Esam kopā vēsturiskā mirklī — Latvijai simts!

Kultūra

18. novembra vakarā Talsu Pilsētas laukumā notika vērienīgs koncerts, kurā uzstājās dziedātāja Elza Rozentāle un etnodžeza grupa «Bur mani».
Koncertu atklāja un tā programmu pieteica Dailes teātra aktieris Artis Robežnieks. «Esiet sveicināti mūsu valsts lielajā jubilejā! Mēs esam šeit savā zemē, savā esības sirdī un te mums zaigot un mirdzēt, mīlēt un būt,» sacīja A. Robežnieks, pēc kura uz skatuves kāpa Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols, lai Latvijas simtajā dzimšanas dienā sveiktu visus klātesošos, kas bija sapulcējušies lielā skaitā.
«Mēs visi esam starp tiem laimīgajiem, kas ir spējuši sagaidīt Latvijas simtgadi,» sanākušos uzrunāja Dainis Karols, novēlot no sirds izbaudīt svētkus un Latvijas simtgadi, pavadīt to ar cerībām, ka mūsu bērni un mazbērni sagaidīs Latvijas divsimtgadi un viņi būs tie, kas vēlēs Latvijai sagaidīt arī trīssimtgadi, un tā tas turpināsies, lai Latvija dzīvotu saules mūžu. «Izbaudiet un priecājieties, jo mēs esam kopā vēsturiskā mirklī — Latvijai ir simts!» sacīja D. Karols.
Turpinājumā Artis Robežnieks uz skatuves aicināja spēcīgās balss īpašnieci Elzu Rozentāli un etnodžeza grupu «Bur mani», lai skanīgi iedziedātu gan šo simtgadi, gan nākamos mūsu mīļās Latvijas simts gadus.
Pirms koncerta «Talsu Vēstīm»
bija iespēja aprunāties gan ar Elzu Rozentāli, gan Arti Robežnieku, lai pajautātu māksliniekiem, kādas ir viņu izjūtas, sagaidot Latvijas simto dzimšanas dienu.
«Laikam jau pats galvenais, ka varu šos svētkus sagaidīt Latvijā. Neatkarīgi no tā, kurā Latvijas vietā atrodos,» izjūtās dalījās dziedātāja E. Rozentāle. «Latvija man noteikti vispirms saistās ar mājām, ar izjūtām, kuras es nemāku īsti izskaidrot. Man šķiet, to neviens tā īsti nevar izskaidrot. Tas ir tas mirklis un emocijas, kāpēc mēs, piemēram, apraudamies, kad kopā dziedam Mārtiņa Brauna dziesmu «Saule, Pērkons, Daugava». Kaut kas netverams, ko nav iespējams aprakstīt un ietērpt vārdos. Mūsdienu latvieša raksturojums varētu būt tāds mūsdienīgs trīsdemitgadnieks, kurš, es teiktu, ir kaut kādā ziņā nedaudz izlaidies. Iespējams, aiz tā, ka mēs — jaunā paaudze — neesam pieredzējuši sliktus apstākļus un sliktu dzīvi, bet tajā pašā laikā mēs tādēļ kaut kā vieglāk ejam uz priekšu. Augam, attīstāmies un meklējam jaunas iespējas.» Latvijas simtgadē Elza visiem novēlēja «darīt lietas, kas vērstas uz izaugsmi un virzīties ārpus savas ierastās komforta zonas, jo tā mēs noteikti izaugsim vairāk gan kā tauta, gan kā valsts.»
Aktieris Artis Robežnieks «Talsu Vēstīm» atzina, ka šajā dienā, atrodoties jebkurā Latvijas nostūrī, pacilātības un svētku izjūta cilvēkos valda visur. «Latvija man ir viss!» viņš sacīja. «Tā ir ikdiena. Tas ir viss mums apkārt. Tas, ko mēs redzam, darām. Visi cilvēki. Tie ir mani lauki, kas atrodas pie Varakļāniem. Latvija — tie ir Jāņi, saullēkti un tumšie novembra vakari. Tā ir Gauja un Daugava. Dziesmu svētki, kad latvieši sanāk kopā un sajūtas lieli un vareni un pēc tam brauc tramvajā mājās no Mežaparka un dzied. Tas ir viss, kur tu esi, kur pārvietojies un ko redzi katru dienu atkal no jauna. Tā varētu turpināt un turpināt. Man kā kaislīgam sēņotājam ļoti patīk Latvijas meži,» Artis smejoties piebilda.
Jautājot par to, kāds viņa skatījumā būtu mūsdienu latvieša raksturojums, aktieris neslēpa, ka uz to viņam grūti atbildēt. «Šobrīd ir dažādas latviešu paaudzes, un katrai paaudzei ir sava pieredze, kas nav atkarīga no iepriekšējās. Ir grūti to visu nosaukt vai raksturot zem kaut kā viena. Latvietis vienmēr ir centies izdzīvot, lai kādi laiki bijuši. Mums jau vienmēr pārmet nenovīdību, ka mēs, latvieši, savā starpā neesam saticīgi, bet tomēr latvieši vienmēr ir centušies turēties kopā, kaut vai ģimenes un dzimtu lokā, jo citādāk jau latvieši nebūtu spējuši atgūt to, kas mums savā laikā bija, — mūsu brīvību. Domāju, ka Latvija un latvieši dzīvoja un turpinās dzīvot, un gan jau arī cepuri kulsim,» bilda Artis Robežnieks, novēlot visiem skatīties un domāt uz priekšu. «Mēs kā tauta, gaidot šo apaļo gadu skaitli, esam pietiekami skatījušies atpakaļ un izvērtējuši visu. Tas, protams, ir ļoti svarīgi un jāpatur atmiņā, bet tagad ir pienācis laiks skatīties uz priekšu. Lai mēs un Latvija varētu sagaidīt nākamos simts vēl krāšņāk,» smaidot sacīja mākslinieks.
Pēc brīvdabas koncerta Talsu Pilsētas laukumā pāri pilsētai virs Talsu ezera bija vērojama grandioza un vērienīga Latvijas simtajai dzimšanas dienai veltīta uguņošana, kuru kā katru gadu pilsētai un tās iedzīvotājiem, un viesiem dāvināja uzņēmums SIA «Vika Wood».