Jauniešu dienā Talsi pārtop par mūzikas festivālu pilsētu

Izglītība Kultūra

15. martā jau sešpadsmito gadu pēc kārtas Talsu sporta hallē norisinājās par tradīciju kļuvusī Jauniešu diena, kam šogad dots nosaukums «TAS’fests» un tēma izvēlēta atbilstoši nosaukumam — mūzikas festivāli.
Kā katru gadu tajā piedalījās Talsu, Dundagas, Rojas un Mērsraga novada skolēnu pašpārvalžu un jauniešu organizāciju komandas, viesu komandas no citiem Latvijas novadiem, kā arī netrūka līdzjutēju un skatītāju, kas sparīgi ar ovācijām un aplausiem atbalstīja savējos.
Jauniešu dienu sadarbībā ar Talsu novada bērnu un jauniešu centru (BJC) un Talsu novada jaunatnes lietu konsultatīvo padomi organizē jauniešu organizāciju apvienība «TAS.ES», un šī pasākuma mērķis ir veicināt jauniešu un viņu pārstāvēto organizāciju un pašpārvalžu draudzību un pieredzes apmaiņu, attīstīt viņos komunikācijas un sadarbības prasmes. Dienas laikā ikviens interesents varēja iepazīties un aplūkot komandu sagatavotos mājas darbus — prezentācijas laukumu, kuru katra komanda bija iekārtojusi atbilstoši iepriekš izlozētai mūzikas grupai vai izpildītājam un iekļaujot tajā svarīgāko informāciju par šo mūzikas grupu vai izpildītāju. Izvēle bija plaša un raibum raiba. Sākot no tādām jau leģendārām grupām kā «Queen» un «Kiss» līdz popmūzikas princesei Britnijai Spīrsai un šokējošajam māksliniekam Merilinam Mensonam.
Mājas darbā katrai komandai bija jāizveido arī kāda radoša aktivitāte vai spēle par mūzikas tēmu un jāsagatavo popielas priekšnesums.
Dalībniekus visas dienas gaitā vērtēja
arī stingrie un vērīgie Talsu novada jaunatnes lietu konsultatīvās padomes pārstāvji un pēc ilga un atbildīga izvērtēšanas darba vakarā notika svinīgā dalībnieku godināšanas jeb apbalvošanas ceremonija. Par labākajiem konkursā «Labākais mājasdarbs» tika atzīti un pirmo vietu ieguva Rojas novada brīvā laika pavadīšanas un jauniešu centrs «Strops». Par pašiem saliedētākajiem komandu aktivitātēs «No viena — pie otra» tika atzīta un pirmo vietu ieguva Talsu Kristīgās vidusskolas skolēnu dome. Tad sekoja apbalvošanas ceremonijas pats svarīgākais notikums jeb vietu paziņošana konkursā «Labākā jauniešu organizācija». Arī tajā uzvaras laurus plūca Talsu Kristīgās vidusskolas skolēnu dome. Otro vietu ieguva Ģibuļu pagasta brīvā laika pavadīšanas un jauniešu atbalsta centra klubs «Kontakts», trešo vietu — Talsu 2. vidusskolas skolēnu pašpārvalde, ceturto vietu — Stendes jauniešu iniciatīvu centrs «Five», piekto — Talsu novada vakara un neklātienes vidusskolas skolēnu pašpārvalde, bet sesto — Virbu pagasta jauniešu centrs. Pateicības par piedalīšanos Jauniešu dienā «TAS’fests» tika pasniegtas Talsu pamatskolas skolēnu pašpārvaldei un Valdemārpils jauniešu iniciatīvu centram «Sava vieta».
Talsu BJC jaunatnes lietu speciāliste
Dana Šteinberga atzina, ka šī Jauniešu diena viņai bijusi kā uguns kristības, jo viņa tikai augustā uzsākusi darbu Talsu BJC. «Man likās, ka būs trakāk, bet patiesībā nemaz tik traki nebija. Mēs ar jauniešiem jau laikus sākām gatavoties šim pasākumam. Protams, kad dienu pirms pasākuma nācām iekārtot zāli, attapāmies, ka   kaut kādi sīkumiņi ir piemirsušies,» par gatavošanos Jauniešu dienai pastāstīja Dana.
Viņa arī atzina, ka šogad jauniešu organizāciju skaits, kas piedalās, ir mazāks nekā citus gadus, bet atsaucība bijusi ļoti liela. «Kopumā pieteicās 25 komandas, bet piecas no tām atkrita slimošanas dēļ,» Dana sprieda.
Šī gada Jauniešu dienas tēma —
mūzikas festivāli — arī neesot izvēlēta nejauši. «Katru gadu, kad Jauniešu diena ir noslēgusies, mēs ciemiņiem nosūtām anketas. Tajās viens no jautājumiem ir, kādu tēmu jaunieši vēlētos nākamajā reizē. Visas šīs anketas tiek apkopotas gadu no gada. Mēs, šķirstot vecos materiālus, konstatējām, ka tajos dominē ar mūziku saistītas tēmas. Tā nu nolēmām, ka tēma varētu būt mūzikas festivāli. Dienas sākuma daļā dominēja ārzemju mūziķi ar domu, ka apbalvošanas ceremonijas laikā uzstāsies Kuldīgas jaunieši un Talsu Valsts ģimnāzijas jaunieši, un pēc tam uzstāsies Latvijā populārā un atpazīstamā grupa «Triana Park» un pašmāju labākais DJ Toms Grēviņš,» pastāstīja Dana.
«Bija ļoti grūti atrast grupu, kas vēl nav bijusi un kas aizrautu jauniešus, jo daudzas populāras grupas un mākslinieki Jauniešu dienā jau ir uzstājušies. Uzaicināt grupu «Triana Park» man ienāca prātā, kad atcerējos, ka Agnese Rakovska bija viesojusies Talsu Valsts ģimnāzijā sakarā ar projektu «Latvijas skolas soma». Jauniešiem šī ideja patika, un tā nu mēs uzaicinājām tieši viņus.»
«Interese jauniešos ir liela, tikai man šķiet, viņi baidās un gaida, ka viņus kāds kaut kur iesaistīs. Esiet uzņēmīgāki, ejiet meklējiet organizācijas, kolektīvus! Iesaistieties paši, jo arī mēs, kas diendienā strādājam ar jauniešiem, nespējam ievērot visus jūsu apslēptos talantus un lieliskās idejas. Meklējiet cilvēkus, kas jums blakus jau kaut ko dara, pievienojieties, ejiet uz priekšu un nebaidieties! Tas ir pats galvenais,» sirsnīgi visiem jauniešiem, kas sevī saskata radošu garu un potenciālu, novēlēja Dana.