«Talsos ir ļoti daudz interesantu un dažādu cilvēku»

Kultūra

Talsu tautas nams 2. novembra vakarā bija cilvēku pilns, jo tur atklāja fotogrāfa Aināra Mazjāņa izstādi «Mēs esam Talsi» un arī projektam par godu tapušo grāmatu ar tādu pašu nosaukumu.
Ideja par projektu
Aināram Mazjānim radusies, kad viņš ar ģimeni pirms diviem gadiem no Lielbritānijas atgriezies Talsos. Projekta mērķis bijis atrast un fotogrāfijās iemūžināt simts interesantākos Talsu iedzīvotājus. Foto izstāde pirmoreiz jau bija apskatāma pagājušajā gadā Talsu pilsētas svētku laikā Talsu brīvās mākslas telpā «Baložu pasts», bet piektdienas vakarā lielo atklāšanu piedzīvoja izstādei par godu izdotā grāmata «Mēs esam Talsi», kurā apkopotas visas izstādē redzamās talsenieku fotogrāfijas. To autors atzina, ka šāds projekts viņam bijis kas jauns.
«Mēs pirms pāris dienām stāstījām mazajai meitiņai, ka tētim būs izstādes atklāšana, bet viņa to laikam saprata mazliet citādāk un teica, ka tētim būs izstādes atklājums. Tikai tad sapratu, ka man šis projekts patiesi ir kā atklājums, jo ļoti daudzas lietas darīju pirmoreiz. Pirmoreiz uzņēmos nobildēt simts, lielākoties, svešiniekus, bet kuri nu jau vairs nav svešinieki. Iepazīt Talsus, iepazīt cilvēkus, jo kas tad veido pilsētu, — tie ir pilsētas iedzīvotāji. Jaunums bija arī tas, ka man pagājušogad pirmo reizi bija sava izstāde un pirmoreiz — grāmata, kas man bija pilnīgi svešs zvērs. Nesapratu, kā to vispār var dabūt gatavu no idejas līdz nobeigumam, bet beigās kaut kā izdevās,» bilda Ainārs. Viņš pastāstīja, ka projekta dalībniekiem bijis jāatbild uz viņa uzdotu jautājumu — kas tu esi un/vai gribētu būt? «Tas, man liekas, ir tāds jautājums, uz kuru nav viegli atbildēt. Tāds āķīgs jautājums. Mēs visi esam tik dažādi. Mums ir dažādi raksturi. Mums ir dažādas lietas, ko mēs darām. Es, piemēram, esmu tēvs, fotogrāfs, vīrs, dēls un vēl daudz kas. Tāpēc katrs varēja izvēlēties un pateikt par sevi to, kas viņam ir tuvākā lieta. Katrs varēja improvizēt, un tas viss ir brīvā formā, jo tādējādi var uzzināt pašu galveno, kas tad šis cilvēks īsti ir. Es no šī projekta uzzināju, ka Talsos ir ļoti daudz interesantu un dažādu cilvēku,» sacīja izstādes autors.
Foto projekts bijis īpašs
arī ar to, ka fotogrāfijas uzņemtas ar analogajām filmu kamerām, kas, kā atzina projekta autors, ir jau gandrīz aizmirsts un izzūdošs formāts, kurā fotografēt. Kopā uzņemts aptuveni piecsimt kadru — pieci ar katru projekta dalībnieku. «Laikam jau vairāk esmu cilvēku fotogrāfs. Mani interesē komunikācija ar cilvēkiem, sarunāties un iepazīt viņus, katru reizi ir kaut kas citādāks,» atzina Ainārs un teica lielu paldies visiem, kas palīdzējuši izstādes un grāmatas izveidošanas procesā: katram no simts projekta dalībniekiem, Talsu novada pašvaldībai, brīvās mākslas telpai un biedrībai «Baložu pasts», A. Reinholda foto salonam, tulkotājai Lindai Sūniņai, teksta redaktorei Martai Rakei-Lasmanei, mākslinieciskajai noformētājai un maketētājai Inesei Bērziņai, Signei Erdmanei no «Ceļojošā franču makaruna» un kafejnīcai «Ķīvīškrogs», kā arī Kurzemes NVO atbalsta centram, kas administrē projektu konkursu «Iesaisties Kurzemē!», ko finansē Kultūras ministrija un kura ietvaros ticis īstenots projekts «Mēs esam Talsi».
Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols atzina, ka ir patīkami skatīties uz fotogrāfijām, kurās iespējams sajust, ka runā dvēsele. «Katra fotogrāfija šeit ir stāsts par to, kas mēs esam un kas mēs vēlamies būt. Tas ir talants — caur poligrāfiju noķert šo stāstu,» viņš sacīja. Starp sveicējiem bija arī «Baložu pasta» pārstāvis Gundars Šmithens, kurš sacīja, ka šis projekts ir saliedējis ļoti daudz cilvēku un tā ideja ir brīnišķīga.
«Mēs šovakar esam šeit, jo mēs esam Talsi —
ar savām domām un darbiem. Paldies par šo lielisko ideju un tās realizāciju, man šķiet, ka tas ir devis mums tādu kopības izjūtu!» sveicot Aināru šajā īpašajā dienā, sacīja Talsu tautas nama direktore Dace Obodovska. Ar muzikālu sveicienu — Ivo Fomina dziesmu «Šodien» — Aināru Mazjāni, projekta dalībniekus un viesus sveica mūziķis Elvijs Gruzītis, kura foto atrodams arī starp citiem projekta dalībniekiem.
Katrs projekta dalībnieks saņēma grāmatu kā piemiņu no projekta, bet arī jebkurš cits interesents varēs grāmatu iegādāties un tās cena pilnā apmērā tiks ziedota labdarības mērķiem. Par tiem pasākuma laikā vairāk pastāstīja Jana Biezā: «Sazinājos ar sociālajiem darbiniekiem, un kopā atradām astoņus mērķus, varbūt nedaudz netipiskus, kam šī naudiņa aizies. Kā, piemēram, ziemas zābaki, segas, spilveni, tapetes un tapešu līme. Pamatvajadzībām ģimenēm un bērniem, kam šobrīd nav iespējas citur lūgt atbalstu. Tā ka katrs ziedotais eiro aizies labam mērķim, lai piepildītu kādu vēlēšanos.»
Projekta dalībnieku vidū
atrodami arī Aināra kolēģi fotogrāfi. Viens no viņiem ir jaunais fotogrāfs Aivars Vilks, kurš «Talsu Vēstīm» pastāstīja par savu pieredzi un izjūtām, piedaloties projektā. «Tajā laikā, kad tika uzņemta projekta fotogrāfija, es sevi vēl neuzskatīju par fotogrāfu,» smejot teica Aivars. «Man tā bija savā ziņā iepazīšanās ar Aināru, un viss notikušais pēc tam bija tāds labs pārmaiņu punkts. Galvenais, lai man patīk tas, ko es pēc tam redzu, bet, protams, būt otrā pusē kamerai man patīk labāk.»
Projekta dalībniece vokālās mūzikas studijas «Dziesmu skola» vadītāja un pedagoģe Baiba Veismane-Rezonga atzina, ka ir ļoti priecīga par projekta rezultātu: «Šis ir kolosāls projekts un ideja, kas jau vien ir zelta vērta. Lasot tekstiņus pie fotogrāfijām, patiešām atklājas katra cilvēka personība. Tad, kad rakstīju savu tekstu, man Ainārs teica: ja nu man galīgi nekas nenākot prātā, tad viņš pats mēģinās kaut ko uzrakstīt, bet, tagad lasot, šķiet, ka visi ar šo uzdevumu tikuši galā godam. Talsos ir ļoti daudz radošu cilvēku, un šis ir veids, kā mēs viņus beidzot varam ieraudzīt.»
«Ir forši! Šis bija tāds baigais skrējiens, tagad ir iestājusies miera sajūta,» pasākuma beigās secināja Ainārs Mazjānis. Vai projektam būs turpinājums, viņš gan vēl pašlaik nezina, taču viss esot iespējams.
Izstāde «Mēs esam Talsi» Talsu tautas nama 1. un 2. stāva foajē būs apskatāma līdz novembra beigām, kā arī ikviens, kas vēlas iegādāties foto izstādei veltīto grāmatu, to var izdarīt, sazinoties ar autoru.