Nerimstoši veicina lasīt grāmatas

Kultūra

Otrdien, 26. februārī, Talsu sporta namā, kas pārtapa par zaķa Garauša Laimes zemi, notika Lielie lasīšanas svētki. Kā ik gadu tajā pulcējās gan mazi, gan lieli lasīšanas eksperti no Talsu, Mērsraga, Rojas un Dundagas novada.
Tradīcija, kas aizsākusies jau pirms daudziem gadiem, tiek cītīgi turpināta. Talsu bērnu bibliotēkas vadītāja Ilze Jaunbērziņa stāsta, ka galvenais šī pasākuma mērķis ir lasīšanas veicināšana. «Talsos šis pasākums norit jau aptuveni 13, 14 gadus, bet «Bērnu žūrijas» pirmsākumi meklējami pirms aptuveni 18 gadiem. Pieredze ņemta no Nīderlandes, ko Latvijā nolēma ieviest Bērnu literatūras centrs Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Bet, tā kā noslēguma pasākumā varēja piedalīties tikai viens bērns no katras bibliotēkas, sapratām, ka ir pārāk grūti izvēlēties un izvirzīt tikai vienu. Pēc diviem trīs gadiem nospriedu, ka šādu pasākumu varam rīkot paši, un uz noslēguma pasākumu var ierasties visi! Bērniem ļoti patīk šī iespēja — satikt tepat, mājās, cilvēkus, kuri pirms tam redzēti tikai televīzijā. Tā ir sava veida motivācija, kas labi strādā,» saka I. Jaunbērziņa.
Jāizlasa sešas grāmatas, un tās jānovērtē
Aptuveni pusgadu pirms noslēguma pasākuma vairākām vecuma grupām jāizlasa sešas grāmatas, un pēc tam jāsarindo savu favorītu secībā. Attiecīgās sešas grāmatas, kas katrai grupai ir citas, izvēlas īpaša komisija Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Kā dāvana pēc rūpīgās lasīšanas — pasākums Talsos, kur ierasti uzstājas Latvijā pazīstami mākslinieki, mūziķi.
Talsu sporta nama lielā zāle otrdien bija līdz pēdējai vīlei piepildīta ar lielajiem un mazajiem žūrijas dalībniekiem, kuri bija lasījuši un vērtējuši grāmatas. Pasākumu vadīja grāmatu varones Melne un Brūne (jeb Sabiles bērnu bibliotēkas darbinieces Rudīte Matisone un Elīna Stariņa), intriģējoši atklājot, kuras grāmatas katrā vecuma grupā (1.—2. klase, 3.—4. klase, 5—7. klase, 8.—12. klase, vecāki) ieguvušas 1. līdz 3. vietu. Melne un Brūne teica, ka šis pasākums ir kā grandiozs ekspertu salidojums.
Kā izrādās, visgrūtāk lasītājus ir savākt tieši vecāku grupai, bet kopumā visās grupās ik gadu iesaistās aptuveni 400—500 lasītāju. Šogad — 20 bibliotēkas no visiem četriem novadiem kopā. Šis skaits ik gadu mainās, rekords bijis 27.
Klātesošos ieradās apsveikt arī Talsu novada pašvaldības pārstāvji, kuri iejutās pasaku varoņu tēlos un izspēlēja teatrālu uzvedumu, kur galvenā atziņa bija par to, ka nekur nav tik labi kā mājās, ka visos kopā ir spēks, jo tad var paveikt lielas un labas lietas. Zaķis Garausis jeb Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols aicināja klātesošos mīlēt grāmatas un pasakas un ticēt saviem sapņiem, jo katram ir visas iespējas tos piepildīt.
Slavenību medus maize
Pasākuma otrajā daļā visus priecēja grupas «Santehniķi» puiši, kuri demonstrēja virtuozu spēli ar kanalizācijas caurulēm, radot populāru skaņdarbu melodijas. Puiši dalījās ar savu pieredzi, dzīvesstāstiem, ko viņi dara un kā nokļuvuši līdz tam, kur ir pašlaik, iedvesmoja jauniešus nebaidīties darīt to, ko viņi patiesi vēlas. Neizpalika klātesošo iesaistīšana, kā rezultātā tapa kopīgs skaņdarbs, spēlējot gan kanalizācijas caurules, gan citus muzikālus rīkus.
Noslēgumā uzstājās televīzijas šova «X faktors» skatītāju simpātija Didzis Melderis un ģitāras virtuozs Gints Smukais. Arī viņi ne tikai sniedza muzikālus priekšnesumus, bet parunāja ar visiem, turpinot uzturēt un radīt pozitīvā viļņa gaisotni, uzmundrinot un uzlādējot visus, lai arī turpmāk grāmatu lasīšanai netiktu atmests ar roku!