Liela interese par ķiploku audzēšanu

Lauksaimniecība

24. aprīlī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Talsu nodaļā notika informatīvs seminārs par ķiploku audzēšanu, kas pulcēja plašu interesentu loku.
Uz semināru bija ieradušies interesenti ne tikai no mūsu četriem novadiem, bet arī no citām Kurzemes un Latvijas vietām. Tāda atsaucība vērtējama pozitīvi, kas liecinot, ka šie jautājumi cilvēkiem liekas saistoši. Centra augkopības speciālists Māris Narvils sanākušajiem stāstīja, kas jāņem vērā zemes sagatavošanā, lai tajā audzētu ķiplokus, piebilstot, ka ķiploks mīl irdenas un auglīgas, trūdvielām bagātas vieglas smilšmāla vai mālsmilts augsnes. Augsnēs ar dabīgu auglību, augstu mikrobioloģisko aktivitāti un labu nodrošinājumu ar mikroelementiem, ķiploki mazāk arī slimos, izskanēja vēl viens iemesls, kāpēc svarīga pirms stādīšanas ir vietas izvēle. Ķiploki mazāk piemēroti augšanai smagās, pārmitrās, pavasarī vēlu iesilstošās un skābās augsnēs. Smilšainās augsnēs ķiploki izaug nelieli, mālainās augsnēs sausos apstākļos augšana var arī apstāties. Ķiplokiem patīk augt atklātās, saulainās vietās, kas ir aizsargātas no ziemeļu un ziemeļaustrumu vējiem. Tiesa, speciālists atzina, ka šī pavasara sausums jau liek domāt, ka arī šogad tas zināmu ietekmi uz ziemas ķiploku ražu atstāšot. Tāpat viņš pievērsa lielu uzmanību faktam, ka Latvijā iegādāties labu sertificētu ķiploku sēklu ir maz iespēju, jo šī nodarbe vēl nav tik ļoti attīstīta. Arī saimniecības, kas audzētu kvalitatīvu ķiploku sēklu nav, tāpēc, iegādājoties stādāmo materiālu, īpaša uzmanība jāvelta tam, lai apskatītu, kāds ir pērkamais materiāls. Semināra dalībniekiem bija iespējams uzzināt par ķiploku šķirnēm, slimībām un to ierobežošanu, mēslošanu, stādīšanu un ekonomiskajiem aprēķiniem, kas jāņem vērā audzēšanā. Lai gan mūsu četros novados nav tādu saimniecību, kas lielās platībās audzētu ķiplokus, kā tas ir citviet Latvijā, interese uzsākt tos audzēt ir.
To varēja nojaust no vairākiem semināra dalībniekiem un viņu uzdotajiem jautājumiem speciālistam. Semināra laikā centra Talsu biroja vadītājs Alfons Spēks pauda, ka maija un jūnija sākumā notiks arī nodaļas organizēti pieredzes braucieni uz saimniecībām Zemgalē un Vidzemē, kas nodarbojas ar ķiploku audzēšanu un to pārstrādi.