Talsos šovasar gaidāmi interesanti pasākumi

Kultūra

Pavasaris un vasara ir laiks, kas cilvēkus vilina baudīt daudz un dažādus pasākumus gan citviet, gan arī Talsos. Ko šogad būs iespējams redzēt un baudīt un kas interesants notiek Talsu tautas namā, sarunā ar šīs iestādes direktori Daci Obodovsku.
— Jūs Talsu tautas nama direktora amatā esat kopš 2018. gada 15. maija. Kāds pašai bijis šis amatā pavadītais laiks?
— Uzsākot darbu, jutu, ka Talsu tautas nams pēdējos gados piedzīvojis nestabilitāti, neuzticēšanos, cilvēku skepsi. «Cik tad tu ilgi būsi?» skanēja man teiktais. Biežā vadības maiņa, it īpaši kultūras darbā, par neko labu neliecina. Kultūrā darbs balstās uz tradīcijām, kas jāveido. Katram vadītājam ir savs redzējums. Talsu tautas nams ir lielākā kultūras iestāde novadā. Ja bieži mainās vadība, tas nozīmē: katrs nāk ar savu ieceri, ideju, bet nav laika un iespēju to līdz galam izvest. Šobrīd jūtamies stabili, ar mums rēķinās, esam ieguvuši uzticību mūsu kolektīvu un sabiedrības acīs, jo jūtam ļoti lielu atbalstu gan no uzņēmējiem, gan no iedzīvotājiem, kas rosina idejas.
Gads ir bijis spraigs, dažādiem zīmīgiem notikumiem bagāts. Man dzīvē ir paveicies būt nozīmīgu notikumu virpulī. Organizēt valsts simtgadi savā pilsētā, tāda iespēja nav dota katram. Tas ir liels pagodinājums. Pašvaldība ir atjaunojusi tautas namu, Radošo sētu, Sauleskalna estrādi, Talsu ezera promenādi. Tik nozīmīgus objektus neatklāj katru dienu, tāpēc sevi uzskatu par priviliģētu, ka varu šeit strādāt. Es ar ļoti lielu atbildību un mīlestību izturos pret darbu, pilsētu un iedzīvotājiem, kuri gaida no Talsu tautas nama kaut ko saturīgu, jēgpilnu un foršu. Vienmēr esmu teikusi, ka kultūras cilvēks savā vietā ir ļoti nozīmīga persona, jo veido sabiedrības gaumi, skolo un parāda citādākus un neierastākus ceļus.
Šī gada laikā ir izdarīts daudz labu lietu. Izdevies izveidot stabilu komandu, ar ko kopā esam daudzas lietas īstenojuši un vēl realizēsim. Zinu, ko no katra cilvēka var sagaidīt. Piemēram, Latvijas simtgades pasākums Talsos, bija ļoti augsta līmeņa gan no scenogrāfijas, gan mākslinieciskās puses. Arī mūsu kolektīvi parādīja sevi kā augsta līmeņa māksliniekus.
Jāpiemin arī pērn notikušie pilsētas svētki. Sāku strādāt maijā, un jūlijā jau bija pilsētas svētki. Kolēģi bija svētkus saplānojuši, atlika to visu salikt kopā. Darba bija daudz, jo komanda vēl tolaik nebija izveidota. Tas bija liels pārbaudījums, bet domāju, ka pilsētas svētki bija izdevušies gan saturiskā, gan laika ziņā.
Esam iedzīvinājuši arī Radošo sētu, jo pašlaik amatnieku darbnīcas ir piepildītas, darbīgas, notiek dažādas aktivitātes, audēju kopa «Talse» aicina visus aust Balto galdautu. Tas ir viss mūsu kopējs darbs.
Pie labiem darbiem noteikti minams akadēmiskā žanra piedāvāšana iedzīvotājiem, par ko saņemtas labas atsauksmes. Mums ir atjaunotais flīģelis, ar ko lepojamies un kas skan ļoti labi. To spēlējuši jau Vestards Šimkus, Agnese Egliņa, Artūrs Liepiņš un atzinuši par labu esam. Esam sapratuši, ka šis ceļš ir jāturpina, jo šie koncerti ir labi apmeklēti.
Pateicoties pašvaldības atbalstam, jaunā veidolā ir atgriezušās Talsu tautas nama ķēniņmeitas. Esam uzsākušas jaunu pasākumu ciklu, kad ķēniņmeitas dodas pie jauniešiem uz vidusskolām un stāsta, ko darām Talsu tauta namā, stāstām Talsu leģendas, pilsētas vēsturi, pārbaudām skolēnu zināšanas par Talsiem un sagaidām arī no jauniešiem idejas un ierosinājumus. Tā ir kopēja enerģijas apmaiņa. Mūsu aktīvākie pasākuma apmeklētāji ir seniori. Vidējo paaudzi ir grūtāk uzrunāt, bet jauniešus — pavisam grūti. Mums Zinību dienā Radošajā sētā bija pasākums, kurā aicinājām jauniešus, uzstājās grupa «Sudden Lights», kas ir ļoti populāra jauniešu vidū, un domājām, ka cilvēku būs daudz, bet atnāca ap simts cilvēku. Lai jauniešus ieinteresētu tajā, kas notiek Talsu tautas namā, dodamies pie viņiem, aicinām, lai seko jaunākajam mūsu profilos sociālajos tīklos, jo jauniešu ikdiena tomēr notiek telefonos un sociālajos tīklos. Lūdzot sekot norisēm mūsu profilos sociālajos tīklos, ir pārliecība, ka pie mums notiekošie pasākumi, par kuriem regulāri informējam savus sekotājus sociālajos tīklos, arī viņiem būs redzami.

— Cik pašlaik darbinieku strādā Talsu tautas namā un nodrošina ikdienas darbu?
— Kopā esam 25 darbinieki (gan administrācija, gan tehniskais personāls), ieskaitot arī kino «Auseklis» darbiniekus, kas ir mūsu pārraudzībā. Atbildam arī par Sauleskalna estrādi, Radošo sētu.
— Minējāt, ka izveidojusies laba komanda? Vai ir nepieciešamība pēc vēl kāda speciālista, lai plānotās ieceres īstenotu?
— Jā! Būtu vajadzīgs speciālists, kas nestu Talsu pilsētas vārdu plašāk Latvijā. Ir izstrādāts jaunais Talsu novada zīmols un brendingojam Talsu novadu. Talsi kā novada lielākā pilsēta ir aizmirsta, jo neviens tieši uz Talsu pilsētu mārketinga un sabiedrisko attiecību jomā nestrādā. Un te esam zaudētāji visi: uzņēmēji, iestādes, iedzīvotāji un potenciālie investori. Tautas nams labprāt uzņemtos šos mārketinga un sabiedrisko attiecību pienākumus, kas attiecas tieši uz Talsu pilsētu. Novada lielākai pilsētai tomēr ir jābūt savai mājaslapai internetā, sociālajam kontam. Kas ir Talsu novads? Ja reklamējam Talsu novadu, īstenībā nereklamējam neko. Mēs esam tik dažādi, krāsaini, mums ir četras pilsētas novadā. Ir jāpozicionē vietas.
Tautas namam būtu nepieciešams arī savs transports, jo uz vietas neatrodas viss vajadzīgais. Par šo problēmu pašvaldībā ir runāts un solīts, ka līdz vasarai risinājums varētu tikt atrisināts.
Man ir bijusi iespēja strādāt daudzviet: Rīgā, Jūrmalā, Ventspilī, Liepājā un iespēja iepazīt pašvaldības un tās darbu. Es vēlos strādāt Talsos, un redzu, ko šeit var izdarīt. Man patīk strādāt neuzartā lauciņā, un Talsi diemžēl tādi ir. Te ir tik daudz ko darīt, attīstot tūrismu, kultūrtūrismu, vecpilsētu…
— Cik apmeklēti ir maksas pasākumi Talsu tautas namā?
— Kopš strādāju kultūras jomā, esmu pamanījusi, ka maksas pasākumi ir vairāk apmeklēti nekā bezmaksas. Pieļauju, ka cilvēkiem ir doma: ja pasākums ir bez maksas, tad tur nekā nebūs. Cilvēks, nopērkot biļeti, izdara izvēli, ko vēlas redzēt un baudīt. Pieprasīti noteikti ir šlāgermūzikas koncerti, jo tā ir tautas mūzika. Cenšamies piedāvāt tādus pasākumus, lai apmierinātas būtu visas sabiedrības grupas. Organizēt pasākumus gan senioriem, gan jauniešiem, gan vidējai paaudzei. Esam sapratuši, ka ballītes vairs nav topā. Tā pati simtgades balle, kas bija par velti, spēlēja «MC Orķestris», un apmeklētāju nebija tik daudz, kā gaidījām. Tas pats bija Mīlestības dienas ballītē. Tas liek domāt, ka šādi deju vakari vairs neaizrauj.
— Kā ir ar pasākumiem, kur var iesaistīties cilvēki?
— Talsos agrāk bija Deju šovs, «Stilīgākais talsenieks». Uz šiem pasākumiem skatos ļoti pozitīvi, jo līdzdalība ir ļoti svarīga. Taču šādu šovu veidošana pietiekami dārgi izmaksā, ja vēlas labu kvalitāti, un cilvēki ir ļoti kūtri, lai iesaistītos. Mums aktīvistu ir tik, cik ir. Mēs citādākā veidā iesaistām cilvēkus. Talsu tautas namā darbojas vairāk nekā 20 dažādu amatiermākslas kolektīvu, katram kolektīvam ir savas tradīcijas.
— Cik apdzīvota ir Radošā sēta?
— Pagājušajā gadā Radošo sētu sākām reklamēt kā labu satikšanās vietu. Arī šogad tajā būs izlikti dīvāniņi, skanēs mūzika, būs iespēja iegādāties kafiju, lai nesteidzīgi baudītu mirkļus. Citi teic, ka Radošajā sētā nekas nenotiek. Atnāciet vakarā, pasēdiet un redzēsiet, ka šeit viss notiek! Topošie mūziķi un pūtēju orķestris mēģinājumā spēlē, koristi dzied, amatnieku darbnīcās ir rosība… Tur ir ļoti laba atmosfēra. Piemēram, šogad, 23. jūnijā, Radošajā sētā Līgo vakarā lustēsimies kopā ar grupu «Rumbas kvartets», kur ieeja būs bez maksas. Ir plānoti jauki vasaras vakari ar stilīgu mūziku. Radošajā sētā būtu attīstāma materiāli tehniskā puse, lai nodrošinātu pasākumus. Laiks rādīs, vai izdosies to visu īstenot.
— Cik šogad noslogota būs Talsu Sauleskalna estrāde?
— Šogad Sauleskalna estrādi ar vērienīgu koncertu, kurā uzstāsies populārākās Latvijas grupas («Tautumeitas», «Līvi», «Credo»), Aija Andrejeva un citi, atklās 25. maijā. 31. maijā estrādē notiks visas Latvijas pasākums «Latvju bērni danci veda», kur uzstāsies vairāk nekā 3000 dalībnieku. 8. jūnijā Sauleskalna estrādē būs Latvijas senioru koru svētki, kur dalībnieki sabrauks no visas Latvijas. 22. jūnijā pirms Līgo un Jāņu dienas būs lielais uzvedums «Skroderdienas Silmačos». Jūnija beigās — Putu ballīte, kas ir pasākums bērniem, bet jūlijā plānots ģimenes pasākums.
Būsim godīgi, Sauleskalna estrādi mūsdienās nav viegli apdzīvot. Ir daudz sēdvietu. Lai piepildītu estrādi un aizpildītu 3000 vietas, ir jābūt lielam pasākumam. Estrādi arī scenogrāfiski ir grūti apdzīvot — tā ir liela, apaļa, vienā un otrā pusē kāpnes. Mūsdienās modē ir siltāki, mīļāki, personīgāki pasākumi, jo cilvēki vēlas būt tuvāk māksliniekam, saņemt vairāk, socializēties. Lielās arēnas un skatuves domātas kaut kam tiešām lielam, tāpēc arī Saules­kalna estrādē cenšamies piesaistīt lielos projektus, kas ne vienmēr ir komerciāla rakstura.
— Kas šogad interesants gaidāms pilsētas svētkos un Dižmāras gadatirgū?
— Šogad pilsētas svētki notiks 5., 6. un 7. jūlijā, kas būs ar dažādiem līdz šim nebijušiem notikumiem. Tie joprojām būs ar saukli «Vasaras vidus svinēšana», bet šogad motīvs būs iedvesmot cilvēkus caur dažādiem skaistiem notikumiem, radošām darbībām. Gaidāms gājiens «Mūza un daile», uz ko ielūdz ķēņiņmeitas, vēlēdamies, lai katrai talseniecei būtu savs kronis. Gājienā šoreiz var piedalīties tikai sievietes ar dažādām galvas rotām. Tam obligāti nav jābūt kronim, var būt arī skaists ziedu vainags, lakats, bante. Ceru, ka gājiens izdosies, jo dalību tajā pieteikušas jau 300 daiļā dzimuma pārstāves, un gājienam var pieteikties joprojām. Pilsētas svētkos talsenieki, dažādu profesiju pārstāvji, kas dzīvē ir daudz ko sasnieguši, dalīsies ar saviem iedvesmas stāstiem. Populāri talsenieki Latvijā iedvesmos talseniekus Talsos! Tirgus lustes gaidāmas Ezera ielā, kur agrāk bija tirgus, bet Pilsētas laukumā būs iespējams pasēdēt, klausīties priekšnesumus. Par godu jaunajai bibliotēkai vakara pastaiga notiks K. Valdemāra un Brīvības ielā, kur atdzīvosies grāmatu tēli un gaidāmas dažādas aktivitātes.
Ja atbalstīs projektu, viena no aktivitātēm, kas nākotnē varētu būt atsevišķs pasākums, ir dažādu aktivitāšu īstenošana vecpilsētā. Tur ir tik daudz pērļu, vēsture, ko izcelt un rādīt! Vecpilsēta ir mūsu bagātība, kas ir nepamatoti aizmirsta. Atminos 90. gadu sākumā, kad nebija pilsētu svētku svinēšanas buma, nozīmīgākās bija Muzeju dienas, kad notika liela rosība un kur pulcējās mūsu pašu vecmeistari un mākslinieki no citām Latvijas vietām. Domāju, ka šo ieceri atkal vajag iedzīvināt. Ceru, ka projektu atbalstīs un varēsim jau šogad pilsētas svētkos to īstenot.
Dižmāras tirgū šogad akcents būs likts uz garšvielām un visas galvenās lustes notiks pilsētas placī pie Talsu tautas nama, kur pulcēsies tirgotāji. Dižmāras gadatirgus ir viena no mūsu vēstures liecībām, kas vieno un rada piederības izjūtu. Tā ir mūsu vērtība.
— Aprīļa vidū Talsu pilsēta svin dzimšanas dienu. Ar ko tā būs īpaša?
— Gaidāms pasākums «Pierunāt Talsus», un šeit paldies jāsaka Maijai Laukmanei, kura šo ideju ieteica. Pilsētu dzimšanas dienā pieskandinās jauno dzejas autoru lasījumi, kuri pierunās Talsus ar labiem vārdiem, radošām domām. Vakarā visi aicināti uz kinoteātri «Auseklis», kur Dziesmu skola priecēs ar savu priekšnesumu.
Man ir prieks par ikkatru, kas izsaka savas idejas. Mēs kopā veidojam šo pilsētu, jo mēs jau esam Talsi ar savām domām un darbiem.
— Minējāt, ka Talsu tautas nama pārraudzībā ir arī kinoteātris «Auseklis». Kur meklējamas veiksmes atslēdziņas, ka interese par kino ir strauji augusi?
— Sakarā ar Dziesmu un deju svētkiem valsts īstenoja projektu, novados un mazajās pilsētās uzstādot digitālās iekārtas, lai pārraidītu svētkus. Ja kinoteātrim nebūtu šīs digitālās iekārtas, būtu bēdīgi. Bez tās mēs nevarētu nodrošināt jaunāko filmu izrādīšanu. Veiksmes atslēdziņa ir arī kino vadītāja Māra Cēbere, kuras idejas un radošums ir augsti vērtējams. Kā saka: māja bez dvēseles nevar būt. Un šajā gadījumā mājas dvēsele ir iestādes vadītāja. Kino skatāmas ne tikai jaunākās filmas, bet arī iespēja apskatīt mūsdienu laikmetīgās mākslas autoru darbus.
Plānā ir sakārtot arī kino ieeju, kur būtu kase, kur nopirkt biļetes, iegādāties popkornu. Kinoteātris pašlaik ir ļoti apmeklēts. Laikā, kad mūsdienu sabiedrību ir ļoti grūti noķert un uzrunāt, par lielo cilvēku atsaucību, ir prieks!