Laidzē jaunais gads iesācies ar Sniega dienu

Sports

Skolēnu brīvlaika noslēgumā pie Laidzes brīvā laika pavadīšanas centra bija manāma rosība — svinot Sniega dienu, skulptūru veidošanā un sniega kaujās iesaistījās ne viens vien vietējais. Laidzes brīvā laika pavadīšanas centra vadītāja Marika Laursone atzina, ka ar koncertu vai izrādi vairs nepietiek, lai aizrautu iedzīvotājus, tā vietā jāmeklē jauni veidi, kā uzrunāt dažādas vecuma grupas.

«Sniegs, kā zināms, ir mainīga vērtība — te tas ir un te tā nav, bet esam izvēlējušies īsto laiku celtniecībai. Ja sniega nebūtu, mēs brīvā laika pavadīšanas centra virtuvē gatavotu sniega cepumiņus. Pagājušajā gadā sarūpējām jaunu virtuvi, kur varam nodarbināt bērnus un rīkot meistarklases. Kultūras piedāvājums ir jādažādo. Lai piesaistītu publiku, ar koncertu vai izrādi vairs nepietiek, cilvēks koncertu var noskatīties pa televizoru, neatstājot dīvānu,» skaidroja M. Laursone.
Gadu no gada tiek meklēti jauni veidi, kā uzrunāt vietējos iedzīvotājus. Šobrīd visgrūtāk iet ar pieaugušajiem, kuri lielāko dienas daļu atrodas darbā un brīvo laiku reti izvēlas pavadīt Laidzē. Par galveno mērķauditoriju M. Laursone sauc bērnus un cilvēkus pensijas vecumā, taču tiek domāts arī par to, kā aizraut iedzīvotājus darbspējas vecumā. Viens no galvenajiem instrumentiem ir izklaides pasākumi ar pievienoto vērtību. «Mums katram novadā ir savs rokraksts, līdz ar to katrs pasākums ir atšķirīgs. Tā kā mūsdienās varam iekāpt mašīnā un nokļūt jebkurā vietā, iespējas ir neierobežotas,» uzsvēra brīvā laika pavadīšanas centra vadītāja.
Atsaucība, salīdzinot ar iepriekšējiem
gadiem, pateicoties simtgadei, bija nedaudz lielāka. Valsts svētku koncertā par apmeklētāju trūkumu nevarēja sūdzēties — cilvēki gāja lūkoties pēc simtgades sajūtas, un kultūras darbinieki strādāja pie tā, lai viņi šo sajūtu saņemtu. Tika iegūtas jaunas mākslinieciskās vērtības, no kurām viena vēl ir tapšanas procesā. Lai atstātu vēsturisku liecību par Laidzes simto gadu, top grāmata, kurā būs apkopotas cilvēku atmiņas, pieredzes stāsti un kultūras notikumi. Tā kā darbs pie grāmatas ir pietiekami apjomīgs, talkā pieaicināta māksliniece Elizabete Bolšteine un Laidzes bibliotekāres, kuras palīdz vākt nepieciešamo informāciju.
Nozīmīgs notikums bija arī Dziesmu un deju svētki, kuros M. Laursone piedalījās kā viena no darba grupas loceklēm. Īpaši liels lepnums viņai ir par deju kolektīvu «Virpulis», kas ieguva apbalvojumu, un, ejot pa Brīvības ielu Dziesmu un deju svētku gājienā, sev pa priekšu nesa Laidzes vārdu.
Par jaunumu aizvadītajā gadā
uzskatāma grāmatu klubiņa nodibināšana. Februārī dalībnieki pulcēsies vienkopus, lai dalītos iespaidos par savu iecienītāko grāmatu. Ņemot vērā, ka klubiņā ir pārstāvētas dažādas paaudzes un nodarbošanās veidi, grāmatu klāsts solās būt atšķirīgs un tikšanās — interesanta. Februāra beigās vai marta sākumā gaidāms vēl kāds pārsteigums. Parasti ziemas noslēgumā tiek organizēts amatiermākslas kolektīvu koncerts, bet, lai pēc simtgades svinībām amatiermākslas kolektīviem ļautu ievilkt elpu, šoreiz tiks rīkots karnevāls.
Viens no ievērojamākajiem pasākumiem ir Mazie opermūzikas svētki. Darbs pie svētku plānošanas norit bez apstājas — šogad galvenais mērķis ir piesaistīt lielāku cilvēku skaitu ārpus novada. «Mums nav brīvdabas skatuves, līdz ar to visa Laidze ir kā brīvdabas skatuve un nevar zināt, kur opermūzikas svētki notiks nākamreiz. Es varu izvēlēties jebkuru vietu un neesmu piesieta pie konkrētas celtnes. Laidze ir pietiekami liela, un mums ir daudz skaistu vietu,» uzsvēra M. Laursone.
Līdzīgi kā pērn, arī šogad tiks turpināta tradīcija un marts Laidzē tiks pasludināts par sieviešu mēnesi. Daiļā dzimuma pārstāvēm tiks veltīts īpašs lekciju cikls, kurā viesi runās par sievietēm interesējošām tēmām. «Tā ir kultūras pasākumu pievienotā vērtība un viena no mazo lauku kultūras centru nišām, ko varam aizpildīt. Nākotnē kopā ar bibliotēku plānojam rīkot informatīvus pasākumus. Pensionāri ir lielā neizpratnē par banku lietām, un kādam jārūpējas par to, lai viņi neapjuktu. Jāatrod kopīga valoda ar visiem cilvēkiem,» norādīja M. Laursone.