Sabilē atklāta tūrisma sezona un izvēdināts Imanta skapis

Kultūra

Jau daudzus gadus Sabilē 1. maijā tiek atklāta tūrisma sezona. Šogad, kā ierasts, ikviens varēja doties izzinošā un lustīgā pārgājienā kopā ar sabilnieku, vides gidu un dzīves entuziastu Māri Lāci, bet pārgājienu kuplināja arī Sabiles kultūras nama radošās komandas sniegtā artava — pasākums «Imanta skapja vēdināšana».
Mazs objekts ar vērienīgu vēsturi
Māris Lācis šogad pārgājienam bija izdomājis tēmu «Viss nāk un aiziet tālumā». No tūrisma informācijas centra dodamies pāri Abavai. Pa ceļam varam vērot bijušās fabrikas teritorijas žogu, kuru Māris amizanti sauc par «Padomju Savienības Komunistiskās partijas 23. kongresa vārdā nosaukto žogu». Tas ir asprātīgā Māra jaunatklājums, taču šim nosaukumam savā ziņā var atrast arī dokumentālu pamatojumu, un tas parāda, ka sabilnieki ir ļoti attapīga publika.
Saulainas dienas senioriem
Dodamies garām Sabiles aprūpes biedrības «Kalme» ēkai, kurā piedāvā kvalitatīvus pakalpojumus skaistai un pilnvērtīgai mūsu zemītes senioru mūža nogalei. Māris mūs te uzjautrina ar saviem bērnības stāstiem par to, ka viņam te rauts zobs, jo agrāk šeit atradusies ambulance. Senākos laikos šeit bijusi Sabiles muiža, Latvijas okupācijas laikā mājojis pilsētas galva Mārtiņš Bērziņš, bet vēlāk — padomju saimniecības kantoris. Māris vēl uzsver, ka aptuveni pirms 700 gadiem te garām gājis Prūsijas kara ceļš.
Rīgas ielā daudzi zina trīsstāvu ēku, kurā pirms dažiem gadiem bija populārais hostelis «Hospital». 30. gados tā bijusi sanatorija, kur viesojies arī toreizējais Latvijas prezidents Kārlis Ulmanis, ģenerālis Jānis Balodis un, kā Māris nosmaida — tur atlidojuši vēl arī citi putni. Un, turpinot par putniem, var piebilst — šajā ēkā padomju gados bijusi slimnīca, tajā dzimuši daudzi sabilnieki, kuri, kā Ufo reiz teica, arī ir ar putniem. Bijusī slimnīcas ēka Sabilē nākotnē dos jaunas darba vietas, jo tā ir nopirkta un taps par labas kvalitātes senioru aprūpes namu.
Naftas urbumi un Latvijas filmu ainava
Izrādās, arī Sabiles pļavas reiz piemeklējis naftas meklēšanas bums, kas bija populārs Latvijā pirms 50 gadiem. Māris to atceras, jo bērnībā spēlējies ar dažādiem atstātajiem rīkiem naftas meklēšanas vietā netālu no tā sauktās Sabiles Ēģiptes K. Barona ielas galā. Kopumā Latvijā tolaik tika veikti 135 urbumi, katrs no tiem līdz pat divu kilometru dziļumam.
Šajā pļavā arī uzņemti filmas «Ja nebūtu šī skuķa» kadri ar slaveno govi kedās. Starp citu, šo filmu pagājušajā gadā varēja noskatīties pasākumā Sabiles stilā «Kinovakars zem tilta». Arī šogad maija beigās esat laipni aicināti Sabilē apmeklēt kādu interesantu brīvdabas kino zem tilta.
Radu meklējumi
Mūsu gids pirms divām nedēļām bija saņēmis vēstuli uz septiņām lapām rokrakstā! Te klusi ienāk prātā doma par to, ka Sabile pati vienkārši pievelk brīnumus, tie atceļo paši… Vēstules rakstītājs Mārim lūdz palīdzību sava radinieka kapavietas atrašanā.
Māris nosauc vārdu, un visa grupa ar 67 pārgājiena dalībniekiem uz mirkli dodas Pedvāles kapos, lai atrastu uzrakstu. Līdzīgu vārdu atrodam, bet, vai tas ir īstais, pagaidām nezinām.
Pārsteigumi
Pārgājiena laikā pēkšņi mīļu pārsteigumu sagādā dalībnieks Edvīns no Tumes, kuram ir līdzi mutes harmonikas. Muzikālais kungs piedāvā nospēlēt dažas dziesmas. Viena no tām ir «Svētvakars», kuru klausāmies pie Pedvāles kapiem. Tiem, kuriem šī dziesma ir sirdī tuva, jau pirmais pants palīdz sajust arī Māra vadīto pārgājienu patieso būtību:

«Šī Dieva zeme ar Gaujas lejām,

Ar stārķa ligzdām un kurmju ejām.

Ar Cēsīm, Talsiem un jaunām sejām,

Ar ļaužu balsiem un Raiņa dzejām.»

Tornis vienmēr ved mājās
Dodamies arī tā sauktās Baltijas virzienā, jo te reiz bijis kolhozs «Baltija» ar daudziem simtiem dažādu lopu. Tagad šeit plešas lekni, apkopti lauki, un no šīs vietas Māris reizēm dodas burvīgos iespaidos debesīs, jo Sabilē var lidot ar paraplānu — par šo vilinošo piedzīvojumu varat interesēties Sabiles tūrisma informācijas centrā.
No Baltijas var redzēt televīzijas torni, par kuru sabilnieki saka: «Ja redzu torni, tad esmu mājās.» Sabile patiešām ir ļoti plaša, jo torni var redzēt no daudzām pusēm un liela attāluma. Pa pavasarīgām takām ar komiskiem un nopietniem komentāriem par citām interesantām vietām Māris mūs aizved mājās — uz Sabili, kur rosīgā kultūras nama komanda sarūpējusi pārsteigumu.
Sabiles kultūras nams «vēdina Imanta skapi»
Tūrisma sezonas atklāšanas dienā 1. maijā kalendāra vārda dienas aili aizņēmis viens vienīgs, bet ļoti spēcīgs vārds — Ziedonis. Tā mēs reizēm daiļi saucam pavasari. Bet, kāpēc lai Ziedoņa diena nebūtu par iemeslu pasākumam, kurā minēts Imants un izcelti mūsu tautas talantīgā dzejnieka Imanta Ziedoņa dzejas vārdi? Tieši to saskatīja radošais Sabiles kultūras nams, atrodot šo interesanto saikni.
Amizantā veidā Sabiles Koka rotaļlietu muzeja sētā kultūras nams izandalēja savas noliktavas odziņas, jo kultūras nams dosies remontā. Šādas andeles noteikti būs vēl, bet, ja mēs ieskatāmies dziļāk, tad radošais gars caur savu smaidu vienmēr vienlaikus pasaka arī ļoti patiesas un dzīvesgudras lietas — Sabiles kultūras nams to izdarīja ar Imanta Ziedoņa citātiem, kuri bija piestiprināti pie andelējamajām kleitām. Raksta autori pasākumā uzrunāja viena kleita, bet tā, protams, bija tikai kā jautrs āķītis, lai nokļūtu pie svarīgākā — Ziedoņa klusā un nejaušā vēstījuma, kurš deva iedvesmu un sildīja dvēseli arī pēc pasākuma.
Mēs tevi gaidām Sabilē!
Raksta autores nejaušais Ziedoņa citāts lai paliek noslēpumā, jo arī tev ir iespēja atbraukt pēc savas dvēseles prieka dzirksts tieši uz Sabili — uz pilsētu ar odziņu. Un te sagaida vietējie, kuri uztur dzīvu un pulsējošu mazpilsētas vidi, — Māris, Gerda, Iveta, Zigmunds, Anita, Ieva, Ziedīte, Zane, Baiba, Larisa, Elīna, Rudīte, Maija, otra Elīna, Andris, Dace, Ojārs, vēl viena Dace, Aurika, Mārcis, Ģirts, vēl viena Ieva, Smaida, vēl viena Baiba, Ina, Liāra, Zinta, Anete, Jānis un vēl, un vēl…

Sanda Poriņa,
Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldes tūrisma organizatore