Pirmizrādi piedzīvo «Nezūdošā desmitgade»

Kultūra

Latvijas dzimšanas dienā, 18. novembrī, Talsu kinoteātrī «Auseklis» ikvienam bija iespēja noskatīties īpašu pirmizrādi — Talsu televīzijas dāvanu mūsu valsts simtgadei, dokumentālo filmu «Nezūdošā desmitgade», kas tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Kurzemes kultūras programmas (Kurzemes plānošanas reģiona) atbalstu un ir stāsts par talseniekiem un Talsiem — toreiz un tagad.
Pirms seansa
Talsu novada kultūras, sporta un tūrisma centra struktūrvienības «Talsu tautas nams» kino daļas vadītāja Māra Cēbere ar ziediem apsveica Talsu televīzijas meitenes — Sanitu Liepiņu, Baibu Dembergu un Terēzi Matisoni. Jāpiebilst, ka filmas tapšanā piedalījās arī Talsu televīzijas žurnāliste Kristīne Freimane un operators Ģirts Grenevics, kuru gan nebija klāt, jo atradās savos darba pienākumos.
«Mums ir ļoti liels satraukums šodien. It kā mums pašām paliktu simt gadi,» sanākušajiem atzina Sanita Liepiņa. «Strādājot televīzijā un arī avīzē, tas, kas notiek šodien — rīt būs vēsture. Uzfilmētie materiāli paliks kasetēs, failos vai atmiņas kartēs. Nezinu, vai jūs kādreiz esat bijuši Talsu televīzijas telpās, bet tur ir trīs lieli plaukti pilni ar vecajām VHS kasetēm, kurās iekšā ir kaut kas, ko mēs pat tā īsti nezinām, jo visas esam sākušas televīzijā strādāt krietnu laika posmu pēc tam. Tā kā Talsu televīzijai pagājušogad palika divdesmit pieci gadi, mēs veidojām raidījumu par Andri Priednieku, kas bija Talsu televīzijas aizsācējs. Lai izveidotu raidījumu, meklējām arhīva materiālus un sapratām, ka šajās VHS kasetēs iefilmētajiem materiāliem kvalitāte ar laiku sāk pazust un, ja tie netiks saglabāti, vienu dienu pazudīs pavisam. Tad nāca Valsts kultūrkapitāla fonda projekts, un tad ideja veiksmīgi saslēdzās kopā ar finansējumu un tapa šī filma,» pastāstīja Sanita un piebilda, ka viņas ieguldījums filmā esot tikai papīru darbs un pati projekta uzrakstīšana, bet melno darbu paveikuši kolēģi, piemēram, filmā iekļauto stāstu par A. Priednieku veidoja Baiba Demberga.
«Biju pirmā, kas pieķērās pie vecajām VHS kasetēm, meklējot materiālus. Tos caurskatot, bija tik jauki redzēt, kā Talsi un tās iedzīvotāji ir mainījušies,» sacīja Baiba. «Negribas to visu pazaudēt. Tieši tāpēc Talsu televīzijā ir tapis jauns raidījums «Mantojums šodienai», kur mēs rādīsim un celsim ārā, kas tad ir mūsu arhīvā. Ļoti ceru, ka šajā filmā kāds no klātesošajiem varbūt ieraudzīs pats sevi vai kādu savu paziņu pirms gadiem piecpadsmit, divdesmit,» teica Baiba, pabrīdinot, ka filmas pēdējā daļa ir īpaša. Tajā ir stāsts par to, kā tapa piemineklis «Koklētājs», kas liek domāt, kas mēs esam savai pilsētai, un aizdomāties par vērtībām, kuras mums katram ir svarīgas.
Filmā atainoti vēl vairāki citi
Talsiem un tās iedzīvotājiem nozīmīgi notikumi. Piemēram, stāsts par Talsu novada muzeja akciju, kad tas no ēkas Rožu ielā 7 pārcēlās uz namu Kārļa Mīlenbaha ielā 19, kas agrāk bijusi baronu fon Firksu pilsētas māja «Villa Hochheim»; sarunas ar pirmajiem konkursa «Mis un Misters» dalībniekiem, kā arī citi sen aizmirsti kadri, kas slēpjas Talsu televīzijas arhīva kasetēs.
Nosaukums «Nezūdošā desmitgade» izvēlēts tādēļ, ka filmā izmantotie kadri ņemti no Talsu televīzijas pirmo desmit gadu darbības laika materiāliem.
Kā pēc filmas «Talsu Vēstīm» pastāstīja Sanita, viņa projektu rakstījusi ar domu, ka nākotnē filmai būs turpinājums. «Kasešu ar materiāliem ir ļoti daudz un jau tagad dažos filmā izmantotajos materiālos var redzēt, ka laika zobs ir darījis savu. Kaut kur vietām vairs nav skaņas vai attēlam pazudis asums un kvalitāte. Tāpēc ļoti ceru, ka mums arī nākotnē būs iespēja izveidot vēl kādu filmu, kurā parādīt vēl kaut ko no visa lielā arhīva,» skaidroja Sanita.
Kā atzina Baiba, arī pašai televīzijas komandai ir vērtīgi redzēt un salīdzināt priekšteču darbu ar savējo. «Redzam arī savas kļūdas: pie katra datorā saglabātā raidījuma faila nenorādām pietiekami sīku informāciju, kas šajā raidījumā ir atspoguļots. To turpmāk centīsimies labot, lai tie, kas nāk pēc mums, var visu vieglāk atrast,» sacīja Baiba, ar smaidu piemetinot, ka viņas gan Talsu televīzijā turpināšot darboties līdz nākamajai simtgadei.
Tie interesenti, kas nepaspēja uz dokumentālās filmas «Nezūdošā desmitgade» seansu 18. novembrī, filmu kinoteātrī «Auseklis» varēs noskatīties arī 30. novembrī 18.00, kad tiks demonstrēts filmas papildseanss.