«Vēršamies pašvaldībā, lai strādātu kopā»

Sports

Trīs Talsu aktīvisti Ainārs Mazjānis, Gundars Šmithens un Lienīte Skaraine pārstāv sabiedrības intereses, iesaistoties darba grupā ar Talsu novada pašvaldības darbiniekiem, kuri izskata skeitparka izveides iespējas.
Esam informējuši par šī gada 13. septembrī plašo iedzīvotāju pulcēšanos bijušā Talsu skeitparka laukumā ar vēlmi mudināt Talsu novada domi izskatīt jautājumu par jauna skeitparka izveidi. Tika savākts aptuveni tūkstotis iedzīvotāju parakstu. Iepriekšējo skeitparku pēc 2015. gada 27. augustā notikušās ugunsnelaimes demontēja, jo tika sabojātas nesošās konstrukcijas.
Tiekos ar vienu no aktīvistiem Gundaru Šmithenu, lai noskaidrotu, kā viņiem veicas ar ieceri par jauna skeitparka izveidi un kāpēc ir tik būtiski radīt vidi, kur iedzīvotājiem lietderīgi pavadīt brīvo laiku.
Viss būs atkarīgs no deputātu lēmumiem
«Jau vairākus gadus bijuši dažādi mēģinājumi panākt, lai Talsos būtu skeitparks, bet līdz šim nekas nav izdevies. Bija jau izjūta, ka esmu sevi izsmēlis, kāpēc man to darīt? Tā kā mums ir bērni un pašiem asinīs patika pret ekstrēmajiem sporta veidiem, sapratām, ka ir jāiestājas par šo jautājumu. Nolēmu — viss, cīnīšos par šo jautājumu pēdējo reizi. Neesmu vienīgais, kuram šis skeitparks ir vajadzīgs. Vai tiešām bērni vienmēr būs jāved uz citiem novadiem, lai atpūstos? Pašlaik pašvaldībā izveidota darba grupa, kur šķiet, ka pašvaldības darbinieki ir ieinteresēti. Līdz šim darbs ir bijis ļoti sekmīgs, un klātesošie atbalsta un saprot, ka Talsos šāds objekts ir vajadzīgs. Protams, tas nav tas pats, kas nobruģēt vienu ietvi, bet tāpēc vēršamies pašvaldībā, lai strādātu kopā. Viņi to nevar paveikt bez mums, un mēs — bez viņiem,» stāsta Gundars.
Iespējamā vieta, kur varētu izveidot skeitparku, tiek apskatīta vecā katlumāja, kas atrodas aiz sporta nama. «Sākotnēji, protams, apspriedām vietu, kur bija vecais skeitparks, bet, domājot par nākotni un plašākām iespējām, radās ideja par veco katlumājas ēku. Tur būtu iespējams izveidot trases gan iekštelpās, gan ārtelpās. Protams, tas arī prasītu lielāku darba apjomu, bet visu var darīt pa etapiem, sākot, piemēram, ar iekštelpām. Šai ēkai ir ļoti liels potenciāls, jo pamats ir jau gatavs. Labāku vietu Talsos šādam mērķim, manuprāt, nevarētu atrast,» domā veloaktīvists.
Līdz šīs nedēļas beigām Lienītei, Gundaram un Aināram ir jāizveido prezentācija par skeitparka ieceri, ko tālāk darba grupā esošie pašvaldības darbinieki prezentēs Talsu novada domes deputātiem, kuriem būs jālemj par turpmāko rīcību. Tad arī izšķirsies, vai ideja ir guvusi atbalstu vai ne.
«Kāpēc Talsos ir vajadzīgs skeitparks?
Tas savā ziņā ir muļķīgs jautājums. Tad jau jāvaicā arī, kāpēc mums vajag bērnu rotaļu laukumus, stadionus, sporta halles utt. Mēs tomēr dzīvojam 21. gadsimtā! Ja paskatāmies uz situāciju pārējā pasaulē vai tepat, Latvijā… Pat Pāvilostā ir skeitparks! Uzskatu, ka tas pilsētā ir tikpat loģisks objekts kā trotuārs. Tā ir vieta, kur pulcēties jauniešiem. Ne visiem patīk komandu sporta veidi, dejošana vai muzicēšana. Ir daudzi, kuriem it kā patīk daudz kas, bet tajā pašā laikā nekas. Ekstrēmie sporta veidi prasa ļoti lielu gribasspēku, jo tas nav tik vienkārši, kā ēst zupu. Lai apgūtu prasmes, vajag ieguldīt laiku. Līdz ar to jaunietis tur ies, trenēsies, iepazīsies ar citiem un lietderīgi pavadīs brīvo laiku, nevis nometīs to zemē. Un ne tikai. Tā kā mums ir bērni, loģiski, rodas jautājums, kur un kā pavadīt brīvo laiku kopā ar ģimeni. Skeitparks un veloparks ir vieta, kur to darīt,» liek aizdomāties G. Šmithens.
Proti, vēlamajā parkā varētu izveidot trases dažāda vecuma iedzīvotājiem. Gan mazajiem, kuri pārvietojas ar skrejriteņiem, gan pusaudžiem un pieaugušajiem. Dažādas trases ar kalniņiem, šķēršļiem un elementiem. Te vecāki varētu nākt ar savām atvasēm un atpūsties arī paši, vai nu braucot ar velo, vai pakavējoties atpūtas zonā, palasot grāmatu vai ugunskurā uzcepot desiņas. Iedzīvotājiem ir vēlme un interese aktīvi pavadīt brīvo laiku. Piemēri tālu nav jāmeklē: tiklīdz izbūvēja veloceliņu no Talsiem uz Dižstendi, to regulāri piepilda velobraucēji, nūjotāji u. c.
«Lokācijas vieta un iecere ir ideāla, atliek to realizēt! Ceru, ka deputāti uzskatīs tāpat!» ar pozitīvu skatu teic G. Šmithens.
Talsi — ideāla vieta, kur pārvietoties ar velosipēdiem
Gundaram pastiprināta saistība ar velo ir jau aptuveni desmit gadu, jo viņš ir strādājis velosipēdu veikalā, tos licis kopā un remontējis, līdz izveidojis savu remontdarbnīcu. Lai arī viņš to vairāk uztver kā brīvā laika nodarbi papildus ikdienas darbam sporta veikalā, Gundars apguvis ļoti daudz prasmju, iepazinis vietējos veloaktīvistus un spēj izdarīt konkrētus secinājumus.
«Talsu īpatnība šauro ieliņu dēļ vecpilsētā un ar vienvirziena ceļiem ir tāda, ka ar velosipēdu nereti kaut kur aizkļūt ir ātrāk un ērtāk nekā ar automašīnu, ar ko jābrauc pamatīgi apkārtceļi. Talsos velosipēdistu nepaliek vairāk, bet saglabājas aptuveni vienā līmenī. Domāju, ka šis skaits tikai pieaugs, tiklīdz atklās jaunizbūvēto Raiņa ielu. Skeitparks un veloparks to palielinātu vēl vairāk. Diemžēl velo infrastruktūra Talsos nav sakārtota, tāpēc nereti cilvēkiem pārvietošanās ar velosipēdiem ir drīzāk izklaides, nevis ikdienas pasākums. Tas jau nenozīmē, ka tagad visā pilsētā jāuzbūvē veloceliņi. Sākumā pilnīgi pietiktu, ja tiktu iezīmētas joslas, kur pārvietoties velobraucējiem. Tas būtu krietni lētāks risinājums, un arī velobraucēji varētu justies drošāk nekā pašlaik. Paskatieties, cik daudz skolēnu pārvietojas ar velosipēdiem! Velonovietnes pie skolām ir pilnas, tāpēc šķiet tik ļoti pašsaprotami un vajadzīgi domāt par veloinfrastruktūras attīstību,» vērtē talsenieks G. Šmithens.