«Talsos iespēju ziņā viss ir kārtībā»

Sports

«Man ir liels prieks, ka stadioni Talsos ir atjaunoti, jo vairs nav jālauza galva, kur aizvadīt treniņus,» norāda vidējo distanču skrējēja Elena Miezava. Jauniete vairākas reizes ir kļuvusi par Latvijas čempioni savā vecuma grupā, pārstāvējusi Latvijas izlasi, saņēmusi balvu «Cerība sportā» un jau janvārī uzsāks studijas ASV. Viņa uzskata, ka Talsos iespēju ziņā viss ir kārtībā, taču, ja tiktu uzbūvēta jauna hokeja halle un peldbaseins, līmenis būtu vēl augstāks.
Ar vieglatlētiku Elena sāka nodarboties pamatskolā — pēc tam, kad izdevās gūt uzvaru skolas krosā un novada skriešanas sacensībās, sporta skolotājas viņā pamanīja talantu. «Iepriekš par to nebiju domājusi, jo treniņi notika pilsētā, bet es dzīvoju 15 kilometrus ārpus tās. 7. klasē iestājos Talsu Valsts ģimnāzijā un sāku apmeklēt vieglatlētikas treniņus pie Andra Jansona. Tas, ka vasarās dzīvoju pie omammas laukos un daudz laika pavadīju, spēlējoties ar sētas bērniem, man nāca tikai par labu,» uzsver Elena.
Katrā labā pilsētā pa stadionam!
Jauniete trenējas sešas reizes nedēļā — dažkārt pat divas reizes dienā, bet uz treniņnometnēm dodas divas līdz trīs reizes gadā atkarībā no finansiālā stāvokļa. Pirms nedēļas viņa atgriezās no nometnes Arizonā, kur aizvadīja sagatavošanās posmu. Elena atzīst, ka treniņnometnes sniedz iespēju iepazīt citas kultūras un sagatavoties nākamajai sezonai. Par savu lielāko sasniegumu viņa sauc rezultātu, kam pateicoties guva iespēju studēt ASV.
Elena ir pārliecināta, ka vietējo sportistu iespējas sasniegt augstus rezultātus, trenējoties Talsu novadā, laika gaitā mainījušās. Mācoties Talsu pamatskolā, situācija bija diezgan bēdīga — asfaltētais stadions neatbilda sportistes vajadzībām, un Talsu 2. vidusskolā esošie skrejceliņi viņai kā vidējo distanču skrējējai bija par īsiem. Šobrīd iespēju kvalitatīvi trenēties ir daudz vairāk. «Man ir liels prieks, ka Talsos ir atjaunoti stadioni, jo vairs nav jālauza galva, kur aizvadīt treniņus. Iepriekš darbu stadionā aizvietoju ar cita veida treniņiem. Reizēm esmu braukusi uz Kuldīgas manēžu, jo tur ir 200 metrus garš skrejceliņš. Domāju, ka tagad Talsu pilsēta un sportisti var būt lepni. Katrā labā pilsētā pa stadionam!» prieku pauž jauniete.
Gatavībā uzņemt ciemiņus
Ja salīdzina ar citām pilsētām, par kvalitatīvu treniņu vietu uzskatāma arī Liepāja, kur uzcelta jauna vieglatlētikas manēža un stadions. Drīzumā Elena Liepājā aizvadīs jau otro treniņnometni. Viņa atzīst, ka šajā vietā par sportistiem ir padomāts, viss ir ērti un vienkārši — blakus manēžai atrodas viesnīca, ēdnīca, baseins, parks un veikali. Diemžēl galvaspilsētā situācija nav uzlabojusies — Rīgas sporta manēžā ziemā ir ļoti auksts, un tajā bieži notiek dažādi pasākumi, līdz ar to treniņu process ir apgrūtināts.
Liela nozīme ir arī pašvaldības atbalstam, kas novada labākajiem sportistiem sniedz iespēju doties uz nometnēm. Līdz šim Elena no Talsu novada sporta skolas un Talsu novada pašvaldības finansiālu atbalstu saņēmusi katru gadu. Jauniete ir pārliecināta, ka Talsu novads pa šiem gadiem ir attīstījies un ir gatavs uzņemt ciemiņus arī no citiem novadiem.
Uzticēties un atklāt savas izjūtas
Vieglatlētika ir individuāls sporta veids, kurā viss ir atkarīgs no sportista spējas pārkāpt pāri grūtībām un iet uz priekšu, taču lielā mērā rezultātu spēj ietekmēt treneris. «Trenera profesionalitātei noteikti ir ļoti liela nozīme. Sākotnēji trenējos pie Andra Jansona, kurš nodrošināja atbilstošu slodzi manam vecumam. Vieglatlētikā īstā cīņa sākas pēc 18 gadu vecuma, kad sportists ir gatavs slodzei, tāpēc ir svarīgi līdz tam nepārtrenēties. Kopš 2017. gada vasaras sadarbojos ar treneri Viktoru Lāci, kurš Latvijā ir labākais vidējo distanču speciālists. V. Lācis ir trenējis pasaules, Eiropas un olimpisko spēļu dalībniekus, un pats ir bijis olimpietis. Uzskatu, ka starp treneri un audzēkni jābūt ļoti labai komunikācijai un jāvalda labām attiecībām, jo tā ir kā otra ģimene, ar kuru pavadi laiku katru dienu. Tikai uzticoties un atklājot savas izjūtas, iespējams gūt rezultātus. Tā kā V. Lācis motivē un atbalsta savus sportistus, ar viņu sadarboties ir viegli,» atklāj Elena. Viņa norāda, ka Talsos ir daudz profesionālu treneru, kuri sevi jau ir pierādījuši. Pārējais ir atkarīgs no audzēkņu mērķtiecības un spējas atjaunoties.
Šobrīd viņa Talsos uzturas reti, līdz ar to atjaunotajos stadionos vēl nav bijusi, taču vasarā jauniete plāno trenēties mājās. Agrāk sportisti skrēja pa ielām un apstājās pie katra luksofora, bet šobrīd ikvienam ir dota iespēja trenēties kvalitatīvā stadionā. Elena uzskata, ka Talsos iespēju ziņā viss ir kārtībā un nekā būtiska netrūkst. Lai gūtu augstus sasniegumus un viss iecerētais izdotos, katram jāatrod sev piemērotākais sporta veids, jānosprauž mazāki un lielāki mērķi un jātiecas uz tiem. Kad Talsos tiks uzbūvēta jauna hokeja halle un peldbaseins, līmenis būs vēl augstāks.