«Mūsu ļaudis ir pierādījums, cik Latvija ir skaista un sirdscilvēku pilna!»

Ziņas

21. decembra naktī 1.56 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma izsaukumu uz Rīgas ielu Sabilē, kur bija izcēlies ugunsgrēks. Divas mājas nodegušas, savukārt trešajai sadeguši logi. Pateicoties iedzīvotāju atsaucībai, viena no ēkām, Sarades namiņš, pamazām iegūst jaunu elpu.
Ugunsdzēsējiem glābējiem ierodoties 21. decembra naktī, tika konstatēts, ka ar atklātu liesmu deg dzīvojamā māja pilnā platībā un uguns ir izplatījusies uz blakus esošajām ēkām. Pirms VUGD ierašanās no ēkām bija evakuējušies desmit cilvēki. Pēc vairāk nekā trīs stundu darba 5.29 izdevās ierobežot liesmu izplatību. Šajā paaugstinātas bīstamības ugunsgrēkā dega trīs dzīvojamās mājas — viena 180 m2, otra 120 m2 un trešā 5 m2 platībā. Ugunsgrēku likvidēja 11.06.
Glābšanas darbos piedalījās ugunsdzēsēji glābēji no Sabiles posteņa, Kandavas posteņa, Talsu daļas, Kuldīgas daļas un Rojas posteņa. Talsu daļas komandieris Andis Auziņš norāda, ka kopumā notikuma vietā strādāja 17 ugunsdzēsēji glābēji. «Kā lielāko apgrūtinājumu, dzēšot šādu ugunsgrēku, varu minēt blīvo pilsētas apbūvi, kur ēkas cita citai atrodas ļoti tuvu un liesmas viegli var pārmesties uz blakus esošajiem objektiem, kā arī tālu esošās ūdens ņemšanas vietas,» pauž A. Auziņš.

Tāpat Talsu daļas komandieris uzsver, ka šobrīd, svētku laikā, cilvēki, iespējams, mazāk pievērš uzmanību dažādām lietām, tāpēc ir būtiski parūpēties par ugunsdrošību un uzstādīt dūmu detektorus, lai tie savlaicīgi brīdinātu par ugunsgrēka izcelšanos.
Noskaidrojām, ka ugunsgrēks izcēlās mājā,
kam vienā pusē atrodas Sarades namiņš, bet otrā pusē — sarkanu ķieģeļu daudzdzīvokļu māja. Kā izrādās, māja, kurā izcēlās uguns, nodega aptuveni pirms diviem gadiem, un tagad tā tika celta no jauna. Būvniecība nebija pabeigta, bet tajā atkal izcēlās ugunsgrēks… Vietējie ļaudis izsaka dažādus aizdegšanās iemeslus. Tajā skaitā, ka tur nereti esot uzturējušies dažādi cilvēki, tai skaitā alkohola mīļi, kas, iespējams, neuzmanības dēļ uguni izraisījuši. Lai gan tiek apgalvots, ka ugunsgrēka brīdī mājā, kurā izcēlās uguns, neviens neatradās, patieso iemeslu noskaidros Valsts policija, kas veiks izmeklēšanu. 
Diemžēl, kā jau minēts, liesmas skāra arī blakus esošo sarkanu ķieģeļu daudzdzīvokļu māju, kurā izdega logi, bet vislielākais zaudējums un vietējo ļaužu līdzjūtību raisa tas, ka liesmas pārmetās arī uz Sarades namiņu, tagad tur atstājot vien krāsmatas. Sarades namu izveidoja sabilniece Ieva Lāce ar domubiedru pulku. Radošais centrs durvis vēra vien šī gada 9. novembrī, bet šajā laikā paspēja īstenot un izsapņot daudz ko. Piemēram, radošās darbnīcas, pasākumus, un decembrī tika izveidots un atvērts «Dāvantirgus ar rozīnīti», kur bija iespējams iegādāties neskaitāmus Latvijas amatnieku, mājražotāju, dizaineru, rokdarbnieku un mākslinieku darinājumus. Arī nākotnei plānu bija daudz.
Kad 21. decembra rītā ieradāmies notikuma vietā, I. Lāce kopā ar tuviniekiem un vietējiem iedzīvotājiem nemitīgi darbojās. Lai arī lielāko daļu dāvanu produkcijas izdevās izglābt, tas nespēj aizpildīt un kompensēt milzīgo darbu, mīlestību un enerģiju, kas šajā vietā tika ieguldīts.
Ieva dzīvo turpat netālu no Sarades namiņa,
un naktī esot pamodusies no liesmu skaņas. «Protams, visi nāca palīgā, šī vieta ir ļoti iemīļota. Tētis steidzās nakts vidū uz šejieni no Liepājas… Visi esam te un darām, ko varam. Jā, ir cilvēki, kuri cenšas uzmundrināt un teic, ka jāiet tik uz priekšu, bet tagad par to vispār nespēju domāt. Mums jau grūti gāja ar Rozīņu namiņu, tagad šis notikums…» pirms Ziemassvētkiem pārdzīvoja I. Lāce.
Neskatoties uz skarbo situāciju, pirms svētkiem Sabiles kultūras nama vadītāja Gerda Zeberiņa sacīja, ka šis ir brīdis, kad visiem sadoties rokās, lai to pārdzīvotu, un tā patiesi notika. 23. decembrī Sarades namiņa aktīvistes sarīkoja talku, kurā piedalījās aptuveni 50 cilvēku, par ko Ieva jūtas pateicīga līdz sirds dziļumiem. «Mēs jau domājām, ka atnāks labi ja daži cilvēki, jo tā bija pirmssvētku diena. Pārdzīvojām un šaubījāmies, bet sapratām, ka velti! Mums apkārt dzīvo tik superīgi cilvēki, ka man trūkst vārdu! Bija sabraukuši ļaudis no malu malām, gan jauni, gan veci, ar ķerrām un darbarīkiem. Tas bija pozitīvi šokējošs mirklis,» stāsta Ieva.
Pirmajā talkā no krāsmatām tika izvākti visi būvgruži, viss sadegušais un sagruvušais. Un jumtam tika izveidotas koka konstrukcijas. Savukārt Otrajos Ziemassvētkos, 26. decembrī, norisinājās otra talka, kad tika sarīkoti arī mazie spāru svētki. Ieva lēš, lai to izdarītu saviem spēkiem, vajadzētu vairākus mēnešus. Un rīt, 29. decembrī, 10.00 Sarades namiņa dāmas rīko trešo talku, kad plānots jumtam pārvilkt plēvi, tāpēc jo īpaši talkā tiek aicināti vīrieši.
12. janvārī plānots rīkot labdarības koncertu, lai par savāktajiem līdzekļiem varētu norēķināties ar amatniekiem, kuru produkcija ugunsgrēkā gāja bojā, un varētu spert turpmākos soļus atjaunota Sarades namiņa virzienā. «Būtu lieliski, ja kāds arhitekts vai būvniecības speciālists būtu ar mieru veikt ēkas izpēti, lai sniegtu savu slēdzienu un ieteikumus par ēkas turpmāko nākotni. Protams, nezinu, cik daudz no tā visa izdosies, bet turpināsim darboties! Mūsu ļaudis ir pierādījums, cik Latvija ir skaista un sirdscilvēku pilna! Mēs esam lieliska sabiedrība! Ja kāds ir pelnījis «Latvijas lepnumu», tad tie ir visi cilvēki, kas nāk, palīdz, raksta un atbalsta! Es viņus visus ļoti, ļoti jūtu. Sākumā pat nedomāju, ka varētu turpināt iesākto, bet apkārtējie man pat neļauj tādu domu pieļaut! Viņi man liek darboties tālāk!» ar mīlestības pilnu sirdi teic I. Lāce.