«Mainās paaudzes un mainās prasības pret ēdienu»

Uzņēmējdarbība

Lieldienās viesu namā «Rezidence Kurzeme» varēja baudīt daudzpusīgas aktivitātes, kuru centrā bija «A&A Banketu Servisa» pirmā publiskā parādīšanās, piedāvājot baudīt vēlās brokastis jeb branču. Dienu iepriekš tiekoties ar uzņēmuma direktori Aivu Hofmani un šefpavāru Andri Jugānu, atklājās, ka vairākos desmitos dažādu ēdienu paredzēts iztērēt ap 300 olu.
Banketu serviss tapis, nolemjot sadarboties diviem uzņēmīgiem cilvēkiem. Aiva ir viesu nama «Rezidence Kurzeme» vadītāja un strādā arī par medicīnas māsu, bet An­dris ir šefpavārs «Wellton» viesnīcā Rīgā un ieņems šo amatu arī citā restorānā, kas drīzumā tiks atvērts. Neskatoties uz to, ka darba arī līdz šim nav trūcis, viņi saskatījuši iespēju ļauties vēl kādam izaicinājumam.
Pacelt ēdināšanu augstākā līmenī
Viss sācies ar Aivas vērtējumu, ka viesu namā ēdināšanas jomā vajadzīgas jaunas vēsmas. Ziņa par to, ka viņa meklē šefpavāru, sasniegusi Andri, kurš pēc restorāna «KukBuk» slēgšanas Rīgā bijis atvērts piedāvājumiem. «Nolēmām kaut ko sākt un skatīties, kā ies. Sapratām — pat, ja nekas neizdosies, neko nebūsim zaudējuši,» apsvērumos dalās Aiva. «Doma ir pacelt mazliet augstākā līmenī ēdināšanu reģionā. Cik plašs būs tas reģions, rādīs laiks,» spriež Andris. «Kā es Andrim teicu, mēs ar Ingu, kas ir mana labā roka virtuvē, parasto lauku vidusmēra virtuvi ar rasolu, karbonādi, zupām ļoti labi protam pagatavot, bet sapratu, ka pavāru vajag tāpēc, lai paceltu latiņu augstāk. Viesu namā strādājot, jūtu, ka mainās paaudzes un mainās cilvēku prasības pret ēdienu. Viņiem nevajag vairs tikai kotletes un karbonādes! Ļoti ceru, ka to, kā mums vēl trūkst, varēs iedot Andris — mūs apmācot un lielajos pasākumos saimniekojot,» Aiva stāsta.
Andris atklāj, ka iecere ir veidot pasākumu sēriju, reizi mēnesī dodot iemeslu cilvēkiem doties uz viesu namu «Rezidence Kurzeme», gan popularizējot tik skaisto, bet gana nomaļo vietu Strazdes pagastā, gan parādot savu varēšanu ēdināšanas jomā. Pirmais pasākums norisinājās Lieldienās, bet jau maijā plānots nākamais. «Katru reizi tas būs mazliet tematisks, bet pamatā būs brančs, ko papildinās citas aktivitātes, lai arī bērniem būtu interesanti. Bet regularitāte ir ļoti svarīga — nepietiek, ja kaut ko sarīko reizi pusgadā,» uzskata Aiva. Viņa vērtē, ka šīs aktivitātes varētu kļūt par vienu veidu, kā pagarināt sezonu viesu namā, kurš taču visdažādākajām iespējām ir atvērts visu gadu. «Man gribas, lai viesu nama durvis vienkārši būtu atvērtas tiem, kuriem ikdienā nav iemesla te atbraukt. Lai neesam maza, slēgta kopiena, kas šeit darbojas, bet tā vietā, lai vismaz reizi mēnesī jebkurš var atbraukt, izstaigāt plašo teritoriju, atpūsties un iepazīt vēl vienu pasākumu vietu,» Aiva atzīst.
Visu var, ja iepriekš sarunā
Ārpus šiem pasākumiem «A&A Banketu Serviss» piedāvā dažāda veida ēdināšanas pakalpojumus ne tikai šajā viesu namā, bet arī izbraukumos. Izbraukuma viesības ne vienmēr nozīmē, prasti sakot, ēdiena pievešanu klāt bagāžniekā. «Citreiz jau aizbrauc uz gatavu virtuvi un strādā, lai gan parasti tas tomēr nozīmē vest ēdienu bagāžniekā,» smejas Andris. Tomēr tā neesot problēma. Viņam ir liela pieredze banketu rīkošanā visdažādākajās vietās. Tāpat sāktas sarunas par iespējamo sadarbību ar dažādām svinību vietām, tostarp Talsos, un ne viens vien interesents jau ir rezervējis datumu dzimšanas dienām un kāzām. «A&A Banketu Serviss» gatavs elastīgi atsaukties uz pieprasījumu, piedāvājot arī pavāra meistarklases vai banketus nelielām kompānijām. «Ļoti daudz un ļoti radoši var visu ko īstenot, iepriekš sarunājot,» uzsver Aiva.
Andris ne tikai raksta ēdienkartes, bet arī personīgi tiekas ar klientiem. «Cilvēkiem ļoti patīk satikties ar šefpavāru,» Aiva pamanījusi. «Tas rada lielāku uzticību,» piekrīt Andris. Bet šādas tikšanās ļauj arī izbēgt no milzīgā laika patēriņa, ko prasītu tās pašas informācijas apmaiņa, piemēram, elektroniskajā pastā. «Klienti bieži vien paši nezina, ko grib, bet ir arī neiespējami aizsūtīt piedāvājumu kāzām, nezinot, cik būs cilvēku, svinības notiks rītā vai vakarā, iekšā vai ārā, bufetes veidā vai ar servētu ēdienu, pa 20 eiro vai pa 120 eiro. Tad tu sūti vienreiz, otrreiz, trešoreiz…» no pieredzes stāsta Andris. «Bet sarakste pirms pasākumiem vienalga ir milzīga. Kāzu noorganizēšana viesu namā ir tik apjomīgs darbs, ko neviens nespēj iedomāties,» neslēpj Aiva.
Ne vien citu, bet arī savam priekam
«Man ir sajūta, ka būs labi. Nevar nebūt!» viņa gaiši saka. Andris piekrīt, lai gan atkal atgādina, ka pats labi pazīst šo pirmo entuziasmu, ko Aiva šobrīd piedzīvo. «Zinu, kā tas ir, ka gribas visu darīt, bet tad tu vienu nedēļu nostrādā, no savas kabatas piemaksājot par to, ka izdevies tik forši nostrādāt, otru nedēļu… Kad tas notiek jau sesto reizi, sāc domāt, vai tev to tiešām vajag — varbūt labāk būtu pasēdēt ar bērniem mājās,» neslēpj Andris. Tādi pasākumi kā Lieldienu brančs pārsvarā tomēr esot bez peļņas un vēl ar saviem ieguldījumiem. «Tas ir, nerēķinot savu darbu. To jau tu nekad nekur nerēķini! Tas jau pats par sevi,» par nopietno pasmaida Andris. Aiva arī saka: «Ja no sākuma šķita, ka nu tik visur iešu, braukšu un darīšu, tagad saprotu, ka tomēr ne. Vajag sākt mierīgi te, kur mums ir visa pamata bāze, un tad skatīties — ja ir pieprasījums, pamazām iet uz āru. Lai strādātu ēdināšanas uzņēmumā, vajag apjomu. Ar pasākumu reizi nedēļā nekas nenotiks. Bet mums visiem ļoti patīk tas, ko darām! Lielais pluss ir tas, ka mums te nav konveijera, kurā no rīta līdz vakaram kaut ko cep un taisa. Lai gan — ja vajadzēs, varbūt darīsim arī to! Bet pamatā strādājam uz katru pasākumu kā vienīgo, un atdeve no mūsu puses ir liela. Gribas tā, lai pašiem ļoti patīk, lai citiem arī patīk un, protams, lai izdodas arī nopelnīt.»
Par iespēju tomēr kaut ko nopelnīt vairāk varot runāt, kad tiek plānotas kāzu svinības. Šādiem notikumiem sabiedrība esot gatava atlicināt un tērēt vairāk naudas, kas gan nenozīmējot, ka izpaliek centieni visu dabūt pēc iespējas lētāk. «Protams, ka cilvēki vienmēr grib par mazu naudu nopirkt kaut ko ļoti labu,» pamanījis Andris.
Ierunājos par to, ka restorānu jomai Latvijā ir grūti laiki. «Kā visi laiki… Nekad nav bijuši labi laiki restorāniem,» ar ironiju saka Andris un piesauc nomācošo valsts politiku attiecībā pret ēdināšanas uzņēmumiem. Arī šefpavāram nākas strādāt vairākās vietās, lai saņemtu cienīgu atalgojumu. Un vai tad citās jomās ir labāk? Aiva, būdama medicīnas māsa, papildu darbības jomu atradusi viesu nama pārvaldīšanā un ēdināšanā. «Stimulu dod iespēja redzēt, ka cilvēkiem interesē tas, ko dari,» viņa pamanījusi. «Jāprot tik visu samenedžēt! Ja tādu «A&A Banketu Servisu» man kāds piedāvātu veidot kaut kur pie Valmieras vai Skrīveros, diez vai es parakstītos. Šis vairāk ir kaut kas sev, lai biežāk ir iemesls uz Talsu pusi atbraukt,» skaidro Andris.