Iespēja ziedot dzīvnieku patversmes «Ausma» iemītniekiem

Ziņas

«Ja cilvēki neredz naudas kustību, viņi ziedo nelabprāt,» atzīst Jeļena Lienīte Lasmane, kura par Talsu novada pašvaldības dzīvnieku patversmē «Ausma» mītošajiem astaiņiem tur rūpi jau vairākus gadus. Pateicoties sievietes iniciatīvai, nodot ziedojumus patversmes iemītniekiem var lielveikalā «Maxima», veikalā «Rimi» (Lielajā ielā 2) un veikalā «Top!» (Dundagas ielā 21).
«Vienu gadu nomocījos ar kapeikām veterinārajā aptiekā, un tad man ienāca prātā ideja, ka vajadzētu veikalos izvietot speciāli šim nolūkam paredzētas kastes. Tādējādi katrs indivīds, kurš mīl dzīvniekus, bet nav spējīgs nopirkt lielu daudzumu pārtikas un nogādāt to patversmē, uz vietas var ziedot kaut vienu paciņu. Pērkot pārtiku savam kaķim, pie reizes to iespējams nopirkt arī bez pajumtes palikušajam kaķim,» skaidro J. L. Lasmane.
Kad ziedojumi ir sakrājušies, viņa uzrāda dokumentus, piereģistrē visu žurnālā un parūpējas par to, lai kastes saturs nonāktu īstajā vietā. Tā kā viņai ar veikaliem ir noslēgts līgums, neviens cits iztukšot kastes saturu nevar.
«Pirmā kaste tika izvietota veikalā «Rimi» — tā kā īpašnieks mīl dzīvniekus un ir ļoti pretimnākošs, nekādu problēmu nebija. Kad redzēju, ka cilvēki labprāt ziedo, sāku domāt par citiem veikaliem. Pēc garām pārrunām ar «Maxima» vadību saņēmu atļauju, izgatavoju maketu un «EPIC print» palīdzēja nokļūt līdz gala rezultātam. Kopš vasaras ziedojumu kaste atrodas arī veikalā «Top!». Kad sāku ar to nodarboties, patversme vēl bija privāta. Diemžēl daudzi nezina, kā patversme dzīvo un kādas ir izmaksas. Lielu daļu izmaksu sedz pašvaldība, bet dzīvnieku barošana un ārstēšana tiek nodrošināta no ziedojumiem. Daudzi suņi un kaķi nav sterilizēti un kastrēti, labākajā gadījumā dzīvnieki nav nogalināti, noslīcināti vai aprakti dzīvi, kaut kā viņi nonāk līdz patversmei, bet viņiem visiem vajag aprūpi, barošana un jaunas mājas! Mums Talsos ir vēl viena privātā patversme, kur Zina Ziemele rūpējas par vairāk nekā 30 kaķu. Pateicoties ziedojumiem, patversmei ir neliela rezerve, no kā viņi var dzīvot. Šobrīd vairāk ziedojumu nepieciešams kaķiem. Protams, ir cilvēki, kas paši brauc uz patversmi. Taču iniciatīva darbojas (gada laikā savākti 750 kilogrami barības), un uzskatu, ka tā jāturpina,» ir pārliecināta J. L. Lasmane.
Viņa norāda, ka neatkarīgi no tā, kam pieder patversme, dzīvnieki bez pajumtes ir visas sabiedrības problēma. Valsts ir tik laba, cik lielā mērā tā rūpējas par vājākajiem sabiedrības locekļiem — bērniem, vecajiem ļaudīm un dzīvniekiem, kas ir lielā mērā atkarīgi no cilvēka. Ja cilvēks neatbild par savu rīcību, sabiedrībai jāuzņemas audzināšanas darbs vai dzīvnieka uzturēšana un jaunu māju meklēšana.
«Pēc Ziemassvētkiem, kad cilvēki būs iztērējušies un retāk ies uz veikalu, arī ziedojumu kastes būs tukšas. Tā nav vienreizēja akcija — kastes veikalos atradīsies nepārtraukti, jo dzīvnieks neēd divreiz gadā, viņš ēd katru dienu tāpat kā mēs. Kaķim un sunim it sevišķi aukstā laikā gribas ēst ļoti daudz, jo tā viņi uztur siltumu un enerģiju. Ja ziemā dzīvniekam nedod ēst, tas sāk slimot, un ārstēšana maksā vēl dārgāk nekā pabarošana,» uzsver J. L. Lasmane.