Rīgā atklāta Talsu Goda mākslinieces un pilsones Lidijas Auzas darbu izstāde

Kultūra

14. martā Rīgā bija Talsu goda diena — izstāžu zālē «Arsenāls» tika atklāta vērienīga gleznotājas Lidijas Auzas darbu izstāde, un skates pārsteidzošākais eksponāts, protams, bija trīs lielie dekoratīvie panno «Kurzeme» no Talsu novada pašvaldības administrācijas ēkas.
Arī atbraukušajiem talseniekiem, ieejot izstādes hallēs, aizrāvās elpa: cik krāšņi un pārliecinoši bija eksponēti Lidijas Auzas izcilākie darbi un kāds gods pelnīti tiem bija ierādīts. Lielās zāles pienācīgais griestu augstums un iespēja skatīt gleznojumus ar atkāpi ļāva visu skatīt pa īstam monumentālas mākslas dimensijās. Talsi tika cildināti par to, ka Lidijas Auzas māksla ir labi saglabāta un rūpīgi kopta, ka nevienam nav ienācis prātā to saukt par padomju laika reliktu un tāpēc varbūt to nolikt «aizkrāsnē». Tikām slavināti par to, ka pašvaldība atbalstījusi izstādes kuratores Ilzes Putniņas «trako» ideju par panno aizdošanu šai izstādei. Visu izstādes organizācijā iesaistīto cilvēku kopīgais darbs ir realizējies skaistā mākslas notikumā.

Otras zāles vizuālo centru veido vēl viens no Talsiem atvestais gleznojums — «Deviņu pakalnu pilsēta» no Talsu mākslas skolas, kas 1976.—1978. gadā tika darināts Talsu pilsētas izpildu komitejai. Lielais vērtētājs un sijātājs Laiks var šodien teikt, ka Talsiem noteikti ir laimējies, jo padomju varas laikā 70.—80. gados šeit ir radies laikmetīgs mākslas darbs, kurš tā vērtējams arī mūsdienās. Andris Vītols, Talsu mākslinieks, kurš bija viens no mākslinieces asistentiem tajā laikā, atceras, ka Lidija to radījusi ar klusi īpašu apziņu, ka tas būs un paliks no viņas Latvijai.
Tādēļ tika darīts viss, lai idejas izpildījums būtu absolūti perfekts un nevainojams: skice, lielā darba zīmējuma izklājums, tā pārnešana uz virsmām, faktūru nostrādātība, krāsu lazējumi un beigu beigās 30 metru garā un 3,15 metru augstā gleznojuma vairākkārtīga lakošana, viss tika veikts, lai darbs glabātos pēc iespējas ilgāk un labāk. Vairāk nekā četrdesmit gadu Talsu gleznojumi no sava mūža ir jau laimīgi nodzīvojuši.
Bez Talsu sadaļas izstādē vēl ir apskatāmas 92 mākslinieces gleznas, kuras kopumā pārliecinoši atspoguļo Lidijas Auzas daiļrades periodus: sākusi kā pārliecināta reāliste impresioniste un tad lēnām un pakāpeniski, veidojot savu īpašo glezniecisko valodu, devās gājienā uz lielo vienkāršību. Faktūras gribēta radīšana ar reljefo pastu, metāla skaidu, auduma, spoguļa lausku palīdzību — toreiz to sauca par formālismu. Lai nu kā, bet Lidijas Auzas gadījumā arī šajā izstādē to nevar saukt par izlēcienu; mēs redzam, ka tas nav bijis kategorisks pašmērķis, bet gan vēlēšanās labāk paust savu domu un emocionālo spriegumu, atraisīt skatītājā mākslas uztveres asumu un dažādot to.
Izstāde «Arsenālā» būs skatāma līdz 19. maijam. Tā sauktajās «labajās dienās», ceturtdienās, 18.00 tiek aicināti individuālie apmeklētāji iepazīt Lidijas Auzas izstādi kopā ar kuratori Ilzi Putniņu.