Talsu novada muzejā atklāta Gunas Millersones personālizstāde

Kultūra

Sestdien, 9. februārī, Talsu novada muzeja telpās bija pulcējušies mākslinieki, mākslas pazinēji un baudītāji, lai kopā sveiktu Talsu Krūmu mākslas grupas mākslinieci Gunu Millersoni viņas personālizstādes «Ceļojumi ainavā» atklāšanas pasākumā.
To ievadīja mūzikas skaņas — Lūisa Ārmstronga dziesmu «What a Wonderful World» izpildīja Talsu mūzikas skolas pedagogs Jānis Smilga. Šī skaņdarba tēma lieliski sasaucās ar G. Millersones gleznotajām ainavām. Lai gan tās ir vairāk pietuvinātas abstraktam, tomēr, izmantojot piesātinātās krāsu paletes un saviem darbiem tik raksturīgo vieglumu, mākslinieces darbos joprojām skatītājiem saredzams gan Latvijas plenēros tapušo, gan ārzemēs gleznoto ainavu un dabas motīvs.
Talsu novada muzeja direktore Mirdza Jonele G. Millersonei sacīja paldies par to, ka viņa ar savu izstādi un neremdināmo radošumu pulcinājusi uz pasākumu tik daudz interesentu. Viņa arī piepilda, ka G. Millersone ir tā, kas vienmēr daudzu gadu garumā ir stāstījusi un runājusi par mākslu, bet šoreiz, tā kā šī ir pašas Gunas personālizstāde, vārds tiks dots sveicējiem.
Pirmā ar sirsnīgiem vārdiem mākslinieci apsveica tekstilmāksliniece un profesore Aija Baumane. «Ja mēs runājam par Gunu, viņai ir divas ļoti vērtīgas šķautnes. Viena ir šī brīnišķīgā glezniecība ar apbrīnojamu krāsu izjūtu un smalku tonalitāti, kādu mēs laikam katrs varētu vēlēties, un otra šķautne — nerimstošās organizatoriskās spējas. Faktiski Talsu vārds ir vairāk zināms mākslinieku aprindās caur Gunu. Milzīgs paldies viņai par šo melno darbu, kas daudzkārt nemaz nav tik pateicīgs un viegls,» sacīja A. Baumane.

«Tevī ir ārkārtīgs vieglums, smaids un smiekli,» sacīja Pastendes kultūras nama vadītāja Jolanta Ozola. «Mēs ar Gunu kopā darbojamies jau ļoti sen, un tu esi viena no tiem mums tuvajiem māksliniekiem, caur kura darbību arī mūsu Pastende ir tikusi iepazīstināta ar tik daudziem citiem māksliniekiem. Paldies, ka tu esi tik vienkārši pieejama mums,» G. Millersonei teica J. Ozola.
Sveikt mākslinieci bija ieradušies arī viņas kursa biedri no Latvijas Mākslas akadēmijas Rūpnieciskās mākslas nodaļas. G. Millersone smaidot atzina: kaut kā akadēmijas laikā esot sanācis vairāk ar viņiem draudzēties, jo rūpnieciskā māksla jeb kā to sauc mūsdienās — dizains, tad tieši sācis nākt modē.
Apsveikuma vārdus G. Millersonei veltīja arī Talsu tautas nama pasākumu producente Gundega Lūse, māksliniece Laura Feldberga un laikraksta «Talsu Vēstis» galvenais redaktors Eduards Juhņevičs, kurš kā apsveikumu šajā īpašajā dienā bija uzaicinājis jauno pianisti Zuzannu Ritu Miķelsoni izpildīt klavierskaņdarbu. Sveicēju vidū bija arī krūmistu jeb Talsu Krūmu mākslas grupas biedri — Andris Biezbārdis un Andris Vītols.
«Guna tik ilgus gadus ir vadījusi mūs visus. Tādu raibu ganāmpulku. Tavā vadībā mēs noteikti esam sasnieguši ko vairāk. Vienmēr tu esi bijusi paraugs un arī piemērs, kuram var sekot un no kura var arī ļoti daudz ko mācīties. No tevis esmu iedvesmojies, un šī izstāde arī apliecina tavas mākslas un spēju kvalitāti,» G. Millersonei sacīja A. Biezbārdis, bilstot, ka arī turpmāk krūmisti turpinās sekot viņas rādītajam ceļam.
Atklāšanas pasākuma turpinājumā vārds tika dots Talsu novada domes priekšsēdētājam Dainim Karolam. «Man šajā brīdī būtu neērti runāt par Gunas mākslas darbiem vai to, kā Gunas daiļrade ir attīstījusies. Varu runāt tikai par viņas organizatorisko pusi, par to, kā viņa rūpējas par saviem līdzgaitniekiem, kā organizē pasākumus. Arī skatoties uz šiem darbiem, mēs redzam harmoniju, ko tajos atklāj Gunas radītās ainavas. Ainavu mēs varam salīdzināt arī ar šo brīdi. Ar to, ko mēs katrs varam redzēt un sajust savā prātā un domās, bet vēl jaukāk, ja mēs šīs ainavas redzam un sajūtam gleznās. Es Gunu vēlētos salīdzināt ar Mākslas vēstnieci no Talsiem. Ņemot vērā to, kur viņa tikai nav braukusi, bijusi un cik daudz cilvēku spējusi vienkopus pulcināt, šo titulu Guna ir godam nopelnījusi,» bilda D. Karols, novēlot, lai arī turpmāk māksliniece rada jaunus darbus un turpina pulcēt sev apkārt mākslu mīlošus cilvēkus.
G. Millersone atzina, ka ļoti priecājas, ka uz pasākumu ieradušies tik daudz cilvēku. «Ik pa pieciem gadiem Krūmu grupā ir pieņemts kādam rīkot personālizstādi. Šogad pienākusi mana kārta. Tas ir labi, ka tur vienkopus var redzēt visu piecos gados paveikto, kaut gan šajā izstādē lielākoties ir mani pēdējo trīs gadu laikā tapušie darbi,» atklāja gleznotāja. «Par izstādes nosaukumu «Ceļojumi ainavās» varu teikt, ka tas, protams, nav nekas aktuāls. Izstādes ar šādiem vai līdzīgiem nosaukumiem ir bijušas ļoti daudziem māksliniekiem. Ikvienam māksliniekam, kad viņš sāk ceļot, šī procesa laikā rodas jauni darbi, arī glezniecība jau pati par sevi, skatoties filozofiskā plāksnē, ir sava veida ceļojums.»
Pēc svinīgās daļas ikviens atnākušais tika aicināts neformālākā gaisotnē uz kafiju vai vīnu un vieglām uzkodām, kuru baudīšanas laikā bija iespējams noskatīties Talsu novada muzeja un Talsu televīzijas kopīgi veidoto divdesmit minūšu garo videofilmu «Krūmi. Draugi. Māksla» par Talsu Krūmu mākslinieku grupu.
G. Millersones personālizstāde «Ceļojumi ainavā» Talsu novada muzejā būs aplūkojama līdz 3. martam.