Aisbergs valdības veidošanas procesā sakustējies

Žurnālista viedoklis

Pirms piecām dienām Valsts prezidents Raimonds Vējonis publiski paziņoja, ka aicina Ministru prezidenta kandidātu Jāni Bordānu no Jaunās konservatīvās partijas (JKP) veidot jauno valdību.
Var teikt, ka aisbergs, kuru saucam par valdības veidošanas procesu, sakustējies, lai gan kustības galamērķis pie horizonta vēl nav skaidri saredzams. Atzīšos, ka šāda prezidenta izvēle no izvirzītajiem triju partiju kandidātiem mani nepārsteidza. Uz šādu notikumu pavērsienu biju jau gatavojusies, lai gan varu atklāti teikt, ka šis noteikti nav cilvēks, ko turpmākos četrus gadus gribētu redzēt Ministru prezidenta amatā. Dzirdot apkārt notiekošās diskusijas, lasot cilvēku viedokļus sociālajos tīklos un runājot ar sev pazīstamiem cilvēkiem, jāatzīst, ka šādas domas nav man vienīgajai.
Kāpēc ir šāda attieksme? Talsu novadā šāda attieksme pret JKP no cilvēku puses, iespējams, ir diezgan pašsaprotama, jo daudziem Talsu pilsētas un novada iedzīvotājiem joprojām nav saprotama pašvaldības deputātes Ingas Gluzdas (JKP) pēkšņā un krasā viedokļa maiņa pēc pašvaldības vēlēšanām.
Ja pirms pašvaldības vēlēšanām viņa asi kritizēja nelietderīgu novada naudas līdzekļu šķērdēšanu, iedzīvotāju viedokļu klaju ignorēšanu un neapmierinošo Talsu novada pašvaldības darbu, īpaši pieminot un asi izsakoties par partiju «Talsu novada attīstībai», tad pēc domes deputāta krēsla iegūšanas viņas domas par notiekošo izteikti mainījās un kritika partijas «Talsu novada attīstībai» virzienā manāmi tika pieklusināta, līdz izzuda gandrīz pavisam. Kādi tam bija iemesli? Uz šo iedzīvotāju jautājumu atbildi var sniegt tikai pati I. Gluzda. Ceru, ka tomēr novada iedzīvotājiem šāda atbilde kādreiz tiks sniegta, jo, kā tautā saka «labāk vēlu, nekā nekad». Iedzīvotāji tomēr ir tiesīgi zināt pamatojumu un skaidrojumu šādai pēkšņai viedokļa maiņai.
Otrs iemesls šādai cilvēku attieksmei, iespējams, ir JKP un J. Bordāna pāragrais mēģinājums sadalīt ministru amatus. Pārāk pārsteidzīgs lēmums.
No diviem atlikušajiem kandidātiem šobrīd lielākais cilvēku atbalsts tomēr vēl jo­projām tiek veltīts politiskajai partijai «KPV LV» un tās Ministru prezidenta kandidātam Aldim Gobzemam. Liela daļa iedzīvotāju vēl joprojām vēlas redzēt viņu ieņemam Ministru prezidenta amatu. Arī Talsu novadā par «KPV LV» savas balsis atdeva vislielākais vēlētāju skaits — 24,37% (JKP Talsu novadā palika otrajā pozīcijā ar 15,94%).
Pašlaik R. Vējonis devis J. Bordānam laiku līdz 21. novembrim, lai tiktu iezīmētas vairākuma koalīcijas aprises un skaidras iezīmes par jaunās valdības veicamajiem darbiem. Ja šajā laikā J. Bordāns ar šiem uzdevumiem netiks galā, tad prezidents izvirzīs nākamo kandidātu. Man, kā arī lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju, protams, negribas sagaidīt šādu notikumu pavērsienu, bet šobrīd prognozes ir diezgan nepārliecinošas. Ja valdību izdosies izveidot, tas noteikti nebūs sliktākais no iespējamajiem variantiem, ja nē, tad cerēsim, ka nākamajam kandidātam, kam tikai pēc demokrātijas un loģikas principa būtu jābūt A. Gobzemam, tas izdosies. Vismaz jau šobrīd gandrīz skaidri varam apzināties, ka 18. novembra un Latvijas simtgades svinību laikā jaunā valdība vēl nebūs izveidota.