Caur ērkšķiem uz… jaunu tirgu vai pie sasistas siles?

Talsu novads

Kopš idejas par jaunu Talsu tirgu pagājis krietns laiks. Tas kā Damokla zobens karājas nu jau virs trešās Talsu novada domes vadības galvām, tomēr joprojām nav pabeigti pat projektēšanas darbi. Par to samaksāts te vienam uzņēmumam, te — otram, bet joprojām bez rezultāta. Vai esošā domes vadība būs spējīga pavirzīties kādu soli uz priekšu? Cik tas novada ļaudīm jau izmaksājis līdz šim?
Iztērēti jau aptuveni 92 000 eiro
Raugoties uz sākotnējiem plāniem, darbiem pie tirgus izveides vajadzēja sākties jau aizvadītā gada vasarā. Tomēr pēc pašvaldību vēlēšanām aizvadītā gada jūnijā, mainoties domes vadībai (par priekšsēdētāju kļuva Edgars Zelderis), viņi nāca klajā ar informāciju, ka ir uzsākuši pamatīgu cīņu ar projektētāju SIA «Campaign», kas tirgum bija izstrādājis būvprojektu minimālā sastāvā (pašvaldība par to samaksāja aptuveni 86 000 eiro). Pārējo summu (aptuveni 10 000 eiro) viņiem nesamaksāja, jo projekts nebija izstrādāts līdz galam. Uzņēmuma piedāvāto projektu domes vadība nolēma neizmantot, bet gan ieviest pārmaiņas un sadalīt vairākās kārtās, jo aplēses rādīja, ka šāds tirgus izmaksātu aptuveni četrus miljonus eiro. Vadība vairākkārt arī norādīja uz nepietiekamo procesa uzraudzību, plānveida darbību trūkumu, lai būvprojektu saņemtu laikus, arī slikto komunikāciju un sadarbību ar SIA «Campaign», kā rezultātā projekta realizācija ļoti ievilkusies.
Pēc līguma laušanas tika nolemts sadalīt būvprojektu vairākās kārtās, samazinot būvapjomu. Talsu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas vadītāja Inita Fedko informē, ka 10. janvārī tika noslēgts jauns līgums ar SIA «Alberta projekti» par būvprojekta pirmās kārtas izstrādi par 31 200 eiro (bez PVN). Šobrīd uzņēmumam samaksāts avansa maksājums 20 procentu apmērā no līguma summas (tie ir aptuveni 6000 eiro). Tomēr ar to viss nebeidzas. Tā kā atkal mainīti darba uzdevumi, SIA «Alberta projekti» lūdz termiņa pagarinājumu un papildu finansējumu 34 200 eiro apmērā.
Novilkta gumija līdz pēdējam
Par papildu finansējuma piešķiršanu SIA «Alberta projekti» gan būs jālemj Talsu novada domes deputātiem, bet patiesībā plašas izvēles viņiem nav. Jo, ja finansējums netiks piešķirts, būvprojekts un tā ekspertīze netiks izstrādāta, un tas nozīmē, ka līdz noteiktajam termiņam — nākamā gada 27. martam — to nevarēs iesniegt Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā. Savukārt tas nozīmē, ka Eiropas Savienības (ES) fonda finansiālais atbalsts šim mērķim ies secen. Pašlaik pašvaldība apgalvo, ka, sadarbojoties ar SIA «Alberta projekti», iekļauties termiņā būšot iespējams.
Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols atzīst, ka bijis izbrīnīts, uzzinot, ka uzņēmums pašvaldībai lūdzis papildu finansējumu. «Svarīgākais pašlaik ir visu novest līdz galam. Ja tas izdosies, varēsim vismaz 70 procentu attiecināmo izmaksu segt no ES fonda līdzekļiem,» teic D. Karols.
Pirmie darbi pie Talsu tirgus pārveides projekta sākās, kad domi vadīja Aivars Lācarus, kam sekoja E. Zelderis, un D. Karols ir nu jau trešais mērs. Pēdējais cer, ka viņam izdosies projektu novest līdz galam. Vaicājot par galveno iemeslu, kāpēc projekts iestrēdzis, viņš atbild izvairīgi, sakot, ka situāciju var salīdzināt ar rungas diviem galiem. «Kurš var pateikt, kur ir taisnība? Neesmu bijis klāt pie visiem sarunu galdiem, tāpēc neesmu drošs, kurš komunikācijas kājā iešāva pirmais,» salīdzina D. Karols.
Vēl viena būtiska problēma, kas jārisina, — SIA «Campaign» ir nosūtījis vēstuli pašvaldībai, kurā apstrīd SIA «Alberta projekti» tiesības izmantot iepriekš izstrādāto būvprojektu minimālajā sastāvā, pamatojoties uz savām autortiesībām. Savukārt pašvaldība pastāv uz to, ka autortiesības pieder viņiem. Domes priekšsēdētājs apgalvo, ka situācija šajā jautājumā tiek risināta. Visticamāk, līdz nākamās nedēļas trešdienai abiem uzņēmumiem pašvaldībai jāiesniedz savs redzējums par radušos situāciju. «Ir ļoti būtiski, lai mēs realizētu šo projektu, bet tajā pašā laikā — ar pēc iespējas mazāku slogu pašvaldības budžetam. Ja visi priekšnosacījumi (autortiesības, finansējums no ES, iekļaušanās termiņā līdz 27. martam) tomēr netiks atrisināti, domes deputātiem nāksies domāt par tālāko projekta gaitu,» iespējamo scenāriju ieskicē D. Karols.
Kas paredzēts jaunajās telpās?
Tā kā attiecīgā ES fonda programma neparedz piesaistīt finansējumu tieši tirgus ēkas rekonstrukcijai, tad šīs izmaksas būtu jāsedz pilnā apmērā no kopējā novada budžeta. «Lai situāciju mainītu un noņemtu finansiālo slogu no pašvaldības budžeta, projektētājiem dots uzdevums tirgus ēkā izveidot ne tikai tirdzniecības vietas, bet arī izveidot divas ražotnes, savukārt ēkas 3. stāvā ir paredzētas telpas sociālajai uzņēmējdarbībai (pirms tam bija paredzētas divas ražošanas telpas konditorejas un šūšanas uzņēmumiem, bet 3. stāvā — izstāžu zāle). Šāds risinājums ne tikai būtu finansiāli izdevīgs pašvaldībai, jo nodrošinātu iespēju tirgus ēkas atjaunošanai piesaistīt ES finansējumu, bet arī nodrošinās ražošanas telpas ne vairs vienam, bet kopumā trijiem uzņēmējiem,» skaidro I. Fedko.
Tā kā jaunās ieceres prasa pilnīgu tirgus zāles pārprojektēšanu, jo mainās gan būvkonstrukcijas, gan inženiertīklu un ventilācijas sistēmu plānojums atbilstoši ražošanas prasībām, tad, kā jau minēts, SIA «Alberta projekti» darba pabeigšanai lūdz papildu finansējumu 34 200 eiro apmērā, kā arī termiņa pagarinājumu līdz nākamā gada 30. janvārim.
Cik provizoriski varētu izmaksāt jaunās telpas, D. Karols atturas minēt, bet tas noteikti būšot mazāk kā četri miljoni eiro, kā tas tika lēsts sākotnēji.
Domes priekšsēdētājs arī vērš uzmanību — ja projektu neizdosies realizēt, tas varētu atstāt ilgtermiņa sekas, jo, 2021. gadā sākoties jaunajam ES fondu plānošanas periodam, valsts skatīsies, kuras pašvaldības ir spējīgas realizēt liela mēroga projektus un kuras ne. «Negribētu, lai nonākam sarakstā ar pašvaldībām, kuras nav spējīgas to izdarīt,» ar savām bažām dalās D. Karols.