Skolēni pirms Mārtiņiem izmēģina spēkus uzņēmējdarbībā

Izglītība

8. novembrī Talsu Valsts ģimnāzijā norisinājās nu jau par tradīciju kļuvušais Kurzemes reģiona skolēnu mācību uzņēmumu Mārtiņdienas tirdziņš. Skolas direktors Gundars Sebris atzina, ka ideja, kas radās pirms četriem gadiem un kuras īstenošanā iesaistījās tikai viena skola un 30 skolēni, pāraugusi seminārā, kurā piedalās 130 jaunieši no visa Kurzemes reģiona.
Rīta pusē tika aizvadīta Uzņēmējdarbības skolas nodarbība, kurā par mārketingu un veidiem, kā savu preci pārdot darba tirgū, jauniešiem pastāstīja biznesa augstskolas «Turība» pasniedzēja docente Iveta Liniņa. Tajā piedalījās 130 jaunieši no Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolas, Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas, Ventspils 2. vidusskolas, V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas, Kuldīgas 2. vidusskolas, Talsu 2. vidusskolas un Talsu Valsts ģimnāzijas. Pēcāk skolēni tikās foajē, kur prezentēja savu mācību uzņēmumu un piedāvāto produkciju. Skolēnu mācību uzņēmumi tika vērtēti piecās nominācijās — gaumīgākais stends, videi draudzīgs produkts, inovatīva biznesa ideja, labākā pārdošanas komanda un sociāli atbildīgs skolēnu mācību uzņēmums.
«Tirgojam lampas no koka, epoksīda un poliestera sveķiem. Šī gada sākumā bijām uz vienu no biznesa skolas nodarbībām, un mums radās ideja par virtuves dēlīšiem, bet izrādījās, ka šis materiāls nav piemērots virtuvei, jo tajā var viegli ievilkt švīkas. Tā radās ideja par lampām,» stāstīja Elvis Ansabergs. Adrians Vilcēns kopā ar komandas biedriem piedāvāja tauriņus. «Talsos tauriņus nevar nopirkt, un Rīgā tie ir diezgan dārgi. Sapratām, ka uztaisīt tauriņu nav tik grūti un tas varētu būt labs peļņas avots. Sakombinējot dažādus audumus, sanāk ļoti skaisti tauriņi,» viņš apliecināja. Talsu 2. vidusskolas audzēkņi Pēteris Laursons un Emīls Rolands Bērziņš prezentēja aplikāciju, kas atvieglo darbu gan skolā, gan ārpus skolas, bet Gabriela Maķevica un Ivanda Skudra — telefona lādēšanas palīgierīci.
Talsu Valsts ģimnāzijas ekonomikas un komerczinību skolotāja Ieva Sebre atzina, ka interese par pasākumu ir liela un idejas kļūst aizvien labākas. «Esmu ļoti gandarīta par to, ka šoreiz visas deviņas firmas jau pirms Mārtiņiem ir uz strīpas. Citās skolās idejas vēl ir tikai sākuma stadijā. Jaunieši sāka ģenerēt idejas un prezentēt prototipus jau pagājušajā gadā, un līdz ar to idejas tika attīstītas. Kopumā tirdziņā piedalās 11 uzņēmumi — deviņi uzņēmumi ir no Talsu Valsts ģimnāzijas. Šogad idejas ir ļoti veiksmīgas. Vēl daudz jāstrādā, bet visos ir potenciāls. Arī uzņēmumu ir vairāk, iepriekšējos gados tirdziņā piedalījās piecas, sešas vai septiņas komandas. Parasti uzņēmumus veido komercklase, bet katru gadu ir kāds matemātiķis, kas pasaka — mēs arī gribam. Šoreiz no matemātiķu klases ir trīs jaunieši. Mācības tiek kavētas, bet uzskatu, ka jaunieši šādā veidā iemācās pasniegt sevi darba tirgū un apgūst nepieciešamās kompetences. Divi uzņēmumi ir pieteikušies Amerikas vēstniecības projektam «Start Strong», kur bija jāsagatavo video, biznesa idejas pieteikums ar konkurentu izpēti un pašizmaksas aprēķinu. To, vai viņi tiks uzņemti projektā, redzēsim vēlāk,» atklāja I. Sebre.
Talsu Valsts ģimnāzijas direktors Gundars Sebris par vienu no galvenajām priekšrocībām, ko šāds pasākums sniedz jauniešiem, sauc iespēju ar vienu kāju iekāpt augstskolā un saprast, kā mācības tiek organizētas augstākās izglītības ie­stādēs. Otra priekšrocība ir tā, ka skolēni var praktiski izmēģināt spēkus uzņēmējdarbībā, saprast, vai viņos ir uzņēmēja gēns un vai viņi ar šo jomu vēlas saistīt nākotni. Viņš uzsver, ka ideja, kas radās pirms četriem gadiem un kuras īstenošanā iesaistījās tikai viena skola un 30 skolēni, pāraugusi seminārā, kurā piedalās 130 jaunieši no visa Kurzemes reģiona. Skolēni visu dienu aktīvi darbojas, iepazīst uzņēmējdarbību Talsos un no prasmīgiem lektoriem uzzina ko jaunu par mārketingu. «Katru gadu jaunieši satiekas, izanalizē, kas iepriekšējā gadā izdevās, kas neizdevās, un izveido vadlīnijas, kā strādāt turpmāk. Katru gadu kaut kas nedaudz pamainās, bet galvenā ideja paliek nemainīga. Augstskolu ieinteresētība ir ļoti liela, un arī skolas ir novērtējušas, ka pienesums ikdienas dzīvē ir neatsverams,» norādīja G. Sebris.
Pēc mācību uzņēmumu izvērtēšanas un uzvarētāju apbalvošanas jaunieši devās ekskursijā uz a/s «Talsu piensaimnieks», SIA «Betolli», SIA «LAC serviss», SIA «Seastone» un keramiķu darbnīcu «Ciparnīca «Tals’ keramik’»».