Radošajā sētā Lieldienas sagaidītas ar raibu jampadraci

Kultūra

21. aprīļa rītā Talsu tautas nama Radošajā sētā mūzikas pavadībā ar priekšnesumiem un dažādām radošām darbnīcām tika svinēti pavasara gaidītākie un raibākie svētki — Lieldienas, kurām par godu bija sarīkots īsts jampadracis.
Pavasarīgo Lieldienu jampadraci ar dziesmām un rotaļām ieskandināja īpaši atraktīvi jampadrača vadītāji — Lielā olas kundze un Cālis, kuriem uz skatuves ar skanīgām un jautrām dziesmām pievienojās interešu izglītības iestādes «Dziesmu skola» talantīgie dziedātāji.
Darbojās vairākas radošās darbnīcas,
kurās svētku mazākie apmeklētāji varēja izgatavot apsveikuma kartītes un Lieldienu zaķa maskas, kā arī Pilsētas laukumā ar tēta vai mammas palīdzību Talsu 2. vidusskolas mājturības un tehnoloģiju skolotāja Visvalža Vismaņa vadībā piedalīties akcijā «Naglot prieks» un izgatavot savu orģinālo putnu būrīti, kuru ņemt līdzi uz mājām vai arī nodot kā dāvanu Šķēdes meža pētīšanas stacijai. Akcijai visus nepieciešamos materiālus būrīšu izgatavošanā bija sarūpējuši vietējie uzņēmēji — SIA «Vika Wood» un SIA «O. Bāres būvmateriāli», kā arī pats V. Vismanis kopā ar saviem aktīvajiem skolēniem.
Tiem, kam amatniecības darbi tik ļoti pie sirds negāja, bet gribējās apgūt jaunas zināšanas, kā palutināt gan sevi, gan savus mīļos ar kādu neierastāku gardumu recepti, bija iespēja piedalīties «Ceļojošā Franču Makarūna» meistarklasē Signes Erdmanes vadībā. Tās laikā S. Erdmane atklāja īpašus noslēpumus un knifiņus, kā pagatavot gardus makarūnu zaķīšu cepumus.
Neiztika arī bez tādām Lieldienu tradīcijām
kā šūpošanās, lai vasarā nekostu odi, un olu ripināšanas sacensībām. Bet īpašu interesi pašu mazāko svētku apmeklētāju vidū izpelnījās dažādo šķirņu trusīši, kuri uz Lieldienu jampadraci bija atceļojuši no Saldus novada Lutriņu pagasta saimnieces Ārijas Kvieses uzraudzībā.
Raibā jampadrača laikā uz skatuves kāpa arī Talsu tautas nama Ķēniņmeita jeb pasākumu producente Gundega Lūse, lai paziņotu izstādes «Olu ola» rezultātus un kopīgi noskaidrotu, kura tad pēc balsotāju vērtējuma nedēļas garumā izrādījusies pati skaistākā no Lieldienu olām, kuras rotājuši un greznojuši Talsu pilsētas un novada uzņēmēji.
«Kopā esam saskaitījuši 980 balsis. No tām 209 balsotāji atstājuši speciālajā balsošanai paredzētajā kastītē tautas namā, bet 771 izdarījis savu izvēli tautas nama Facebook kontā,» atklāja G. Lūse. Viņa atzina, ka bijusi sīva cīņa starp pirmās un otrās vietas ieguvējiem, bet par uzvarētāju kļuvusi un skaistākās olas titulu ieguvusi ziedu un dāvanu salona «Krokusiņš» ola, kas veidota no bērza tāsīm un pavasarīgiem ziediem.
Ikviens varēja paciemoties
arī audēju kopas «Talse» darbnīcas telpās un ieaust savas gaišākās, baltākās un labākās domas un vēlējumus lielajā Baltajā galdautā. Šo iespēju svētku laikā izmantoja arī mūziķis, dziedātājs un visiem zināmais talsenieks Intars Busulis. Kad atbildīgais darbs bija paveikts, «Talsu Vēstīm» bija iespēja māksliniekam uzdot dažus jautājumus par to, kā tad viņa ģimene atzīmē Lieldienas un kādas bijušas izjūtas, sēžot stellēs.
«Vispār būt daļai no kaut kā fundamentāla, kur ir savu artavu ielikuši un ieaudušies tik daudz cilvēku, pat pats Latvijas Valsts prezidents, un savīties kopā ar viņu vienā galdautā, kuru, rūpīgi glabājot, iespējams saglabāt vēl pēc gadiem piecdesmit, kad daļa no mums jau būs kaut kur citā saulē, ir forši,» atzina Intars Busulis. «Man jau patīk tādas lietas — it kā vienkāršas, bet tik paliekošas. Un, tā kā uzzināju, ka agrāk vispār auda tikai vīrieši, tad esmu atgriezies pie savām saknēm. Tā ka esam uz pareizā ceļa un liels paldies Talsu pilsētai par manu sakņu uzfrisināšanu!»
— Varbūt ir kādas īpašas tradīcijas, ko Lieldienās darāt un bez kurām šie svētki nav iedomājami tavā ģimenē?
I. Busulis: — Mums mājās šobrīd plosās Rota vīruss, un mums ir viens kritušais, bet mēs darīsim visu, lai Lieldienu svētku sajūta būtu un viss izdotos. Lieldienu olas jau mums ir sakrāsotas. Braucot no šī pasākuma, pa ceļam paņemšu arī mammu līdzi uz svinībām. Tā kā svētki un kopā būšanas sajūta būs! Tādas ļoti izteiktas tradīcijas gan mums nav. Protams, ir olu ripināšana un tāda daļēja radu saiešana kopā. Katru gadu gan sastāvs mainās — atkarībā, kur nu kurš atrodas, bet tie noteikti man ir ģimenes svētki. Lieldienas nesagaidu nekur citur kā tikai mājās.
— Vai tas, ka šajos svētkos esi Talsos, tev ir īpaši un vai bieži sanāk uz Talsiem atbraukt, lai šeit atpūstos un būtu kopā ar tuviniekiem?
— Būt Talsos man nav nekas ekskluzīvs, jo Talsos mēs jau esam vairāk vai mazāk, ja ne katru nedēļu, tad katru otro noteikti. Vienreiz nedēļā mēs obligāti atbraucam, kaut uz četrām, piecām stundām, uz dienu vai divām. Šīs Lieldienas gan, var teikt, ir kaut kas ekskluzīvs, jo es ar savu ģimeni šeit jau esam no ceturtdienas un pilnā sastāvā. Tā gan, atzīšos, nav bijis ilgi. Par to laikam jāsaka paldies Lieldienām, kas deva mums šādu iespēju.
— Kur tev ir īstā māju sajūta? Rīgā, kur dzīvo ar ģimeni pašlaik, vai Talsos un Pastendē, kur esi piedzimis un uzaudzis?
— Es nekad Rīgu neesmu uzskatījis par savām mājām. Mēs uz Rīgu tā ļoti vienaldzīgi mainījām dzīvesvietu, lai būtu tuvāk darbam un lai bērni būtu tuvāk bērnudārzam un skolai. Bērni, protams, ir rīdzinieki, tas ir skaidrs, bet mēs tomēr mēģinām arī viņos iepotēt šo Talsu sajūtu, kas arī viņos ir radusies, staigājot pa mežiem, esot šeit, Talsu pilsētas centrā, esot ciemos pie vecmāmiņām. Mēs ar sievu noteikti esam talsenieki un tādi paliksim. Talsi ir mūsu pilsēta. Šeit ir mūsu abu vecāki, mūsu sunīši ir radušies šeit un mūsu kaķītis nāk no Dundagas, kas ir tepat blakus, un arī divi mūsu bērniņi ir piedzimuši Talsu dzemdību nodaļā.
— Kāds tavā skatījumā ir mūsdienu talsenieks? Varbūt vari viņu īsi raksturot?
— Talsenieks ir atsaucīgs. Nedaudz, kā lai saka, pontīgs, bet noteikti ne lepns. Talsenieks ir tāds savējais. Varbūt tu kaut kad bērnībā esi strīdējies ar viņu vai kašķējies, bet pieaugot tu sāc ar viņu atkal sveicināties, un viss ir kārtībā. Ir jauni kopīgi prieki un vecās bēdas, kas bijušas, aizmirstas. Jā, viņš noteikti ir savējais. Neuzbāzīsies, bet, ja tev vajadzēs, viņš vienmēr palīdzēs.
— Varbūt vēlies ko novēlēt lasītājiem, talseniekiem un pašiem Talsiem?
— Būsim arī turpmāk savā ikdienā kopā ar šo kopības sajūtu, cienīsim cits citu, kā arī paskatīsimies uz to, kas notiek ārpus mūsu pilsētas un novada. Būsim mazliet pasaulīgāki un ar plašāku redzējumu, lai arī mēs Talsos varētu vairāk ienest pasaules elpu, jo tikai tā mēs varēsim tikt līdzi pārējiem un neatpalikt. Atcerēsimies, ka mums visiem ir mērķis padarīt Talsus par nākamo Kurzemes kultūras pilsētu. Liepāja un Ventspils — super, bet tagad ir pienācis laiks Talsiem, un mums uz to ir visas iespējas.
Talsos ir Talsu tautas nams ar savu brīnišķīgo Radošo sētu, nākotnē Talsos būs gan bibliotēka, gan paredzēts sporta centrs, arī ar Talsu vecpilsētā esošo Baznīcas laukumu cilvēkiem ir jau radušās idejas.
Tā ka sakārtosim savu vidi, paskatīsimies, kas notiek mums apkārt, pasmaidīsim un ar atvērtu sirdi iesim cits pie cita, un tad jau mēs varam domāt, kā Talsus un Talsu novadu attīstīt tālāk. Sāksim paši ar sevi, un tad jau viss būs ok!