Deputātu (ne)spēja uzvesties ētiski

Žurnālista viedoklis

Pašlaik Talsu novada domes komiteju sēdēs (tur notiek deputātu darbs attiecīgu jautājumu izskatīšanās ar diskusijām, izmaiņu veikšanu, līdz tiek virzīts uz domes sēdi, kur jāpieņem gala lēmums) tiek skatīts jautājums par Talsu novada pašvaldības un domes ētikas komisiju izveidi. Proti, viena komisija izvērtētu domes deputātu, otra — pašvaldības darbinieku darbu. Līdz šim pašvaldībā bija viena ētikas komisija.
Nevar nepiekrist, ka domes deputāti jo sevišķi aizvadītajos mēnešos gan komiteju, gan domes sēdēs nav skopojušies ar aizvainojošiem, skaļiem un pārsteidzīgiem izteicieniem. Brīžiem tas atgādinājis ringu, kurā sapulcējušies cīkstoņi, kuri klūp cits citam virsū (vienalga, ar kāda veida cīņām to salīdzinātu: suņu, gaiļu vai spēkavīru) ar vienu mērķi — ievainot un uzvarēt. Protams, ir daļa deputātu, kuri šajos ķīviņos neiesaistās, vien noskatās, noklausās un nogroza galvu. Runa šajā gadījumā ir par tiem, kuri tērē tik ļoti vērtīgo laiku, lai tā vietā konstruktīvi diskutētu un virzītu procesus un darbus UZ PRIEKŠU, nevis, atvainojos, rušinātos un pērtos kā vistas pa aizgaldu. Tie deputāti, kuri nespēj uzvesties kā pieauguši, kulturāli un spriest spējīgi cilvēki, manuprāt, rada tikai apkaunojumu Talsu novadam. Nespēju vien izteikt savu prieku par to, ka visdrīzākajā laikā iecerēts domes sēdes translēt video tiešraides formātā. Ļoti ceru, ka tas daudziem liks piedomāt pie savas uzvedības, kā viņi izskatās un izklausās no malas. Ceru, ka tas neradīs pretēju efektu, teātra cienīgajiem iznācieniem uzņemt dubultus apgriezienus! Nu vismaz košļājamo gumiju komitejas vadītāja gan jau vīžos izņemt no mutes, vadot sēdi…
Atgriežoties pie ieceres izveidot divas ētikas komisijas, jāteic, ideja ir visnotaļ atbalstāma, jo par ētikas būtisko lomu nedrīkst aizmirst nekur — sākot no ģimenes, uzņēmumiem, dažādām organizācijām un beidzot ar pašvaldībām. Tomēr divējādas izjūtas raisa tas, ka ētikas komisijā, kas izvērtēs domes, proti, deputātu uzvedību, locekļi būs paši deputāti. Proti, daži no viņiem. Un par to šīs pirmdienas domes komiteju sēdēs deputāti plaši diskutēja: kāds uzskatīja, ka šāda komisija nav vajadzīga, jo visi deputāti ir pieauguši cilvēki un visiem vajadzētu saprast, kā uzvesties, vēl kāds apgalvoja, ka ir vajadzīga, bet ar citu sastāvu, tomēr līdz šim vairākums atbalstījis priekšlikumu, ka komisijai jābūt, turklāt — sastāvot no pašu vidus izvēlētiem locekļiem. Ambrāža, ja tā var teikt, sākās, kad vajadzēja izvirzīt kandidātus komisijas locekļiem. Lielākā daļa uzrunāto deputātu nepiekrita! Un tas, manā skatījumā, ir kārtējais pierādījums, kā lietas domē (ne)notiek. Kad pienāk darīšanas un atbildības mirklis… galva ir smiltīs. Skumji. Piekrītu, ka šāda ētikas komisija būs lieti noderīga gan pašvaldībā, gan domē, bet vai tiešām komisijā, kas izvērtēs deputātu rīcību, jāievēl locekļi no sava vidus? Tas it nemaz nešķiet pareizi, ņemot vērā deputātu līdzšinējo nespēju sadarboties un saprasties, pie tam — neaizmirstot, cik daudzi politiskie spēki domē tiek pārstāvēti. Un cik gan objektīvus lēmumus šāda komisija spēs pieņemt? Vai tik beigās paši nesaplēsīsies savā starpā? Un rezultātā būs jāveido vēl viena komisija, kas vērtēs šīs komisijas darbu… Te var novēlēt tikai izturību un spēju saglabāt vēsu un loģisku prātu! (Apzinos, cik amizanti te der deputāta Edmunda Demitera sacītais, kad tika izvirzīta viņa kandidatūra locekļa amatam, bet viņš no tās vēlējās atteikties: «Es ne vienmēr esmu bijis līdzsvarots šī pusotra gada laikā!») Lai vai kā, galvenās bažas, kas uztrauc iedzīvotājus — darbs pie novada attīstības. Neizsakāmi būtiski, lai procesi virzītos uz priekšu, neskatoties uz sarežģītajām attiecībām deputātu vidū. Cerams, ka šādas komisijas izveide deputātus tomēr disciplinēs.
Un, runājot par to, kā deputātu uzvedība ietekmē Talsu novada tēlu, jāmin, ka ētikas komisija neizvērtēs, kā deputāti «uzvedas» interneta vidē. Palasot dažas no nejēdzībām, ko plašajā tīmeklī atstāj daži novada ievēlētie varas kalpi, mani viņu vietā pārņem kauns. Patiesi. Šādi ķengājoties, plēšoties, izmantojot ārkārtīgi populistiskas metodes un mētājoties ar puspatiesībām un skaļiem saukļiem, politiskā vide, un līdz ar to arī sabiedrība, noteikti nekļūs labāka. Man ir ļoti žēl, ka daži indivīdi to nepārtraukti veicina. Vai patiešām savstarpējās attiecības jārisina publiski? Prātā uzreiz nāk salīdzinājums ar nodalījumu pagrabā, kur sabērti kartupeļi. Ja viens kartupelis ir iepuvis, sāk pūt arī pārējie.
Deputātam ir jābūt kulturālam, inteliģentam, pieklājīgam, objektīvam, savaldīgam, godīgam un laipnam. Kā paraugam sabiedrībai. Vai pašlaik varam sacīt, ka visi domē esošie tādi ir? Novēlu tiekties uz to! Reizi par visām reizēm — ir jāiemācās sadzīvot! Rīt sāksies mūsu mīļās tēvu zemes, Latvijas, lielās jubilejas mēnesis. Novēlu visiem šajā laikā īpaši piedomāt, kādi esam savā ģimenē, darba vietā un cits pret citu. Būsim pateicīgi par mūsu brīvo valsti un darīsim visu, lai tā zeltu un plauktu! «Nevis slinkojot un pūstot,/
Tautu labā godā ceļ./ Nē, pie prāta gaismas kļūstot,/ Tauta zied un tauta zeļ!»