«Uzsākot savu biznesu, jābūt skaidrai vīzijai»

Uzņēmējdarbība

«Man dzīvē ir paveicies, jo vienmēr esmu varējusi nodarboties ar to, kas man sagādā prieku,» atzīst Talsu biznesa inkubatora dalībniece Sanita Arāja. Rudens un ziemas sezonā viņa interesentiem piedāvā ogu produktus, bet pavasara un vasaras periodā — dažādus lina izstrādājumus. Šobrīd Sanita kopā ar zinātniekiem strādā pie jauna, inovatīva produkta, kas nākotnē varētu iekarot ne vien Latvijas, bet arī ārvalstu tirgu.
«Nodarbojamies ar lauksaimniecību, audzējam dažāda veida ogas, līdz ar to radās ideja par ogu produktu ražošanu. Ogas audzējam nu jau ilgāku laiku, pirms deviņiem gadiem sākām ar smiltsērkšķiem, bet nu piedāvājumu klāsts ir palielinājies. Ražošana ir uzsākta nelielos apjomos, jo esmu mājražotāja. Šobrīd vairāk nodarbojos ar tiešo tirdzniecību. Man patīk redzēt, kas ir tie cilvēki, kas iegādājas manu produkciju,» skaidro Sanita Arāja.
Idejas dzimst pašas no sevis
Šobrīd Talsu biznesa inkubatorā viņa darbojas pie inovatīva, Latvijā līdz šim neražota upeņu produkta izstrādes un kopā ar zinātniekiem strādā pie produkta tehnoloģiskā procesa. Lai attīstītu projektu, nepieciešams ieguldīt gan laiku un enerģiju, gan finanses. Sanita atklāj, ka to plānots virzīt kā bioloģisko produktu un nākotnē tas varētu iekarot ne vien Latvijas, bet arī ārvalstu tirgu. Latvijā bioloģiskie produkti ir pieejami, bet pasaulē tas ir arvien lielāks retums. Lai īstenotu ideju, saimniecībā iestādīti divi ar pusi hektāri upeņu — nākotnē plānots palielināt platību un iegādāties tehniku, lai audzēšanas un novākšanas darbu varētu mehanizēt.
Sanita atzīst, ka, esot radošu un aktīvu cilvēku sabiedrībā, idejas dzimst pašas no sevis. Darbojoties Talsu biznesa inkubatorā, iespējams mācīties no augsta līmeņa speciālistiem, kuri uzņēmējiem palīdz strādāt ar produktu virzīšanu un sniedz ieskatu konkrētajā sektorā. Talsu biznesa inkubatora vadītājas sniedz atbalstu un no sirds dzīvo līdzi ikvienai idejai. Par vēl vienu ieguvumu viņa sauc inkubatora dalībniekus, kuri cits citam palīdz ar idejām. Esot inkubatorā, izstrādājamo produktu noslēpumā turēt nedrīkst, jo tikai tādā veidā iespējams gūt neatkarīgu vērtējumu un kvalitatīvus ieteikumus. Tiem, kuriem ir ideja, bet vēl nav skaidrības par tās virzību, Sanita iesaka iestāties biznesa inkubatorā. Tā ir vieta, kur pulcējas radoši un idejām bagāti cilvēki.
Līnija «Ogu galerija» radās vasaras beigās, bet savām vajadzībām Sanitas ģimene šos produktus izmantoja jau vairākus gadus iepriekš. Nelielā apjomā tiek ražoti desmit dažādu veidu produkti. Kafijas namiņā «Ie—pauzē» iespējams iegādāties dāvanu komplektus un svaigi saldētu smilts­ērkšķu sulu.
Atklājot ogu vērtīgās īpašības
«Maniem produktiem ir raksturīga tīro garšu līnija. Man patīk, ka, paņemot upeņu marmelādi, tā garšo pēc upenēm. Nevaru citiem piedāvāt to, kas man pašai nepatiktu. Dāvanu komplektiņos ir pieejama ķiršu marmelāde, cidonijas sīrupā un upeņu marmelāde. Ir variants arī ar smilts­ērkšķu marmelādi. Tāpat pieejams plūškoka un ķiršu sīrups. Diezgan pieprasīts produkts ir smiltsērkšķu eļļa. Tas ir īpaši iedarbīgs līdzeklis imunitātes stiprināšanai, dabīgs antioksidants un lieliski palīdz ādas problēmu mazināšanā. Smiltsērkšķu eļļa gripas un vīrusu laikā ir lielisks palīgs, jo tai piemīt dziednieciskas īpašības. Visi produkti ir izstrādāti un testēti ilgākā periodā un vēl šobrīd notiek testēšana ar draugu palīdzību. Man pašai patīk produkti ar mazāku cukura daudzumu, bet ģimenes locekļiem — ar lielāku. Draugi ir neatkarīgie eksperti, kuri palīdz saprast, vai produkts ir pilnībā izstrādāts vai tas vēl jāuzlabo. Kā dabīgo konservantu pievienoju ingveru un cukuru, mākslīgos konservantus neizmantoju. Pieprasītākais produkts šobrīd ir plūškoka ogu sīrups. Pirms gada ar Lauku konsultāciju un izglītības centru devāmies pieredzes apmaiņas braucienā uz Austriju un Vāciju, kur plūškoks tiek audzēts lielās platībās un ir kā nacionālā oga. Šīs valstis atbalsta fitoterapiju un saprot, ko labu var paņemt no dabā esošajiem augiem un ogām. Arī Latvijā pamazām tiek atklātas šo ogu vērtīgās īpašības,» stāsta Sanita.
Līnijas «Ogu galerija» logo un etiķeti viņa izstrādāja sadarbībā ar «EPIC Print» un ar Lauku konsultāciju un izglītības centra atbalstu. «Par nosaukumu domāju ļoti ilgi. Parasti visu pārdomāju ļoti daudz reižu, man it visā patīk skaidrība. Logo ir košs, krāsains un pamanāms — tajā atainotas visas ogas, ar kurām strādājam. Man bija vīzija par produkcijas logo, un no tā radās nosaukums. Izdomāt nosaukumu nav vienkārši. Arī lina produktiem nosaukums radās ilgākā laika periodā, līdz nonācu pie «Linen grace»,» teic uzņēmēja.
«Apsveru visus par un pret»
Rudens un ziemas sezonā viņa interesentiem piedāvā ogu produktus, bet pavasara un vasaras periodā — dažādus lina izstrādājumus. Sanita uzsver, ka dzīvē nekas nenotiek tāpat vien, katram notikumam ir sava jēga un nozīme. Piedaloties Lauku konsultāciju un izglītības centra apmācībās, kur bija jāstrādā ar savu biznesa ideju, viņai radās doma par lina izstrādājumu ražošanu. Pēc apmācību beigām Sanita attīstīja šo ideju un 2018. gada janvārī sāka ražot pirtslietas un lina kleitas. Lai iegūtu nepieciešamo faktūru, audumi jāmīkstina un jāizmanto īpaša tehnoloģija. Piedāvājot lina produkciju, viņa sastapās ar neparedzētām grūtībām — interesi par to izrādīja klienti no visas Latvijas, bet ierobežotās kapacitātes dēļ bija problemātiski apmierināt visu klientu vēlmes. Par lielisku iespēju Sanita sauc Amerikas tirdzniecības platformu «Etsy», kur veiksmīgi darbojas ne viens vien Latvijas rokdarbnieks.
Uzņēmējas lielākie atbalstītāji ir viņas ģimene, kas palīdz īstenot iecerēto. Sanita sevi uzskata par veiksminieci, jo viņa vienmēr ir varējusi darīt to, kas sagādā prieku. «Mans lielākais atbalsts ir vīrs, kurš ir vairāk praktiskā darba veicējs. Viņš vienmēr atbalsta manas idejas, jo zina, ka esmu apsvērusi visus par un pret un tas nav mirkļa iespaids. Viņš mani atbalsta gan ar savu darbu un enerģiju, gan finansiāli. Uzsākot savu biznesu, jābūt skaidrai vīzijai. Jādomā gan par izejmateriālu un pārstrādes procesu, gan iespējamajiem produktu realizācijas kanāliem. Jāsaprot, ka būs jāpārvalda dokumentācija un jāorientējas grāmatvedībā,» atklāj uzņēmēja.