Staros un starmešu gaismās pasniegti apbalvojumi sportā un kultūrā

Kultūra Sports

15. februārī Talsu sporta hallē norisinājās vēl nebijis pasākums — «Sta[ā]rs». Tajā Talsu novada pašvaldība godināja gan kultūras, gan sporta jomas pārstāvjus un pasniedza apbalvojumus 16 dažādās nominācijās par aizvadītā gada sasniegumiem kultūrā un sportā.
Šogad tika apvienoti iepriekšējos gados jau par Talsu novada tradīciju kļuvušie pasākumi — Kultūras darbinieku diena un «Sporta laureāts».­ Gan kultūras, gan sporta jomas pārstāvji var kopīgi priecāties par saviem gada laikā gūtajiem sasniegumiem un kopīgiem ieguldījumiem mūsu novada attīstībā, kam pateicoties Talsu vārds izskanējis ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā un pasaulē.
«Vēl pagājušogad novada pašvaldībā tika pieņemts lēmums, ka mūsu identitāte ir saulīte. Saulīte, kas izstaro starus, un ir tikai likumsakarīgi, ka mēs, cits citu papildinot, veidojam šo sauli kopā,» uzrunā bilda Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols. «Ja mums kāds iedotu burvju nūjiņu, mēs varētu būt izcili sportisti, mākslinieki vai muzeja darbinieki, bet mums šādas brīnumu nūjiņas nav. Tādēļ tikai no mūsu pašu mērķtiecības, no cilvēkiem, kas mums ir līdzās, no mūsu mērķiem un atziņām varam gūt sasniegumus, ar kuriem šodien lepoties. Šodien mēs speram lielu soli uz priekšu, atskatoties pagātnē un raugoties ar pārliecinošu skatu mūsu nākotnē,» sacīja D. Karols.
Rojas novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa atzina, ka viņai ir milzīgs prieks būt klāt pasākumā, kurā tiek godināti labākie no labākajiem. «Priecāsimies šovakar par to, ka esam pārziemojuši un ar katru dienu tuvojamies arvien tuvāk pavasarim,» sacīja E. Kārkliņa.
Pēc uzrunām uz skatuves kāpa Talsu mūzikas skolas sitaminstrumentu ansambļa puiši pedagoga Arta Balmaņa vadībā ar skaņdarbu «Latvija», kā arī populārā grupa «Franco Franco» un hiphopa izpildītājs Ipstens Kūns, lai ar muzikāli sportiskiem ritmiem priecētu visus klātesošos.
Sportā liela nozīme
ir ne tikai sportistu prasmei un veiklībai, bet arī viņu atbalstītājiem. Balvu nominācijā «Sporta atbalstītājs» pasniedza a/s «SEB banka» Talsu filiāles klientu darījumu vadītājas Arita Metlāne un Elīna Kokaine. Par labāko «Sporta atbalstītāju» aizvadītajā gadā tika atzīts SIA «Kurland auto» par atbalstu florbola klubam «Talsi», nodrošinot komandu ar transportu.
Nākamā balva tika pasniegta nominācijā «Entuziasts sportā». Kā sacīja pasākuma vadītāja — šarmantā Sanda Dejus — entuziasts esot cilvēks, kurš nododas kādam darbam ar pacilātību un sajūsmu. Balvu šajā nominācijā uz skatuves devās pasniegt orientēšanās kluba «Ziemeļkurzeme» vadītājs Aigars Vārna, kurš piebilda, ka entuziasts nekad neko negaida pretī par savu darbu. A. Vārna pasniedza nominācijas laureātam — biedrībai «Talsu pakalnu sporta klubs» par aktīvu iesaistīšanos Talsu slēpošanas trases veidošanā un veiksmīgu projektu realizēšanu, par aktīvu piedalīšanos slēpošanas, riteņbraukšanas un taku skriešanas sacensībās un veselīga dzīvesveida popularizēšanu.
Nominācija «Cerība sportā»,
kā atklāja S. Dejus, pieteikumu ziņā bija izsaukusi vislielāko interesi, un šajā nominācijā laureāta apbalvojumu pasniedza Latvijas Volejbola federācijas valdes loceklis Kaspars Timermanis. Viņš sacīja, ka, lai gan nominācija ir par cerību un jaunību, viņam gribas runāt par vēsturi. «Tieši tādēļ no Latvijas Volejbola federācijas puses laureātam dāvanā ir grāmata par volejbola vēsturi Latvijā, un, kas zina, varbūt pēc gada vai diviem mēs Latvijas vīriešu volejbola izlases rindās redzēsim ne vienu vien Talsu volejbola audzēkni, kas turpinās šo vēsturi papildināt,» bilda K. Timermanis.

Apbalvojumu nominācijā «Cerība sportā» saņēma Gustavs Freimanis. Viņš ieguvis 1. vietu Latvijas kausa izcīņā volejbolā pieaugušajiem, spēlējot Jēkabpils komandā «Lūši», 3. vietu Latvijas jaunatnes čempionātā U—17 grupā, 2. vietu Latvijas čempionātā pludmales volejbolā U—17 vecuma grupā un 1. vietu Baltijas kausa izcīņā Latvijas izlases sastāvā U—18 vecuma grupā, kas ir pierādījums jaunā sportista straujajiem un pamatīgajiem sasniegumiem.
Apbalvojumu nominācijā «Mūža ieguldījums sportā»
Talsu novada domes priekšsēdētājs D. Karols aicināja uz skatuves saņemt Airu Pļaviņu.
«Mēs visu mūžu kaut ko darām, pierādām, veidojam, bet tikai retais var šo arodu ilgtermiņā dāvāt un mācīt nākamajām paaudzēm,» sacīja D. Karols. A. Pļaviņa apbalvojumu saņēma par ilggadēju ieguldījumu aktīva dzīvesveida popularizēšanā no 1980. gada, pirmās veselības grupas kādreizējā Talsu rajona veidošanā, kā arī par darbu ar senioriem, Talsu sporta namā brīvprātīgi vadot veselības grupu. «Paldies maniem vingrotājiem! Man ar jums kopā ir labi,» pateicās balvas ieguvēja.
«Mūsdienās esam pieraduši ielūkoties internetā, lai iegūtu informāciju, bet ir zināšanu krātuves, kurās spēsim ielūkoties arī tad, kad pazūd elektrība. Tās ir tās krātuves muzejos, par kurām jārūpējas un kuras jākopj īpaši,» sacīja domes priekšsēdētājs, pasniedzot apbalvojumu «Par mūža ieguldījumu kultūrā» Daijai Lēmanei, Talsu novada muzeja galvenajai krājuma glabātājai, kura neapstājas pie nostrādātajiem gadiem un neuztver tos kā laika nogriežņus.
Apbalvojumu nominācijā «Labākais sporta skolotājs» laureātam Normundam Krūzem par pašaizliedzīgu darbu ar skolēniem, organizējot daudzveidīgas un interesantas sporta stundas un dažādus sporta pasākumus, bija ieradušies pasniegt īpaši jaunieši — Laucienes pamatskolas skolēni, kurus ikdienā māca N. Krūze.
Laureātu nominācijā «Labākā komanda»
sveica XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Vispārējo Deju svētku darba grupa ar Inu Jurkeviču kā komandas kapteini priekšgalā. Laureāta godu šajā nominācijā saņēma Talsu novada sporta skolas U—15 futbola komanda par izcīnīto 1. vietu U—15 vecuma grupā.
«Aizvadītais gads Talsu novadā bijis veiksmīgu startu un izcilu finišu gads. Krāšņi aizvadīts Latvijas valsts simtgades Dziesmu un deju svētku gads. Daudz ir sasniegts, bet daudz arī zaudēts. Toreiz uzvarēja debesis, un nu arī zvaigznes debesīs izdejo Talsu novada deju rakstus,» sacīja S. Dejus, uz skatuves aicinot grupu «Franco Franco» ar Imanta Kalniņa dziesmu «Kā svece deg» kā veltījumu mūžības zvaigznāju ceļos aizgājušajai Talsu novada deju kolektīvu virsvadītājai, deju kolektīvu «Talsu kurši» un «Delveri» vadītājai un izcilajai horeogrāfei Litai Freimanei.
Laureāta titulu nominācijā «Gada bibliotēka 2018» ieguva Ģibuļu pagasta Spāres bibliotēka un tās vadītāja Velga Brikmane — par radošu un atraktīvu bibliotekārā pakalpojuma nodrošināšanu un nozīmīgu ieguldījumu novadpētniecības darbā Talsu novadā — to pasniedza Jānis Dzelzkalējs.
Pateicību par ieguldījumu kultūras jomā no Talsu novada pašvaldības izpilddirektora Modra Jaunvalka un kultūras un sporta attīstības nodaļas vadītājas Egitas Murauskas rokām saņēma Māris Grundmanis, Sanita Arciševska, Ina Valtere, An­dris Millers un Ieva Lāce.
Pēc pateicību pasniegšanas uz skatuves kāpa komponists Vilnis Bumbiers un dziedātājs Edgars Vesmanis, lai prezentētu komponista jaunāko muzikālo veikumu.
Apbalvojumu nominācijā «Gada kultūras cilvēks 2018»
pasniedza Saeimas deputāte un Pastendes kultūras nama deju kolektīva «Sriganis» ilggadēja dejotāja Ilze Indriksone. Viņa atzina: labi, ka ir šāds pasākums, kurā kultūra var satikties ar sportu un sports ar kultūru. «Kultūrā ir cilvēki, kas rada paši ar sevi. Ir keramiķi, kas rada no māla. Mūziķi rada ar instrumentu palīdzību, bet ir cilvēki, kas spēj radīt tikai ar citu cilvēku palīdzību, un tā ir liela laime. Kā sacījis Viesturs Kairišs, laime ir tad, kad tu esi saskaņā ar sevi, viengabalains. Kad tavas domas saskan ar taviem vārdiem, darbi ar tavu dzīves stilu. Kad jūti, ka radi,» sacīja I. Indriksone un pasniedza apbalvojumu nominācijas «Gada kultūras cilvēks 2018» laureātei Jolantai Skujeniecei, Talsu tautas nama K. Valdemāra teātra režisorei — par mākslinieciski augstvērtīgu un radošu darbību amatierteātra režijā un dalību XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos.

Par «Gada kultūras lepnumu 2018»
tika atzīti Balgales amatierteātris, Stendes tautas nama vīru vokālais ansamblis «Stende», Talsu tautas nama sieviešu koris «Vaiva» un Talsu tautas nama pūtēju orķestris «Talsi» — par izciliem sasniegumiem novada un valsts mērogā un augstu māksliniecisko sniegumu XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Apbalvojumus kolektīviem pasniedza Latvijas Kultūras centra direktore Signe Pujāte.
Laureāta titulu nominācijā «Labākais treneris» ieguva Mārtiņš Ziediņš par ieguldīto darbu basketbola komandas «Talsi» izaugsmē un darbā ar Talsu novada sporta skolas jaunajiem basketbolistiem un veterāniem. M. Ziediņam apbalvojumu pasniedza Talsu novada izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps.
Nominācijā «Labākais sportists tehniskajos sporta veidos» balvu pasniedza Talsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks, vērtēšanas komisijas kultūrā un sportā priekšsēdētājs Normunds Tropiņš. «Pārskatot šī gada nominantu sarakstu, es atkal un atkal nonācu pie atziņas, ka ne laiks, ne gadi nav šķērslis tam, lai cilvēks būtu aktīvs, sportotu, piedalītos sacensībās un, protams, arī gūtu panākumus. Visīstākais pierādījums šim apgalvojumam ir vīrs, kam pasniegšu apbalvojumu,» sacīja N. Tropiņš, pirms pasniedza apbalvojumu Ritvaram Volfam par 2. vietu Latvijas čempionātā un 3. vietu Latvijas amatieru čempionātā 55+ grupā motokrosā.
Apbalvojuma «Labākais sportists»
laureāts Dainis Zāģeris uz ceremoniju nevarēja ierasties, jo, lai kļūtu par labāko sportistu, nākas kļūt arī par aizņemtāko. D. Zāģeris laureāta titulu nominācijā ieguva par izcīnīto 1. vietu Pasaules Strongman Champions league Meksikā. Sportists bija atsūtījis īpašu video sveicienu, kurā sacīja lielu paldies par viņam sniegto atzinību. Apbalvojumu viņa vietā saņēma Edgars Eņģelis.
Diemžēl arī nominācijas «Labākā sportiste» apbalvojuma ieguvēja Enija Bidzāne, Latvijas volejbola izlases dalībniece, kas apbalvojumu saņēma par piedalīšanos Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlēs, nevarēja būt klāt pasākumā. Viņas vietā uz skatuves apbalvojumu no iepriekšējā gada nominācijas laureātes, parabobslejistes un mūziķes Annijas Krūmiņas rokām saņēma Enijas vecāki, jo, kā sacīja A. Krūmiņa, «aiz katrām mūsu sasniegtajām uzvarām stāv divi ļoti nozīmīgi cilvēki — mūsu mamma un tētis». Pēc apbalvojuma pasniegšanas A. Krūmiņa kopā ar mūziķi Egitu Ķīviču klātesošajiem dāvāja muzikālu priekšnesumu.
«Gada notikums sportā 2018» nominācija
bija īpaša, jo tajā ar vērtējumu piedalījās ne tikai vērtējumu komisijas locekļi, bet arī iedzīvotāji ar balsojumu. Balsošanā kopumā par četriem sporta notikumiem tika saņemtas 1187 iedzīvotāju balsis, un sīvā četru pretendentu konkurencē laureāta titulu ieguva biedrība «Motoklubs Stende» par MX Nacionālo kausu motokrosā Stendē 2018. gada 4. augustā. Apbalvojumu pasniedza Talsu novada domes deputāts un sporta komisijas priekšsēdētājs Almants Kalniņš.
Apbalvojumu «Gada notikums kultūrā 2018»
bija ieradies pasniegt iepriekšējā gada nominācijas laureāts, «Tusiš iekš Tals tirg» organizators Mārtiņš Labāns. Viņš atzina, ka pirmās piedzīvotās atmiņas, kas saistītas ar šī gada apbalvojuma ieguvēju, viņam saistās ar kinofilmu «Kinkongs», kas nozīmēja tikai vienu — apbalvojumu nominācijā «Gada notikums kultūrā 2018» ieguva Talsu tautas nama struktūrvienība, kinoteātris «Auseklis» — par inovatīva un mākslinieciski augstvērtīga kultūras piedāvājuma īstenošanu Talsu novadā. Saņemt apbalvojumu uz skatuves kāpa kinoteātra «Auseklis» vadītāja Māra Cēbere.
Pasākuma izskaņā vakara vadītāja S. Dejus sacīja paldies kultūras un sporta attīstības nodaļai, Talsu novada pašvaldībai, a/s «SEB banka», Talsu Galvenajai bibliotēkai un pasākuma foto režijas autoram Andžejam Beļēvičam, Talsu novada muzejam un māksliniecei Ilzei Makstniecei par publicitātes un apbalvojumu dizainu, Talsu mūzikas skolai, Talsu tautas namam, Pastendes kultūras namam un kafejnīcai «Serpentīns» par tehnisko un saimniecisko nodrošinājumu, fotogrāfiem Aināram Mazjānim un Kasparam Poriņam, SIA «Talsu televīzija», SIA «Artistic», SIA «Alfa», kafejnīcai «Ķīvīškrogs» un visiem mūziķiem, Martai Rakei-Lasmanei, Danai Vecmanei un Reinim Kalniņam, kā arī visiem nominantiem, laureātiem un klātesošajiem. «Sargājiet gaismu sevī un uz tikšanos nākamajā gadā!» sacīja S. Dejus, kā arī aicināja visus palikt uz balli, kurā par prieku visiem šajā nozīmīgajā dienā muzicēja latviešu leģendārā grupa «Credo».