«European Sport Installations» veikums apskatāms vairāk nekā 50 valstīs

Uzņēmējdarbība

Pateicoties ģimenes uzņēmumam SIA «European Sport Installations», Balgales pagasta vārds pasaulē izskanējis ne vienu reizi vien. Uzņēmums veiksmīgi darbojas sintētisko sporta segumu ieklāšanas sfērā un aizvadītā gada nogalē guva atzinību kā eksportspējīgākais komersants mazo komercsabiedrību grupā. SIA «European Sport Installations» līdzīpašnieks Edžus Zeļģis atzīst, ka tas ir nišas bizness, taču šobrīd klientu loks ir pietiekami plašs.
2005. gadā E. Zeļģis sāka strādāt SIA «Reaton», kur radās iespēja izveidot jaunu nozari saistībā ar sporta segumiem. «Bija sajūta, ka tirgus attīstās un paliek lielāks. Es un mans tā brīža tiešais vadītājs sākām to visu attīstīt. Rūpnīca mums piedāvāja veikt ieklāšanu, jo Latvijā šāds serviss nebija pieejams. Redzot skaitļus, sapratu, ka tā ir niša, kur var veiksmīgi darboties. 2007. gadā aizgāju no uzņēmuma un kopā ar tēvu un krusttēvu nodibinājām «European Sport Installations»,» atklāj E. Zeļģis.
Uzņēmums darbojas
specifiskā nišā — ražo un ieklāj segumu stadioniem, multifunkcionāliem laukumiem, bērnu laukumiem un tenisa kortiem. Tā kā sadarbības partneri ir dažādi, atšķiras arī vajadzības — atkarībā no nepieciešamības tiek sniegti ieklāšanas pakalpojumi, piegādāti materiāli vai nodrošināts pilns serviss. Tas ir nišas bizness, līdz ar to nav daudz uzņēmumu, kas šajā jomā darbotos. Arī rūpnīcas, kas Eiropā ražo nepieciešamos materiālus, ir uz roku pirkstiem saskaitāmas.
«European Sport Installations» veikums apskatāms vairāk nekā 50 pasaules valstīs, bet šobrīd vislielākais darba apjoms ir Skandināvijas un Beniluksa valstīs. «Klientu loks ir salīdzinoši plašs — globāli mums ir klients, kas aptver Norvēģiju, Zviedriju, Somiju, bet paralēli Zviedrijā ir vēl viens pietiekami liels klients. Dānija šogad ir salīdzinoši jauns tirgus, bet izskatās cerīgi. Izaicinājumi katru gadu ir vieni un tie paši. Šogad līdz Ramadānam Dubaijā jāpaspēj ieklāt mīksto segumu, kas ved uz galveno mošeju. Jau trešo gadu pēc kārtas ieklājam segumu Štutgartē, kur norisinās prestižākais sieviešu tenisa turnīrs telpās. Segums katru gadu tiek klāts no jauna — tas ir ekskluzīvs gadījums, jo izmaksas ir pietiekami lielas. Viena no rūpnīcām, ar kuru sadarbojamies, ir turnīra oficiālais sponsors.
Latvijā mūsu pēdējais projekts
bija Talsu Valsts ģimnāzijas stadions. Pēdējie gadi ir bijuši diezgan aktīvi, jo Eiropa Latvijai piešķīra finansējumu, no kā lielākā daļa aiziet uz Daugavas stadionu, Valmieras Daliņa stadionu un manēžu. Kas būs nākotnē — to ir ļoti grūti paredzēt. Nevar zināt, vai brīdī, kad beigsies Eiropas finansējums, pašvaldības un valsts turpinās sniegt atbalstu,» prāto E. Zeļģis.
Pēdējos gados attīstība bijusi diezgan strauja — izdevies noslēgt līgumu ar ievērojamu sadarbības partneri un pirmajā sadarbības gadā Norvēģijā, Stavangeras pilsētā, ieklāts segums desmit futbola laukumos. 2018. gada nogalē «European Sport Installations» Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un Ekonomikas ministrijas rīkotajā konkursā «Eksporta un inovācijas balva 2018» guva atzinību kā eksportspējīgākais komersants mazo komercsabiedrību grupā.
«Tā kā manam vectēvam,
tēvam un krusttēvam Balgalē pieder īpašumi, tehnika visu laiku atradās šeit, bet nebija konkrētas darba telpas. Tas, ka noliktava ir kopā ar biroja telpām, veido kopības izjūtu. Protams, arī no praktiskā viedokļa tas ir izdevīgāk — procesu ir vieglāk pārvaldīt un kontrolēt.
Darbinieku skaits sezonāli mainās, bet daudzi no viņiem ir vietējie — cenšamies izvirzīt to kā prioritāti. Lai apmācītu jaunos darbiniekus, šogad izlēmām veidot semināru par segumu ieklāšanas procesu. Atsaucība bija negaidīti liela — mūsu piedāvājumam atsaucās vairāk nekā 30 cilvēku. Vienreizēja pasākuma vietā nācās vadīt semināru trīs reizes. Priekšroka tiek dota tiem darbiniekiem, kuri ir darbojušies celtniecībā. Ir jābūt gan fiziski, gan mentāli spēcīgam, jo pietiekami ilgu laiku nākas pavadīt prom no mājām. Objektu taisām no vienas līdz divām nedēļām un tad braucam uz nākamo. Diapazons ir milzīgs,» norāda E. Zeļģis.