Laidzē izskanēja ceturtie Mazie opermūzikas svētki

Kultūra

Svētdien, 26. augustā, Laidzes pagasta Ziedgravā klasiskās mūzikas cienītājus priecēja ceturtie Mazie opermūzikas svētki. Piedalījās Latvijas Nacionālās operas un baleta soliste Ilona Bagele (mecosoprāns), tenoru trio — Mihails Čuļpajevs, Juris Jope, Raimonds Bramanis un viņu koncertmeistare Ilze Ozoliņa. Kā ierasts, operas svētkus papildināja arī gados jaunie Talsu mākslinieki.

Uzstājas Talsu mūzikas skolas sitaminstrumentu ansamblis. Autores foto

Ja Viljams Šekspīrs būtu bijis Laidzes Ziedgravā, tad līdzās savai lugai «Sapnis vasaras naktī» viņš noteikti būtu sacerējis vēl kādu līdzīgu — «Sapnis Ziedgravā» vai «Opermūzika vasaras pēcpusdienā». Tomēr sen zināma patiesība — lai radītu skaisto, nevajag daudz un dažkārt labāk iztikt bez liekas pompozitātes. Tāpēc liksim mierā literatūras klasiķus. Fantazēt taču ir atļauts ikvienam! Un sapnis par Mazajiem opermūzikas svētkiem pirms dažiem gadiem piemeklēja nevienu citu kā Laidzes brīvā laika pavadīšanas centra vadītāju Mariku Laursoni. Tiesa, ne tik romantiskos apstākļos, kā varētu iztēloties. Izrādās, ideja tapa nieka pusstundas laikā — kā neizpildīts mājasdarbs Talsu novada pašvaldības kultūras projekta sapulcē, kurā pieteikt savas idejas tika aicināti visi Talsu novada kultūras centru vadītāji. Labi vien ir, ka Marika toreiz nebija sapratusi, ka uz sapulci jādodas ar jau izstrādātu ideju, jo, kas zina, vai citādi svētdien būtu norisinājies nu jau ceturtais Laidzes opermūzikas vakars…
Šī gada Mazie opermūzikas svētki atšķīrās
no iepriekšējiem ar atraktīvo scenogrāfiju. Organizatores Marikas Laursones iecere bija padarīt ikgadējo koncertu dzīvāku jeb, kā viņa pati sacīja, līdzīgu atspirdzinošam vasaras kokteilim, kurā netrūkst ne apelsīna šķēlītes, ne piparmētru lapiņas. Tāpēc pasākums tika organizēts pēc lielās operas parauga, ne kā koncerts, bet gan izrāde. Protams, saglabājot vietai piemītošo sirsnību un vienkāršību. Pirmajā vakara daļā klausījāmies jaunos māksliniekus — Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studentu Niku Freimani (vokālā pedagoģe Zigrīda Krīgere) un Rīgas Doma kora skolas absolventi soprānu Annu Terēzi Lasi, kuri, gan jāsaka, vairs nav nekādi iesācēji mūzikas lauciņā. Dziedāja Valters Tālbergs, Rūta Zaure (vokālā pedagoģe Baiba Veismane-Rezonga) un Ernests Solovjovs (vokālā pedagoģe Sandra Lielanse). Īpašais pārsteigums jeb, pēc Marikas vārdiem, «kokteiļa lietussardziņš» bija Talsu mūzikas skolas sitamo instrumentu grupa (pedagogs Artis Balmanis).
Varētu domāt, kā gan opermūzikā iederas masīvs priekšnesums sitamo instrumentu izpildījumā, bet tik tiešām zēnu ritmiskais sniegums, ko papildināja izsaucieni «Latvija!» un «Uz priekšu!», neradīja izjūtu, ka atrodos hokeja arēnā. Tas tikai piešķīra patīkamu esenci dziedātāju radītajā noskaņā, kas arī nebūt nebija vienveidīga. Romantiski dziedājumi vijās ar bezbēdīgām melodijām, sižeta mīlas ainas atsvaidzināja jautras melodijas, piemēram, lieliski nostrādāja Valtera Tālberga dziesma par āzīti, pēc kura kontrastējošs un aizkustinošs bija Nika Freimaņa priekšnesums.
Tomēr vakara kulminācija
bija brīdis, kad kopā sadziedājās jaunie talanti un tenoru trio. Uz skatuves stāvēja vairāku paaudžu akadēmiskās mūzikas izpildītāji, un te nu varēja redzēt, ka mūzika vieno cauri laikiem, kā arī izaugsmi no jauna dziedātāja līdz profesionālam operdziedātājam.
Otrā cēliena varoņi Mihails Čuļpajevs, Juris Jope, Raimonds Bramanis un Ilona Bagele turpināja daudzveidīgo programmu. Viņi izpildīja populāras un lielākajai daļai cilvēku pazīstamas ārijas no Žorža Bizē, Kristofa Villebalda Gluka un citu komponistu operām. Tad tikai atlika iedarbināt fantāziju, jo Karmena un Orfejs, kā zināms, ir gana nesalīdzināmi tēli, bet tomēr vasaras kokteiļa ideālo garšu laikam tieši vislabāk var panākt, miksējot saldās ar skābajām ogām. Lai nu kā, izpildījums bija patiešām burvīgs. To papildināja amizantā dziedātāju aktierspēle — amzierēšanās ar tējas tasītēm skatuves otrajā plānā uz dīvāniņiem, par kuriem paldies jāsaka «Pērļu bodei» un Kristīnei Mālai, kā arī veikalam «Skandināvs 3XL». Īpašas izaugsmes stipendijas četriem jaunajiem māksliniekiem, kurus uz operas svētku skatuves esam satikuši jau vairākkārt, pasniedza SIA «Krauzers».
«Lai svētki izdotos,
ir visiem jāsadodas rokās un jādodas uz kopīgu mērķi — skaistiem svētkiem!» atzīst Marika Laursone, «Paldies Elzai Rozentālei par to, ka atkal uzticējusi man mūsu svētkus, kā arī Andrim Lejam un Evitai Afoņinai par sadarbību jau četru gadu garumā un visiem, kuri darīja lielākus un mazākus darbiņus, lai taptu mūsu mazais, lieliskais, baltais Zied­gravas opernams un svētki varētu priecēt tik daudz Talsu novada ļaužu, kā arī mūsu pastāvīgos viesus no Rīgas, Engures, Mērsraga un citām Latvijas vietām.»
V. Šekspīrs ir teicis: «Ja mūzika ir mīlas barība, tad spēlējiet! Lai tiek man pilnām tās, un ilgas mirst no baudu pārmēra.» Nezinu, kā tur ir ar to mīlu un pārējo, bet mūzika var paveikt neticamo. Un varbūt mazliet neticami šķiet tas, ka opermūzika tik cēli var izskanēt tādā mazā pagastā kā Laidze. Bet var! Jo pirms dažiem gadiem organizatorei Marikai Laursonei kādā sapulcē nebija citas izvēles kā fantazēt. Tā jau ar tiem sapņiem ir. Nekad nevar zināt, vai tie piepildīsies. Bet acīmredzot sapņot vajag. Un, ja ne katru dienu, tad vismaz reizi gadā, visiem kopā Ziedgravā.