«Ir tikai jātic, un viss izdosies!»

Izglītība

«Lai mazinātu jauniešu atkarību no viedierīcēm, jāveido interesanti konkursi un ārpusskolas nodarbības, bet vispirms jaunietim pašam jāgrib iesaistīties,» ir pārliecināta Mērsraga vidusskolas audzēkne Laura Elizabete Ķiršakmene. Pavisam nesen viņa kopā ar skolas biedrenēm — Diānu Krovalku un Viktoriju Jēkabsoni — plūca uzvaras laurus konkursā «Ceļojums uz operu 2019».
Lai veicinātu jauniešu interesi par operas mākslu, jau sesto gadu valsts SIA «Latvijas Nacionālā opera un balets» aicināja 9.—12. klašu skolēnus piedalīties konkursā «Ceļojums uz operu», kas šogad bija veltīts topošajiem baleta jauniestudējumiem «Hamlets» un «(Ne)stāsti man pasakas». Konkursa galvenais uzdevums bija radošais darbs foto vai video formātā, kurā jaunieši, izmantojot dejas vai kustību elementus, atspoguļoja savu skatījumu uz vienu vai abiem pasaules un latviešu literatūras šedevriem — «Hamletu» un «Krāsainajām pasakām». Konkursa galvenā balva ir ceļojums ar «Lux Express» uz Tallinu, ielūgums uz operas «Traviata» izrādi Igaunijas Nacionālajā operā 5. maijā un apmaksāta nakšņošana viesnīcā «Park Inn By Radisson Central Hotel Tallinn», ko nodrošina Latvijas Nacionālās operas fonds. Konkursa uzvarētājas balvu saņems par video, kas veltīts Imanta Ziedoņa «Krāsainajām pasakām». Konkursa žūrijā darbus vērtēja LNOB valdes locekle Daina Markova, horeogrāfi Elza Leimane un Antons Freimans, kā arī videomākslinieks un fotogrāfs Jānis Deinats.
Par iespēju pieteikties konkursam meitenes uzzināja sociālajā tīklā «Facebook». Tā kā uzdevums likās interesants, viņas nolēma pieteikties un izmēģināt spēkus. Veidojot konkursa galveno uzdevumu — radošo darbu foto/video formātā, meitenēm nācās sastapties ar zināmām grūtībām. «Izvēlējāmies filmēt video, jo tā visprecīzāk varējām attēlot, izteikt un parādīt to, ko domājam. Idejas radās uzreiz, grūtākais bija realizēt idejas un iekļaut tās video. Uzzinot par uzvaru, sākumā likās, ka tas ir joks vai kļūda. Nespējām noticēt, ka tas ir noticis — kad pārliecinājāmies, bijām ļoti lielā sajūsmā,» atklāj jaunietes.
No dalības konkursā viņas ieguva jaunas zināšanas, lielāku vēlmi piedalīties citos konkursos, neaizmirstamu pieredzi un ticību, ka nekad nevajag padoties. Meitenes uzskata, ka ir svarīgi veicināt jauniešu interesi par operas mākslu, lai tā nākotnē neizzustu. Diemžēl mūsdienās lielākajai daļai jauniešu neinteresē ne opera, ne cita veida māksla.
«Lai mazinātu jauniešu atkarību no viedierīcēm un radītu interesi par dažādiem konkursiem un ārpusskolas nodarbībām, jāveido interesanti konkursi un nodarbības, bet vispirms jaunietim pašam jāgrib iesaistīties. Cilvēkiem, kuri kādreiz ir uzvarējuši vai piedalījušies konkursā, vajadzētu padalīties ar savu personīgo pieredzi. Iespējams, kādu šīs lietas sāktu piesaistīt,» cerību pauž Elizabete, Diāna un Viktorija.