurš vainīgs? Vieni teiks — pašvaldības izpildvara, otri — darba grupa, trešie — ka tie ir deputāti, jo neatbalstīja jau konkrēti piedāvāto lokācijas vietu Ezera ielā 26. Bet es uzskatu, ka visi kopā. Jā, protams, šķiet savdabīgi, ka zemju īpašniekiem tik būtiskā jautājumā nav izsūtīti oficiāli piedāvājumi, bet tajā pašā laikā — sazināšanās ir notikusi telefoniski un ar e-pastiem, lai process ritētu ātrāk uz priekšu. Un, ja reiz daļa deputātu to uzskata par galveno iemeslu un milzīgu, nepieļaujamu kļūdu, kāpēc par to sāka runāt vien dažas dienas pirms domes sēdes? Šajā jautājumā atbildība jāuzņemas visiem iesaistītajiem. Deputāti nez kāpēc tik ilgi gaidīja šo domes sēdi 16. maijā, lai nu nāktu klajā ar pārmetumiem, bet cik daudzi no viņiem, piemēram, pēdējā gada laika iedziļinājās šajā tik ārkārtīgi būtiskajā jautājumā? Cik bieži apmeklēja darba grupas sanāksmes? (Zinu, ka lielākā daļa no deputātiem tās vispār neapmeklēja, un tie, kas tomēr — ārkārtīgi reti.) Cik daudz par jautājumu konsultējās ar pašvaldības attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļu un būvvaldi? Vai tiešām, pie apvāršņa esot tik ārkārtīgi aktuālam jautājumam, deputāti nesaprot, cik liels darbs katram jāiegulda (ne tikai izpildvarai!), lai viss ritētu raiti uz priekšu? Šādā jautājumā nevar paļauties uz pliku veiksmi un izdošanos. Manuprāt, šis bija spilgts piemērs tam, cik daudz mūsu priekšstāvji sevi «iegulda» mūsu novada nākotnes attīstībā. Turklāt skumji, ka, piemēram, politiskais spēks «Talsu novada attīstībai» nosaukumā akcentē novada attīstību, bet nevīžo un neuzskata par vajadzīgu (lai arī aicināti to darīt) iedzīvotājiem paskaidrot sava balsojuma iemeslus! (Sīkāk lasiet rakstā par domes lēmumu saistībā ar sporta kompleksu.)
Jo amizantāk izskatījās tas, ka partijas «Talsu novada attīstībai» deputāti, kad tika spriests par sporta kompleksu, nepasacīja ne pušplēsta vārda, bet, kad sēdes noslēgumā tika izskatīts šīs partijas deputāta Anda Astrātova pieprasījums, viņš ar sagatavotiem materiāliem un jurista cienīgu runu gari un plaši skaidroja, kāpēc veids, kā novada pašvaldības auditorei nolemts piešķirt samaksu par papildu darbu, nav pareizs. Tam sekoja klāt­esošo plaša juridisko aspektu apspriede. Lūk, kādiem jautājumiem tiek veltīta enerģija, izpēte, liels darbs! Iedzīvotāji būtu daudz priecīgāki, ja šāds izpētes darbs un viedokļa aizstāvēšana notiktu, lai pēc iespējas drīzāk realizētu sporta kompleksu. Un tie, kuri mēdz apmeklēt domes sēdes, var redzēt un dzirdēt, ka ļoti bieži milzu uzmanība tiek pievērsta salīdzinoši sīkiem jautājumiem, bet, redz, kad runa par novadam būtisku objektu, pār lūpām pēkšņi nenāk ne vārda. Turklāt šajā domes sēdē tika skatīts arī deputātu Daigas Feldmanes (ievēlēta no Latvijas Reģionu apvienības) un A. Astrātova pieprasījums par Valdemārpils vidusskolas sporta laukumu. Arī te dedzīgi tika aizstāvēts, cik ļoti to vajag. Un atkal — kad runa bija par kompleksu, no šiem deputātiem nebija dzirdama ne skaņa… Rodas tikai viens jautājums — kāda ir deputātu vīzija, kādam vajadzētu būt un kāds būs Talsu novads nākotnē? Katrā ziņā, ja tiks turpināts tāds pats virziens, koncentrējoties un neredzot tālāk par mazām lietām, nekas liels šeit arī nekad nenotiks. Visdrīzāk, tieši šī iemesla dēļ nekas liels līdz šim arī nav noticis, jo pie varas ir tādi cilvēki, kuriem vienkārši nav plašāka skatījuma. Sak’, sakārtosim vēl vienu estrādīti vai sporta laukumu, lai tik vietējie cilvēki par mums nobalso nākamajās vēlēšanās! Turklāt (protams, tas ir tikai mans minējums), ja pēc iespējas vairāk tiks novilcināts sporta kompleksa projekts, tuvojoties nākamajām pašvaldību vēlēšanām, kādam būs ļoti izdevīgi sludināt: «Redz kā, šis sasaukums nav paveicis neko ievērojamu!» Protams, nepiebilstot, ka paši pielikuši savu roku, lai tā arī būtu…
Ieteiktu iedzīvotājiem «ķert pie rokas» tos, ko esam ievēlējuši, prasot atbildību un konkrētus skaidrojumus, ko viņi ir izdarījuši un dara, lai novads iegūtu šo ilgi gaidīto sporta kompleksu.