Ģirts Kalnbirze lūdz atbrīvot no domes priekšsēdētāja vietnieka amata

Talsu novads

7. janvārī Talsu novada domes priekšsēdētāja 1. vietnieks Ģirts Kalnbirze iesniedza iesniegumu ar lūgumu atbrīvot viņu no amata no 31. janvāra.
Domes priekšsēdētājs Dainis Karols neslēpj, ka bijis pārsteigts par šādu lēmumu, un uzsver, ka vadībā nav bijušas domstarpības, viss risināts mierīgā ceļā. Vaicāts par iespējamiem kandidātiem Ģ. Kalnbirzes vietā, D. Karols atklāj, ka pašlaik tiek apsvērta doma iztikt ar vienu vietnieku (Normundu Tropiņu), tā vietā stiprinot izpildvaru, proti, pieņemot darbā vēl vienu vietnieku novada pašvaldības izpilddirektoram Modrim Jaunvalkam, kuram pašlaik ir viens vietnieks — Inguna Kaļinka. Kā arī iecerēts stiprināt Talsu novada domes komiteju vadītāju darbu. Proti, tautsaimniecības komiteju vada Ģ. Kalnbirze, izglītības, kultūras un sporta komiteju vada N. Tropiņš, sociālo un veselības jautājumu komiteju — Inga Gluzda, savukārt finanšu komiteju — D. Karols.
Vēlas stiprināt izpildvaru
Ģ. Kalnbirze «Talsu Vēstīm» skaidro, ka šādu lēmumu pieņēmis, secinot, ka nepieciešams stiprināt izpildvaras darbu, palielināt tās kapacitāti. Viņš domei ierosinājis savas amata vietas likvidēšanu un jaunas — novada pašvaldības izpilddirektora vietnieka attīstības, plānošanas un nekustamā īpašuma jautājumos — izveidi. «Šis lēmums nav tikai mans vienpersonisks, bet gan kopīgs ar partiju «Talsu novada attīstībai», no kā saraksta startēju un tiku ievēlēts domē. To, vai šo priekšlikumu atbalstīs pārējie deputāti, redzēsim tikai rīt (ceturtdien, 24. janvārī), finanšu komitejā (kad «Talsu Vēstu» izdevums tika nosūtīts uz tipogrāfiju, lēmums vēl nebija zināms — aut.),» pauž Ģ. Kalnbirze. Koalīcijā izkristalizējies priekšlikums, ka uz izpilddirektora vietnieka amatu būtu nepieciešams rīkot atklātu konkursu.
Jautāts, vai, viņaprāt, domes vadība varēs pilnvērtīgi veikt ikdienas darbu, ja domes priekšsēdētājam ir tikai viens vietnieks, Ģ. Kalnbirze domā, ka tas ir pilnīgi iespējams, jo neesot tik būtiski politiskie amati, bet gan tas, lai tiktu kvalitatīvāk un ātrāk veikti domes pieņemtie lēmumi izpildvaras līmenī. «Mūsuprāt, tas būs ļoti liels ieguvums visam novadam,» spriež deputāts.
Jautāts, kādi ir viņa plāni pēc tam, kad beigs pildīt vietnieka amata pienākumus, Ģ. Kalnbirze teic, ka par to pašlaik vēl nedomājot.
No trīs vietniekiem uz vienu
Pēc pēdējām pašvaldību vēlēšanām 2017. gadā, kad domes priekšsēdētāja krēslu ieguva Edgars Zelderis (pēc gada viņu gāza, pašlaik ir deputāts), jaunais domes sasaukums nolēma, ka priekšsēdētājam nepieciešami trīs vietnieki, un šādā apjomā gadu arī nostrādāja. Kad mēra krēslu aizvadītā gada 28. jūnijā ieguva D. Karols, vietnieki palika divi — Ģ. Kalnbirze un N. Tropiņš, jo Ilze Indriksone atteicās palikt vietnieka amatā. Tātad vietnieku skaits domes priekšsēdētājam pēdējo gadu laikā nemitīgi mainās, no trijiem 2017. gadā nokrītoties līdz vienam šogad. Vai vadība spēs tikt galā ar darba apjomu? D. Karols teic, ka viegli nebūs. Situācija gan var mainīties nākamnedēļ, 31. janvāra Talsu novada domes sēdē, kad jautājums tiks skatīts, un, iespējams, kāds vietnieka amatam tomēr tiks izvirzīts. Galavārds šajā jautājumā ir deputātiem.
«Protams, jebkurā kolektīvā, ienākot jaunam cilvēkam vai kādam aizejot, tas rada zināmus satricinājumus. Slikti, ja tas notiek kaut kādu aizvainojumu vai nesaskaņu dēļ, bet šajā gadījumā nekā no tā nav,» pauž D. Karols.
Uz jautājumu, vai šāda Ģ. Kalnbirzes rīcība nebūtu saistāma ar ilgtermiņa iecerēm, tuvojoties nākamajām pašvaldību vēlēšanām, domes priekšsēdētājs atbild izvairīgi, norādot, ka deputāti strādā kopā un nevēlas komentēt cita politiskā spēka iespējamo taktiku. Pats Ģ. Kalnbirze apgalvo, ka viņa lēmums un nolūks nav saistīts ar nākamajām vēlēšanām, bet gan vēlmi darīt visu, lai novads varētu maksimāli daudz attīstīties un izpildīt vēlētājiem solīto.