«Talse» Latvijai dāvina izstādi «Mūsu karogs ir meiteņu brunči»

Kultūra

12. novembrī Talsu tautas nama pirmā stāva foajē tika atklāta audēju kopas «Talse» Latvijas simtgadei veltītā krāsām bagātīgā izstāde «Mūsu karogs ir meiteņu brunči».
«Talse» ir viens no senākajiem
Talsu tautas nama radošajiem kolektīviem, kurā rokdarbnieces cītīgi auž jau kopš 1959. gada, kad kolektīvu nodibināja E. Muceniece. 2003. gadā tā vadību uzņēmās tekstilmāksliniece, grāmatu ilustratore, Talsu pilsētas karoga un Talsu novada svītru koda idejas autore — Antra Auziņa. Ar vērienīgu izstādi «Lidojošie deķi» 2009. gadā audēju kopa svinēja savu pusgadsimta jubileju. Tad arī kolektīvs pieņēmis kopīgu lēmumu, ka turpmāk nesīs nosaukumu «Talse». Šobrīd audēju kopu vada Mudīte Siliņa, kura šo atbildīgo uzdevumu no Antras Auziņas pārņēmusi 2016. gadā.
Izstādi «Mūsu karogs ir meiteņu brunči» audējas atklāja, izpildot skanīgu latviešu tautasdziesmu, pēc kuras Mudīte Siliņa atzina, ka viņas gandrīz kā tautasdziesmā pieminētās Saules meitas arī ir izcēlušas «skaistās zīles» jeb brunčus gan no Talsu novada muzeja krājumiem, gan no grāmatām un pat no dažnedažādām privātām kolekcijām, lai parādītu, cik skaisti tie var būt.
«Aušanas tradīcijas Latvijā
ir tikpat pašsaprotamas kā Dziesmu un deju svētki. Nu ko gan darītu mūsu dziedātāji un dejotāji, ja nebūtu mūsu — čaklo skudriņu —, kas sēž stellēs un auž šos audeklus. Garum garos metrus, lai to visu varētu baudīt gan dziedātāji, gan dejotāji, gan arī skatītāji.
Sākums, kas mums deva milzīgu uzrāvienu, bija tas, ka mums bija jāsapucē ļoti daudzi mūsu novada kori, dejotāji un folkloras kolektīvi Dziesmu un deju svētkiem, un tad, kad mēs bijām visā šajā krāsu bagātībā un procesā iekšā, mūsu meitenēm tas viss tik ļoti iepatikās, nu tā — no visas sirds. Visām acis mirdzēja, visas jūsmoja par audumiem. Tā ka darbs tika veikts ar milzīgu mīlestību. Pienākot rudenim, mēs sapratām, ka mums priekšā ir liela ballīte, liela jubileja — Latvijas simtgade, un mēs jau vien esam tie, kam ir šī jubileja. Mēs esam daļa no Latvijas, un mums gribējās parādīt šajā jubilejā visiem savu saausto, jo katri brunči ir īpaši. Tie iever savu kodu, savu svītru ritmu, kas veido sasaisti ar kosmosu,» sacīja Mudīte.
Viņa arī veltīja milzīgu paldies visām audējām par lielo darbu, jo izstāde tapusi mēneša laikā. Šajā laikā audēju kopas meitenes nonākušas pie secinājuma, ka arī ikdienā var valkāt austus brunčus un «nemaz pēc lielām siena gubām neizskatīties».
Izstādē aplūkojamajā
brunču un audumu kolekcijā ir arī daži jauninājumi. «Mēs bijām ciemos Talsu novada muzejā, kur visas ar sajūsmu ieraudzījām Balgales brunču audumu, jo, kad Balgales korim audām brunčus, tad viņas izvēlējās Nurmuižas brunčus, jo Balgales brunču rakstu vēl nebijām atradušas. Arī Sabiles brunči mums visām bija atklājums. Antra no Rīgas muzeja, speciāli gatavojoties Dziesmu svētkiem, bija atvedusi Sabiles brunču auduma paraugus. Arī Lubezeres brunči ir jauninājums, un tos var apskatīt šajā izstādē,» atklāja audēju kopas vadītāja.
Talsu tautas nama direktore Dace Obodovska, sveicot čaklās rokdarbnieces, atzina, ka visas meitenes krāsainajos brunčos izskatās ļoti sievišķīgi, gaumīgi un stilīgi. «Es jums saku paldies ne tikai par to, ka jūs šo valsts simtgadi padarījāt košu un krāšņu, bet arī par to, ka Radošajā sētā ik dienas pie jums darbnīcā deg gaisma un tas, ko jūs esat izdarījušas, ir apbrīnojami,» sacīja Dace, novēlot turpināt audēju kopas iesākto, lai priecētu visus ar saviem darbiem arī turpmāk.
Apsveikuma vārdus sacīja Talsu novada muzeja direktore Mirdza Jonele un galvenā krājumu glabātāja Daija Lēmane. «Cienījamās mākslinieces, jūs patiešām esat čaklītes! Vienkārši ideāls svētku noformējums tautas namam,» sacīja Mirdza Jonele un dāvāja «Talses» vadītājai īpašu spogulīti, kurā skatoties viņa varēšot saredzēt, ko katra audēja savās stellēs dara. Sveicēju vidū bija arī Talsu tūrisma informācijas centra meitenes — Bibija Milersone un Līva Dāvidsone, kā arī pārstāvji no citiem Talsu tautas nama un Radošās sētas kolektīviem.
Kad laba vēlējumi bija izskanējuši, ziedi un dāvanas pasniegtas, izstādes apmeklētāji vēl ilgi nebeidza jūsmot un aplūkot skaistos un bagātīgām krāsām veidotos brunčus un brunču audumus, bet audēju kopas «Talse» meitenes cienāja sanākušos ar karstvīnu, medu un sklandraušiem.
Audēju kopas «Talse» izstāde Talsu tautas namā būs apskatāma visu novembri.