Kad nakts melnums rosina radīt košas krāsas

Kultūra

4. janvāra vakarā Talsu tautas nama otrā stāva foajē tika atklāta Harija Tālberga gleznu izstāde «Laylla».
Tautas nama saime izteica gandarījumu par to, ka tieši gada sākumā kļuvis iespējams nama apmeklētājus iepriecināt ar tik dzīvelīgām, košām un, kā vērtēja Talsu tautas nama pasākumu producente Gundega Lūse, pat vitaminizējošām gleznām, kas var sniegt jaunu iedvesmu. «Paldies par to, ka tu ar savu daudzpusīgo personību padari Talsu vaibstus interesantākus!» viņa pateicās. Arī tautas nama direktore Dace Obodovska pauda prieku par to, ka H. Tālbergs netur sveci zem pūra, bet ir gatavs dalīties ar saviem darbiem.
Vārds izstādes nosaukumā tulkojumā no ebreju valodas norāda uz laiku, kad top H. Tālberga darbi. «Es gleznoju tikai naktīs. Tad ir klusums, visi guļ,» viņš paskaidroja. «Tad viņam atnāk iedvesma! Citreiz pusnaktī ceļ mani augšā un liek skatīties, kas sanācis,» smējās Harija sieva Guntra. No rītiem viņu sagaidot gatavas gleznas, bet māksliniekam tad pienācis laiks mazliet nosnausties.
Pagājušais gads H. Tālbergam bijis sevišķi ražīgs, un interesanti, ka, savulaik sācis ar pavisam maziem darbiņiem («Man ļoti patīk miniatūras,» viņš apliecināja), tagad mākslinieks nonācis līdz gana liela formāta darbiem. Iespējams, ka reiz taps pavisam liela izmēra gleznas — tā, ka sešu tagadējo gleznu vietā varēs novietot vienu lielu. Harijs vien smejas, ka virtuvē, kur top viņa gleznas, tik lielu darbu radīšanai ir par maz vietas.
Daudzas H. Tālberga gleznas ir tādas, ka, pat ja zināms to nosaukums, katrs skatītājs ieraudzīs tajās ko citu. Atšķirīgas asociācijas radīsies arī, tās aplūkojot no tuvuma vai pa gabalu. Mākslinieks parasti iegādājoties tikai dažas krāsu tūbiņas, lai pēc tam, sācis ar naksnīgi melno fonu, tās jauktu, radot sev tīkamus toņus. «Man vajag tumsu un manu mūziku,» Harijs uzsvēra, ieskicējot jaunrades procesu. Viņa iecienītā grupa esot «Led Zeppelin».
Harijs Tālbergs dzimis 1958. gadā Rīgā, bet Talsi ir viņa vecāku dzimtā pilsēta. Jau 60. gadu vidū kopā ar vecākiem devies prom no Latvijas, Harijs te atgriezās tikai 90. gadu beigās. Viņš glezno jau kopš bērnības, ir mācījies dažādās mākslas skolās, ietekmējies no dažādiem Austrumu un Āfrikas mākslas stiliem, bet tagad atsācis gleznošanu pēc ilgākas pauzes.
Starp citu, drīzumā Talsos būs par vienu izstāžu zāli vairāk — D. Obodovska informēja, ka arī kinoteātra «Auseklis» izremontētajā foajē ierīkota iekares sistēma izstāžu darbu izlikšanai. «Gribam tur redzēt ko neordināru, arī laikmetīgo mākslu. Manuprāt, tā ir ļoti laba telpa, kurā iegriežas daudz cilvēku. Ir ļoti liela iespēja šajos cilvēkos ieliet kaut pilienu mīlestības uz mākslu,» viņa sprieda.