Radīt un darīt, lai piepildītu sevi un līdzcilvēkus

Uzņēmējdarbība

Ar IK «Smuk’ dāvan’» īpašnieces Sanijas Ciekales gatavotajiem čatnijiem, garšaugu maisījumiem un augu sīrupiem ir iepazinies ne viens vien talsenieks. Viņas produktus raksturo kvalitāte, rūpīgi izvēlētas izejvielas un oriģināls dizains. Darbošanās šajā jomā prasa daudz laika un enerģijas, bet, ja izdodas nepazust decembra trakumā, tas sagādā ļoti daudz prieka.
Ideja par savas produkcijas ražošanu dzima pirms četriem gadiem, kad Ziemassvētkos vienkopus sapulcējās vairākas jaunās māmiņas un veidoja dāvanu komplektus no vietējo ražotāju produkcijas. «Tas viss radās ar vēlmi radīt un darīt, lai piepildītu sevi. Mums piedzima bērniņš, un, tā kā pastāvīga darba man nebija, sanācām kopā un sākām veidot dāvaniņas. Sākotnēji neko daudz neražojām — nopirkām kartona kastes, saplēsām lupatiņas, sējām riņķī kastēm kā bantes un likām iekšā vietējo Talsu ražotāju produkciju. Šobrīd ideja ir izauklēta, izlolota, un «Smuk’ dāvan’» produkcija ir guvusi atpazīstamību,» stāsta jaunā uzņēmēja.
Piedāvātais produktu klāsts
ir ļoti plašs, un tam papildu Sanija piedāvā arī dāvanu servisu. Kopsaucējs visam, ko viņa ražo, ir vietējās izejvielas, no kurām top gan augu sīrupi, gan garšaugu maisījumi un vietējo ogu mērcītes jeb čatniji, kas ir tapuši no mūsu pašu upenēm, purva dzērvenēm, plūmēm un ērkšķogām. Sanija uzsver, ka čatniji ir laba alternatīva ierastajām tomātu mērcēm un pamata sastāvdaļas tiek iegūtas tepat uz vietas. Augus Sanija audzē un ievāc pati saviem spēkiem — ja kaut kā pietrūkst, viņa vēršas pie apkārt esošajiem zemniekiem un apzina mazās saimniecības. Uzņēmējai ir svarīgi zināt, no kurienes augi un ogas ir nākušas, lai izejmateriālu kvalitāte būtu pēc iespējas labāka.
Šobrīd produkciju galvenokārt var iegādāties Talsos, taču ar pakomātu palīdzību to iespējams nogādāt jebkurā vietā Latvijā. «Ik pa brītiņam uzrodas vēl kāds veikals vai kafejnīca, kas grib produktus paņemt pie sevis. Viena vieta, ko es noteikti gribu pieminēt, ir kooperatīva «Talsu novada garša» veikals, kurā visi mazie ražotāji ir apvienojušies. Nedaudz vairāk kā pirms gada neliela saujiņa cilvēku izveidoja šo kooperatīvu, kurā darbojos no pašiem pirmsākumiem. Tas ir vēl viens foršs projekts, kurā esmu piedalījusies. Šobrīd veikals darbojas jau gadu, un cilvēki to ir iecienījuši. Protams, Talsos ir vēl citas vietas, kur atrodamas smuk’ dāvaniņas,» atklāj Sanija.
Uzsākot biznesu, ar milzīgām
grūtībām viņa nesastapās, taču likumdošana mainās un sadzīviski sīkumi ir neizbēgami. Tas ir mācību process, kurā sarežģījumi ļauj pieaugt un kļūt labākam. Liels palīgs sarežģījumu pārvarēšanā ir biznesa inkubators, kurā Sanija iestājās salīdzinoši nesen. Viņa novērtē saņemto atbalstu — apmācības, iespēju tikties ar citiem dalībniekiem, parunāt par aktuālo un apspriest problēmas, ar kurām nākas saskarties. Ja cilvēks strādā individuāli, laiku pa laikam ir nepieciešams satikties ar citiem līdzīgi domājošiem cilvēkiem. Arī atbalsts no inkubatora vadītāju puses ir nenovērtējams.
Process, kura laikā Sanija nonāca līdz produkcijas nosaukumam un dizainam, noritēja dabīgi. «Mums visiem gribētos domāt, ka esam super oriģināli. Esmu sapratusi — ja man liekas, ka es kaut kādā ziņā esmu oriģināla, nepaiet ilgs laiks, līdz kaut kas līdzīgs parādās citur. Odziņu un oriģinalitāti ir ļoti grūti saglabāt. Mana odziņa varētu būt tā, ka radu mājražojumus gardēžiem; tie ir ne vien kvalitatīvi, bet arī gaumīgi noformēti. Tam visam papildu piedāvāju dāvanu servisu. Tā ir šķautne, kurā šobrīd esmu sevi atradusi, bet darbošanās laiks ir bijis ļoti mainīgs. Es ticu, ka tā tas būs arī turpmāk, un pēc gada man jau varbūt būs cita odziņa. Protams, man ir oriģināli produkti, kuru citiem mājražotājiem vai ražotājiem nav, piemēram, garšogu maisījuma, kurā ir jūras sāls, svaigi malti melnie pipari apvienojumā ar cidonijām, smiltsērkšķi un pīlādzi. Nekā tāda tirgū nav. Oriģināls produkts ir arī augu sīrups, kas ar vairākām niansēm atšķiras no citu ražotāju sīrupiem, un ēdamie ziedi — košas ziedlapiņas, ko izmanto maltīšu dekorēšanai,» atklāj Sanija.
Vislielākais pieprasījums rodas
ap Ziemassvētku laiku. Apzinīgie pircēji sagādā dāvanu komplektus jau novembrī, bet steidzīgāki pircēji parādās nedēļu pirms svētkiem, un pēdējā brīža pirkumu ir ļoti daudz. «Jau esmu pieradusi, ka telefons visu decembri nepārtraukti vibrē. Cilvēki ir sākuši uzticēties man un zina, ka viss būs labs un kvalitatīvs. Jo ilgāk strādāju, jo lielāka ir atpazīstamība. Tikai kaut ko iepazīstot, to var atzīt par labu esam. Par atsaucību ārpus Talsiem man ir grūti spriest, jo ārpus Talsiem sanāk izrauties reti. Man ir divi mazi bērniņi, un mans galvenais darbs ir būt mammai. Tā kā mājās nosēdēt nespēju, darbojos un eju uz priekšu. Strādāju arī ar individuāliem pasūtījumiem — tiem nav jābūt 50 komplektiem par lielām summām, tikpat labi tas var būt viens komplekts par desmit eiro. Tas viss, protams, paņem daudz laika un enerģijas, bet, ja visu izdodas paspēt laikus un nepazust decembra trakumā, tas sagādā ļoti daudz prieka,» atklāj Sanija.
Nākotnē uzņēmēja plāno augt, attīstīties un pilnveidoties, kā arī veicināt atpazīstamību, iziet ārpus Talsu novada robežām un nezaudēt kvalitāti. Viņa ir domājusi arī par lielāka mēroga ražošanu, taču uzskata, ka līdz tam vēl jānobriest. Paplašinot ražošanu, jāpārveido uzņēmuma struktūra, jānodrošina ražošanas telpas un jāveic vēl citas izmaiņas, līdz ar to ikviens mazais ražotājs šādu soli pamatīgi izvērtē.