Slīteres ceļotāju dienās būs mājas kafejnīcas

Dundagas novads

Šogad Slīteres ceļotāju dienās, kas Dundagas novadā notiks 1. un 2. jūnijā, ikvienam būs iespēja baudīt arī līdz šim Latvijā vēl nebijušu iespēju — mājas kafejnīcu piedāvājumu. Viena no šī pasākuma organizētajām Ilze Šteine teic, ka šāda pieredze noskatīta Igaunijā un, redzot cilvēku lielo ieinteresētību, nolemts tādas organizēt arī Dundagā.
17. janvārī Dundagas pils mazajā zālē pulcējās interesenti, lai uzzinātu vairāk par mājas kafejnīcām un to, kas būtu piedāvājams interesentiem Slīteres ceļotāju dienās. Pirmajās apmācībās piedalījās vairāk nekā 30 interesentu — tādi, kas jau darbojas tūrisma jomā, un tie, kuri vēl tikai domā to darīt vai vēlas vienu reizi gadā savas saimniecības durvis atvērt tūristiem, piedāvājot interesantus ēdienus un stāstus par dzīvi piekrastē. Mājas kafejnīcu ideja ir aicināt tūristus kā viesus savā sētā vai saimniecībā, piedāvāt saimnieku sagatavoto mielastu, kas raksturīgs vai interesants konkrētajai apdzīvotajai vietai, atvērt saimniecību apskatei un ļaut uzzināt ko jaunu un interesantu par vietu, kur tūrists nonācis, un pašiem saimniekiem.
Sanākušajiem viena no šīs idejas iniciatorēm Ilze Šteine stāstīja, ka šāda akcija Latvijas mērogā notiks pirmo reizi un šī ir iespēja piekrastē esošo lībisko mantojumu daudz vairāk un plašāk izrādīt citiem, lepoties ar to. «Mājas kafejnīcas dienas šogad 24. augustā plāno rīkot arī suiti Alsungā, kas Slīteres ceļotāju dienās brauks skatīties, kā tās noris Dundagas pusē. Būsim celmlauži šīs idejas īstenošanā Latvijā, un ceru, ka kopā ar piekrastes cilvēkiem mums izdosies šo ideju veiksmīgi īstenot,» viņa saka. Par šo ieceri informēts arī Pārtikas un veterinārais dienests un Valsts ieņēmumu dienests, kas solījuši pārbaudes šajās dienās mājas kafejnīcās neveikt.
Pirmajās apmācībās par pērn iegūto pieredzi Igaunijā, Kihnu salā, stāstīja Iveta Bekmane-Avota. Mājas kafejnīcu darbība esot pavisam vienkārša. Tam neesot jābūt kaut kam samākslotam, modernam, bet jāataino konkrētās vietas dzīve — ēdieni, tradīcijas, nodarbošanās, cilvēku stāsti… To vēlas redzēt atbraucēji. «Pieņemu, ka mums piekraste un viss tajā esošais ir ikdiena, bet pilsētnieku acīs tā ir vērtība. Kāpēc mums to neparādīt?» jautāja Iveta Bekmane-Avota.
Līdz Slīteres ceļotāju dienām plānotas vēl divas apmācības, lai noskaidrotu, kāds varētu būt vietējo piedāvājums un kā to pasniegt. Pēc I. Šteinas teiktā, nākamās mācības notiks martā Kolkā, jaunajā Lībiešu saieta namā. «Prieks, ka šajā reizē interesentu bija pietiekami daudz. To vidū bija gan tādi, kas jau darbojas piekrastē tūrisma jomā, gan tādi, kuri to domā darīt. Mājas kafejnīcu dienas ir lielisks veids arī pašiem saprast, vai lauku tūrisms ir tas, ar ko varētu nodarboties piekrastē nākotnē. Ceru, ka līdz martam cilvēki apdomās un būs piedāvājumi, lai varētu konkrētāk domāt par mājas kafejnīcu piedāvājumu Slīteres ceļotāju dienas apmeklētājiem lībiešu krastā,» teic I. Šteine.