Sabilē un Abavas pagastā daudz paveikts un vēl vairāk ieplānots

Talsu novads

7. maija vakarpusē Sabiles kultūras namā bija pulcējies ievērojams skaits ļaužu. Tur norisinājās Talsu novada pašvaldības rīkotā sapulce ar Sabiles un Abavas pagasta iedzīvotājiem, lai viņus iepazīstinātu ar pērn paveiktajiem darbiem un pastāstītu, kas jauns sagaidāms šogad.
Sapulci iesāka Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols un pašvaldības sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas vadītāja Inita Fedko ar prezentāciju par pašvaldības struktūru, šī gada budžetu, jauno novada identitāti, uzņēmējdarbības vidi, lielākajiem esošajiem un plānotajiem projektiem, kas īstenoti pilsētā un izglītības iestādēs. Pēc tam par pērn padarīto un šogad plānoto stāstīja Sabiles un Abavas pagasta pārvaldes vadītājs Zigmunds Brunavs.
Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldē
pašlaik strādā septiņi cilvēki un tai ir savas struktūrvienības: Sabiles kultūras nams, bibliotēka, bērnu bibliotēka, Abavas bibliotēka un Sabiles sporta centrs. Pārvaldes teritorijā atrodas trīs izglītības iestādes: Sabiles pamatskola, pirmsskolas izglītības iestāde «Vīnodziņa» un mūzikas un mākslas skola.
Z. Brunavs atzina, ka Sabilē ļoti nepieciešams jaunais bērnudārzs, jo uz vietām tajā jau gaida vēl vismaz divdesmit bērnu. «Vieta, kur bērnudārzs atrodas pašreiz (Abavas iela 5), ir tāda kā ugunsgrēka dzēšana, jo tas bija labākais variants,» viņš skaidroja. «Protams, šīs telpas bērnudārzam nav atbilstošas, bet mēs no savas puses esam izdarījuši visu ar ļoti minimāliem līdzekļiem, lai šīs telpas tur būtu. Tās ir sakārtotas, apsekotas, lai būtu drošas un šobrīd bērnudārzs tur varētu atrasties. Esam pārcēluši uz šīm telpām arī bērnudārza virtuvi, jo bija tikai divi risinājumi — vai nu virtuves darbinieki tiek atlaisti un bērnudārzam tiek pievests ēdiens, vai arī virtuvi pārcelt uz pagaidu telpām, saglabājot darbiniekus, ko arī esam izdarījuši,» situāciju skaidroja pagasta pārvaldes vadītājs.
Pagājušajā gadā
Būvniecības valsts kontroles biroja darbinieki Sabiles kultūras namā veikuši pārbaudi, pēc kuras tika aizliegta Sabiles kultūras nama jaunā korpusa ekspluatācija, jo gan ēkas pamati ir neapmierinošā stāvoklī, gan ir plaisas tās sienās. «Mēs taupījām naudu, kas bija paredzēta kultūras nama ēkas vecās daļas jumta nomaiņai pagājušajā gadā. Taupījām šo naudu projektēšanai, jo gribējām veikt topogrāfisko uzmērīšanu, bet rekonstrukcijas projektēšanas iepirkumu veicām trīs reizes, jo pirmajā reizē cena bija ļoti neadekvāta, otrajā reizē mums pie naudiņas, kas mums jau bija, tie ir 23 000 eiro, tomēr pietrūka līdzekļu. Kamēr izgājām procesu caur domi, lai mums tiktu piešķirti papildu līdzekļi, tikmēr potenciālie pretendenti atteicās, jo pieprasījums pēc projektētājiem bija liels, un tad nu ar trešo piegājienu ir bijis atkal jauns iepirkums, kurš izrādījies veiksmīgs. Ir sagatavoti līgumi, un 8. maijā parakstām līgumus par projektēšanu,» informēja Z. Brunavs. Pēc projekta sekos tehniskā ekspertīze, un pārvaldes vadītājs atzina, ka par reālu darbu uzsākšanu var būt runa tikai nākamajā gadā. Pašlaik kā alternatīva kultūras pasākumu norisei tiek izmantota Valdgales bibliotēkas ēka.
Pērn ticis izveidots un apstiprināts Abavas pagasta ģerbonis, uzsākta ielu atputekļošana, Sabiles pamatskolā notikusi mācību vides uzlabošana, kas turpināsies arī šogad. Šogad jau daudz no ieplānotā veiksmīgi esot paveikts, paspēts nomainīt arī Sabiles bērnu bibliotēkas apgaismojumu. Jau uzsākta Sabiles centra laukuma rekonstrukcija, kuras būvniecības termiņš ir septiņi mēneši no tās uzsākšanas. Būvniecības procesam vajadzējis sākties jau agrāk, bet darbi noris intensīvi un līdz Sabiles Vīna svētkiem tie būšot pabeigti.
Ieplānots
bērnu bibliotēkā nomainīt veco apkures katlu pret jaunu malkas apkures katlu, tiks uzstādītas papildu novērošanas kameras un domofons bērnudārzā. Sabiles mūzikas un mākslas skolā tiks veikta ugunsdzēsības signalizācijas projektēšana un izbūvēšana, kā arī tiks turpināta grantēto ielu un ceļu atputekļošana.
Z. Brunavs iedzīvotājus iepazīstināja ne tikai, kā viņš pats sacīja, ar «sausajiem datiem, bet arī garīgām bagātībām» un pastāstīja par vienu no Sabiles un Abavas pagasta iecienītākajiem apskates objektiem — Sabiles Vīna kalnu. Pagājušajā gadā to apmeklējis ievērojams tūristu skaits, kā arī Vīna kalnā notikusi pirmā laulību ceremonija, un pagājušajā gadā tas iekļauts kā viens no piecdesmit ainavu dārgumiem projektā «Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt».
Turpinājumā Valsts policijas
Kurzemes reģiona pārvaldes Talsu iecirkņa priekšnieks Mārcis Pētersons informēja par kopējo situāciju Sabiles pilsētā un Abavas pagastā. Viņš atzina, ka Sabiles moto «Sabile — pilsēta ar odziņu» ļoti labi atbilst tam, kas ikdienā notiek pilsētā, jo, ja citos pagastos viņam nav ko daudz sacīt šajā sakarā, tad šeit situācija esot diezgan atšķirīga. «Drošības līmenis šeit nav tik augsts, kā mums visiem gribētos, bet tas arī nav tik uztraucošs, kā dažiem iedzīvotājiem šķiet,» bilda M. Pētersons. Viņš arī skaidroja, kur iedzīvotājiem vērsties, ja viņi redz, ka tiek veiktas kādas sodāmas vai kriminālas darbības, atgādināja par to, ka jārūpējas ne tikai par savu, bet arī apkārt esošo cilvēku un kaimiņu drošību, lai uzlabotu un veicinātu kopīgo drošības izjūtu Sabiles pilsētā un Abavas pagastā.
Iedzīvotāji jautāja,
kas notiks ar «Vīnodziņas» vecajām telpām, uz ko Z. Brunavs atbildēja, ka ikviens var droši vērsties pie viņa ar ieteikumiem, kaut gan jāapzinās, ka šīs telpas prasīs lielus ieguldījumus, lai tajās varētu uzsākt jebkādu darbību, jo tās vairs nav atbilstošas, lai tajās uzturētos.
Pārējie jautājumi bija saistīti ar aukstā ūdens padeves un kanalizācijas sistēmas izveidi, lai arī Sabiles Pārabavas iedzīvotāji beidzot varētu tikt pie aukstā ūdens apgādes. Z. Brunavs atzina, ka uz šo jautājumu, visticamāk, atbildi vēlētos saņemt arī Jaunsabiles iedzīvotāji, bet tas tomēr vairāk ir uzdodams SIA «Talsu ūdens» pārstāvjiem, no kuriem gan diemžēl neviens uz iedzīvotāju tikšanos nebija ieradies. Z. Brunavs solīja šo jautājumu pāradresēt SIA «Talsu ūdens» pārstāvjiem. Viņš gan atzina — ja arī šāds pakalpojums tiktu ar laiku ieviests, par to, visticamāk, lauku iedzīvotāji nebūtu spējīgi samaksāt, jo cenas un izmaksas būtu ļoti augstas, un diez vai tas kādreiz tiks izdarīts.