Viss ir pašu rokās

Sports

Talsenieks, biedrības «Florbola klubs «Talsi»» valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Maķevics jau aptuveni 20 gadu nodarbojas ar florbolu, 15 no tiem vadošā lomā. Gan kā treneris, gan kā menedžeris un spēlētājs. Viņš uzskata, ka talseniekiem sasniegt augstu līmeni sportā ir tieši tādas pašas iespējas kā jebkurā citā novadā. Galvenais ir gribasspēks un vēlme sasniegt mērķi.
— Kā jūs vērtējat treniņu, izaugsmes iespējas florbolā jaunajiem sportistiem Talsu novadā?
— Pēdējos gados infrastruktūra ir ievērojami uzlabojusies! Florbols Talsos sākās Talsu Valsts ģimnāzijas aktu zālē uz nedaudz lielāka laukuma nekā volejbolam. Pāris gadu vēlāk pievienojās Visbijas sporta zāle Celtnieku ielā, kur grīdas stāvoklis florbolam bija ļoti slikts, bet vismaz bija iespēja regulāri trenēties. Spēles notika Talsu sporta namā, kur lielā komanda aizvadīja divus treniņus nedēļā. Kopš tā laika ir uzbūvētas divas halles, Talsu Valsts ģimnāzijā ieklāts florbolam atbilstošs segums, sakārtots apgaismojums, atjaunots stadions. Ar diviem projektiem esam sakārtojuši arī visu papildus aprīkojumu, lai kvalitatīvi aizvadītu treniņus un spēles.
Šobrīd par florbola pieejamību un treniņu apstākļiem jaunieši nevar sūdzēties, jo iespējams trenēties, startēt Latvijas čempionātā, piedalīties jauniešu turnīros ārzemēs. Ir Latvijas čempionāta 1. līgas komanda «Talsu NSS/Zerorisk», kas nodrošina jauniešiem iespēju veikt pāreju no jauniešu uz pieaugušo florbolu, un, protams, Virslīgas komanda «Talsu NSS/Krauzers», kas nodrošina spēlētājiem iespēju nonākt izlases treneru redzeslokā.
— Kā vērtējat Talsu novada jauno sportistu iespējas sasniegt augstus rezultātus Latvijā un plašākā mērogā?
— Jaunajiem talseniekiem sa­sniegt augstu līmeni sportā ir tieši tādas pašas iespējas kā jebkurā citā novadā. Florbolam Talsos salīdzinot ar citiem komandu sporta veidiem, priekšrocība ir tajā, ka mums jauniešu izaugsmi ir iespējams nodrošināt uz vietas Talsu novadā. Citām sporta spēļu komandām jāapzinās, ka labākie aizies uz citiem klubiem un Talsos labākie paliks maksimums līdz devītajai klasei, bet, ja paliks, viņu izaugsme apstāsies, jo nebūs veselīgas konkurences. Tāpēc viņiem būtu nepieciešams noslēgt izdevīgus sadarbības līgumus ar lielajiem klubiem, lai mūžīgi nebūtu «donora» lomā. Protams, arī florbolam tas nav lēts prieks un lielu komandas budžeta daļu sastāda transporta izmaksas, lai studentus un tos, kas strādā Rīgā, dabūtu uz treniņiem. Bet vismaz tas ir iespējams.
— Kādi ir būtiskākie mīnusi un kādus uzlabojumus nepieciešams veikt Talsu novadā, lai veicinātu jauno sportistu rašanos, attīstību un progresu?
— Lai veicinātu jauno sportistu rašanos, protams, jāveicina dzimstība, bet, ja nopietni, Talsiem ir laba infrastruktūra, un pārējais ir atkarīgs no treneriem un ģimenēm. Ja būs spor­tiskas ģimenes, būs arī sportiski bērni. Uztraucos par nākamajām māmiņām, jo šobrīd sporta skolā no daudzām jo daudzām grupām meiteņu grupas var saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem.
Liels mīnuss Talsiem ir dienesta viesnīcas trūkums. Daudzi sportisti pēc devītās klases ir izteikuši vēlmi turpināt apgūt florbolu Talsos, bet īrēt dzīvokli var atļauties tikai retais.
— Vai vienmēr pats būtiskākais ir mūsdienīga, augstas klases infrastruktūra, vai izšķirošākais tomēr ir paša sportista vēlme augt un sa­sniegt augstus rezultātus?
— Tāpat kā ekonomikā, slikti apstākļi un pārāk labi apstākļi attīstību neveicina.
— Cik būtiska loma ir treneriem?
— Ja es teiktu, ka trenera lomai nav nozīmes, tad noniecinātu sevi, bet jā, svarīgākais ir sportista paša motivācija, pārējais ir tikai pozitīvs vai negatīvs katalizators.
— Varbūt ir kādi novērojumi par jauno paaudzi gadu gaitā — jaunieši kļūst apņēmīgāki, mērķtiecīgāki vai gluži pretēji?
— Fiziski jaunieši stiprāki noteikti nekļūst. Apņēmība un mērķtiecība ir ļoti atkarīga no indivīda. Jauniešu ego gan kļūst lielāks. Ja vēl skolās nemācītu Latvijas vēsturi par to, kā mūsu tauta gadu simtiem apspiesta, tad, iespējams, kādreiz būtu priekšā citām valstīm ne tikai fiziski un tehniski, bet arī psiholoģiski.
— Cik būtisku lomu, jūsuprāt, sports spēlē sabiedrībā? Kāpēc ir tik svarīgi to atbalstīt, attīstīt un iesaistīties?
— Galvenais ir sabiedrības veselības veicināšana. Ja tautas veselība pasliktināsies līdzšinējos tempos, valdība un sistēma neko neglābs. Agrāk neveselīgi un daudz sirds slimnieku bija mūsu tuvajos kaimiņos, Somijā un Zviedrijā, tagad veselības rādītājos pēdējās vietas Eiropas Savienībā ieņem Latvija. Aizbraucot uz Somiju, izej no rīta uz parku un redzi: cilvēki skrien, slēpo, nūjo, trenažieru zāles un baseini no rīta pārpildīti ar pensionāriem, vakarā ar strādājošajiem. Pat pēcsvētku dienā astoņos no rīta vīri savācas un savam priekam spēlē florbolu. Kurš no mums 24. jūnijā vai 1. janvārī var savākt 8.00 komandu, lai izkustētos? Ja būs pieprasījums pēc sporta un kustībām, būs arī infrastruktūra.