«Paredzam, ka būs ļoti darbīgs gads»

Talsu novads

Ir sācies pavasaris, un «vidējais latvietis» prātā jau ir mazdārziņā, dobē vai siltumnīcā. Ar atrotītām piedurknēm pie darba ķērušies SIA «Janvāri», lai, kā ierasts, izdaiļotu Talsus ar skaistiem ziediem, kompozīcijām, dažādiem apzaļumošanas risinājumiem. «Talsu Vēstis» tiekas ar uzņēmuma valdes priekšsēdētāju Ievu Bērziņu, lai runātu par šogad plānotajiem darbiem un to, cik būtiski talseniekiem ir apstādījumi.

— 23. martā Talsos pie dzimtsarakstu nodaļas un Talsu mākslas skolas notika sniegpulkstenīšu stādīšanas zibakcija. Kā jums veicās?
— Bija ļoti jauki. Ideja par šādu sniegpulkstenīšu akciju mums bija jau vairākus gadus. Domāju, pirmajai reizei izdevās ļoti labi. Cilvēki var iet garām un priecāties par rezultātu. Stādus bijām sarūpējuši gan mēs kā uzņēmums, gan iedzīvotāji. Ieradās vairāk nekā 20 cilvēku, kas, manuprāt, ir labi. Nāca gan jauni, gan veci un novēlēja izdošanos. Nākamgad akciju noteikti turpināsim. Šo sektoru sāksim pļaut nedaudz vēlāk, kad sniegpulkstenīšu lapiņas būs jau nokritušas. Jo, lai tie tur būtu ilglaicīgi, sīpoliņiem nepieciešams nodrošināt miera periodu.
— Pēdējā laikā manīts, ka modē atgriežas dažādas «vecmodīgas» puķes, vai to varētu sacīt arī par sniegpulkstenīšiem?
— Sniegpulkstenīši nekad nav zaudējuši popularitāti. Jāņem vērā, ka tā ir diezgan cimperlīga kultūra, kas nemaz tik vienkārši nevairojas un to izdarīt dārzā nav nemaz tik viegli. To ir daudz vecos, aizmirstos dārzos, kur netiek īpaši pļauts un kopts. Sniegpulkstenīšiem tas patīk. Turklāt ir dažādi kaitēkļi, sīpolu mušiņas, sīpolu puve, kas tiem kaitē. Piemēram, modernos dārzos, kur viss ir ļoti kārtīgs, sniegpulkstenīši labi nevairojas.
— Kāds ir šis pavasaris dārza darbiem?
— Ļoti labs, jo ir agri pienācis, turklāt ziema bija ļoti maiga. Viss ir labi pārziemojis.

— Vai esat jau uzsākuši Talsu pilsētas izskaistināšanas darbus?
— Darbi norit, pilnā sparā stādām atraitnītes podos un kastēs, cilvēki jau var redzēt un novērtēt. Izliekam arī Lieldienu noformējumu. Šonedēļ paredzēts, ka visas ieplānotās vietas ar atraitnītēm jau būs sastādītas. Veicam arī pavasara augu mēslošanu, rušināšanu un uzkopšanu, kas nu pēc ziemas vajadzīgs. Tāpat daudz strādājam pie kokaugu vainagu kopšanas, krūmu un dzīvžogu apgriešanas.
— Kādi ir jūsu uzņēmuma šī gada plāni attiecībā uz Talsu pilsētu?
— Mēs rīkojamies pašvaldības pasūtījuma ietvaros, arī papildu plāni un ieceres ir dažādas. Par to, vai visu izdosies realizēt, vēl nezinām, jo tas būs atkarīgs no pašvaldības piešķirtā finansējuma. Ja saņemsim pietiekamus līdzekļus, rekonstruēsim akmens dārzu pie Talsu tautas nama un uzlabosim atbalsta sienas Radošajā sētā (apstādījumi stāvajā nogāzē), un vairākus gadus vēlamies rekonstruēt apstādījumus pretī degvielas uzpildes stacijai «Neste», pie kalnu priedēm. Tad jau redzēsim, ko no šī visa varēsim realizēt. Katrā ziņā paredzam, ka gads būs ļoti darbīgs, puiši un meitenes jau strādā kā skudriņas. Visu ziemu cītīgi gatavojāmies, esam arī iegādājušies jaunu tehniku, smago mašīnu un otrai veicām kapitālo remontu. Esam gatavi sezonai.
— Cik zināms, jūsu uzņēmums Talsos nosaka apstādījumu modi. Kas paredzēts šogad?
— Mēs šo modi savā ziņā patiesi nosakām, jūtamies kā sava veida karognesēji. Braucot pie stādu audzētājiem, viņi mums stāsta, ka cilvēki meklējot un prasot, ka vēlas šādas vai tādas puķes vai saliktu komplektu, kāds ir tajā un tajā dobē vai puķu kastē Talsos. Šos apstādījumu plānus mūsu uzņēmumā izstrādā dārzniece Eva Valdmane. Tie ir jāsaskaņo ar pašvaldību, un tad attiecīgi arī strādājam. Piemēram, šim gadam mums bija noteikti toņi, kādos jāierīko apstādījumi, pārējais ir mūsu rokās. Protams, ir jāsaprot, ka nevar izvēlēties vienkārši skaistas puķes un salikt, kur gribas. Katrai vietai pilsētā ir savas nianses (transporta intensitāte, augsnes īpatnības, saules gaisma u. c.). Piemēram, ziediem, kas tiek likti kastēs pie barjeras, kas ir pretī autoostai, ir jābūt ļoti izturīgiem pret vēju, ne tikai skaistiem. Tā ka nevar domāt tikai par skaistu kompozīciju, jādomā arī par praktisko pusi.
Tagad visvairāk stādām atraitnītes, nedaudz būs arī neaizmirstulītes un mārpuķītes. Vasaras puķēm mums būs apmēram desmit tūkstoši stādu. Šogad stādīsim vairāk graudzāles nekā pērn. Dobes būs violetos, rozā, baltos un dzeltenos toņos. Kad pienāks laiks, lai cilvēki nāk un skatās, līdz tam saglabāsim pārsteigumu!
— Aizvadītajos gados bijusi tendence atgriezties «vecmodīgajām» puķēm. Vai tā joprojām ir?
— Jā, noteikti. Peonijas iet savu uzvaras gājienu, un to mēs redzam gan interneta vidē, gan apkārt sabiedrībā. Iecienītas ir arī delfīnijas, magones, kāršrozes, hostas, maijrozītes un parka rozes. Šīm puķēm ir neiedomājami daudz šķirņu, krāsu, variāciju. Piedāvājums ir ārkārtīgi audzis. Un katru gadu ir aizvien vairāk. Tas nav kā agrāk, vien dažas krāsas, un viss. Piemēram, ja kāds uzskata, ka hostas apēd gliemeži, tad jaunās šķirnes tie neēd. Turklāt lapām ir tādas krāsu gammas…!
— «Vidējam latvietim» laikam vienmēr bijusi vēlme un patika iekopt sētu, mazdārziņu, izjust ar rokām zemi…
— Jā, šķiet, latvietim visos laikos bijusi šī augu, ziedu mīlestība. Protams, vienmēr būs kāds, kurš nekops un kuru tas neinteresēs, bet, ja skatāmies lielos vilcienos, cilvēki mīl ziedus un dārzus.
— Cik būtiski, jūsuprāt, talseniekiem ir ziedi, apstādījumi?
— Domāju, ka cilvēkiem tie ir ļoti svarīgi. Tā ir arī citās pilsētās. Jau stādot, saņemam ļoti daudz atsauksmju par to, cik tas viņiem ir nozīmīgi. Un ne tikai vietējiem, arī pilsētas viesiem, tūristiem.
— Kāda situācija ir ar apstādījumu demolētājiem un tiem, kuri zog stādus? Tādu gadījumu ir daudz?
— Protams, nācies saskarties ar to, ka augi tiek izzagti un aiznesti. Pirmajos gados gāja trakāk, bet tagad cilvēki tos vairāk novērtē un nepatīkamu gadījumu ir aizvien mazāk. Piemēram, pie pilskalna avotiņa ilgāku laiku kāds zaga vienus un tos pašus augus, viršus, heiheras, kadiķīšus… Tātad arī šeit šo modi bijām parādījuši, un cilvēks to izmantoja. Skatījāmies un nevarējām saprast, kad šai personai vienreiz pietiks!? Arī pie pašvaldības administratīvā centra, kur pērn pavasarī ierīkojām jaunus apstādījumus, konstatējām, ka ir izzagtas divas hortenzijas. Palikušas vien bedres. Mums bijis arī amizants gadījums — pērn Pilsētas laukumā, kur izvietotas puķu kastes, no rīta pamanījām, ka kaste gandrīz iztukšota! Zvanīju pašvaldības policijai, lai viņi noskatās videoierakstu un atrod vainīgo. Pēc laika viņi atzvanīja un sacīja: «Zini, Ieva, mēs to zagli atradām! Tā bija cauna!»
— Ko jūs vēl labprāt vēlētos paveikt Talsos, ja tam pietiktu līdzekļu?
— Viena no būtiskākajām lietām, manuprāt, ir uzmanības pievēršana parkiem. Tajā skaitā pilsētas dārzam, dendroloģiskajam parkam. Visos parkos vajadzētu intensīvāk pļaut, regulāri apkopt, papildināt ar soliņiem, atkritumu urnām. Tāpat būtu jāpiedomā pie tā, lai, izstrādājot jaunus projektus, kā Raiņa ielas, Laukmuižas ielas atjaunošana, noteikti būtu paredzēta arī kvalitatīvu stādījumu ierīkošana. Pašreiz mēs ielas un trotuārus atjaunojam, kokus nozāģējam, bet nevienu jaunu neiestādām.
Uzskatu, ka ir vairāk jāvelta uzmanība videi, jo tas ir ļoti būtiski. Bet tas, protams, ir mūsu lēmējvaras jautājums, vai viņi uzskata tāpat vai ne. Protams, salīdzinot ar citiem, mums Talsos nav tā sliktākā situācija, bet arī ne tā labākā. Vienmēr ir, uz ko tiekties.